Sari la conținut

Ciclistica


Postări Recomandate

Buna ziua.Vin si eu cu o problema pe care am inceput sa o sesizez dupa ce la service mi-au stras rulmentii de la ghidon pt ca aveau ceva joc.problema se maniefsta in felul rumator: la viteze de pana la 50km/h motocicleta tinde sa mearga serpuit,iar daca iau mainile de pe ghidon face si mai prountat.La viteze mai mari nu se mai simte.Daca strang rulmentii de la gihdon mai mult simptomul se accentueaza,iar daca daca ii slabesc la limita jocului aproape ca problema dispare, dar daca merg fara maini motocicleta trage dreapta. Rota din spate e pusa corect pe distantiere,iar cea din fata am echilibrat-o.Ce ar putea fi? E cineva in bucuresti care crede ca se pricepe la problemele de genu asta, pt ca la service-ul unde am mers eu au dar din umeri?MUltumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca poti ridica fata motocicletei in asa fel incat roata fata si tot sist directie sa fie liber .

Daca la rotirea ghidonului se simte o mica agatare foarte probabil in pozitia in care roata e indreptata spre inainte rulmentii directie trebuie inlocuiti.

daca directia se roteste usor se verifica eventuale jocuri (jug, telescoape rulmenti roata sau mai rar ax in raport cu telescoapele.

daca fata e OK se verifica jocurile basculei spate, rotii spate etc

Alte cauze pt comportament anormal ar mai fi cadru deformat sau pneuri uzate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua.Vin si eu cu o problema pe care am inceput sa o sesizez dupa ce la service mi-au stras rulmentii de la ghidon pt ca aveau ceva joc.problema se maniefsta in felul rumator: la viteze de pana la 50km/h motocicleta tinde sa mearga serpuit,iar daca iau mainile de pe ghidon face si mai prountat.La viteze mai mari nu se mai simte.Daca strang rulmentii de la gihdon mai mult simptomul se accentueaza,iar daca daca ii slabesc la limita jocului aproape ca problema dispare, dar daca merg fara maini motocicleta trage dreapta. Rota din spate e pusa corect pe distantiere,iar cea din fata am echilibrat-o.Ce ar putea fi? E cineva in bucuresti care crede ca se pricepe la problemele de genu asta, pt ca la service-ul unde am mers eu au dar din umeri?MUltumesc

 

de regula, la moto mai vechi 6-7 ani si mai mult rulmentii se inlocuiesc, nu se ma strang. din cauza uzurii , normale sau nu numai- joc incorect, pot apare amprente pe calea de rulare, a rulmentului si degeaba vor fi stransi. jocul nu va fi la fel in toate pozitiile=mers in hopuri= mers serpuit= moto trage stanga dreapta.

inlocuieste-i. mergi la skf. rulmenti buni fara adaosul de marca.

succes .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc petru sfaturi.Am sa fac si asta, am sa schimb rulmentii.Sper sa fie din cauza asta si sa se rezolve.Am sa va spun daca problema s-a remediat.Oricum alte verificari am facu si nu pare sa fie altceva in afara de cadru, dar nu pare sa fi fost lovit vreodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc petru sfaturi.Am sa fac si asta, am sa schimb rulmentii.Sper sa fie din cauza asta si sa se rezolve.Am sa va spun daca problema s-a remediat.Oricum alte verificari am facu si nu pare sa fie altceva in afara de cadru, dar nu pare sa fi fost lovit vreodata.

evident am exclus posibilitatea ca jmbele sa fi fost strambe, sau i ndreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...