Sari la conținut

Ce Ktm Sa-mi Iau ?


moz
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

la cate ktm uri are atillas era culmea sa nu le stie pe toate :D

moz@ nu le stiu chiar pe toate dar ideea e ca imi place sa imi mesteresc singur la motor (si la celelalte 10 ktm-uri din gasca cand am ocazia sau cand au nevoie)..si am vazut la o cursa ce inseamna sa nu ai protectii:radiatoare strambe,discuri de frana asa de indoite la impact ca au distrus etrierul si au rupt spite,manete zmulse din cilindri superiori etc...

:) :lol: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o singura intrebare, maine sper sa mi vina motoru, si trebuie sa i cumpar consumabile uleiuri, am citit de doua ori cartea de service si mi am facut o idee cu ce sa cumpar pt moment, adica:

 

2 litri motorex 2t

filtru aer praf

filtru aer ploaie

spray lant

spray filtru aer

lichid frana 5.1 sau 4.1

1 l ulei pt ambreaj

bujie NGK BR7 ES distanta 0.60 mm

1 l antigel

1 l ulei transmisie 4t top speed 10 50

 

primele 5 h sa nu l turez excesiv

amertec ulei benzina 1:60

benzina fara plumb 95 (sau sa bag 98 mie molu mi se pare cea mai curata benzina)

 

ceva de adaugat/modificat/sters ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o singura intrebare, maine sper sa mi vina motoru, si trebuie sa i cumpar consumabile uleiuri, am citit de doua ori cartea de service si mi am facut o idee cu ce sa cumpar pt moment, adica:

 

2 litri motorex 2t

filtru aer praf

filtru aer ploaie

spray lant

spray filtru aer

lichid frana 5.1 sau 4.1

1 l ulei pt ambreaj

bujie NGK BR7 ES distanta 0.60 mm

1 l antigel

1 l ulei transmisie 4t top speed 10 50

 

primele 5 h sa nu l turez excesiv

amertec ulei benzina 1:60

benzina fara plumb 95 (sau sa bag 98 mie molu mi se pare cea mai curata benzina)

 

ceva de adaugat/modificat/sters ?

 

aoleoooo 1 l de ulei de ambreiaj costa o galagie de bani ..se vinde ulei mineral magura..la 100 de gr sau 200 de grame si costa vreo 10 eu sticluta...la un schimb complet folosesti maxim 1/3 din sticluta asa ca ....asculta pe batrani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aoleoooo 1 l de ulei de ambreiaj costa o galagie de bani ..se vinde ulei mineral magura..la 100 de gr sau 200 de grame si costa vreo 10 eu sticluta...la un schimb complet folosesti maxim 1/3 din sticluta asa ca ....asculta pe batrani...

 

bre atillas, vezi ca la 2t se baga ulei in cutie cum bagi tu in motor la revizie. Nu e vorba de ulei pt comanda hidraulica :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bre atillas, vezi ca la 2t se baga ulei in cutie cum bagi tu in motor la revizie. Nu e vorba de ulei pt comanda hidraulica :)

uleiu de cutie,transmisie, e cum se baga in motor si la 4timpi cartea da "Motorex 4t 10 50 top speed" parca, eu intrebam de uleiu pt ambreaj, cum se baga si la frana

 

aici:

post-27737-1196697437_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uleiu de cutie,transmisie, e cum se baga in motor si la 4timpi cartea da "Motorex 4t 10 50 top speed" parca, eu intrebam de uleiu pt ambreaj, cum se baga si la frana

 

aici:

repet uleiul de ambreiaj(care se toarna in vasul de expansie si ajunge in cilindrul receptor printr-un furtunete... :) ) este fabricat de magura(se numeste blood) are culoarea roz si se vinde in recipiente de 5 ML...ajunge la 3 schimburi complete ale instalatiei si se vinde la motomania cu 32 lei bidonasul

 

 

PS la motoarele in 2T se baga un ulei de amestec in benzina si in cutie cred ca mai sigur se baga 15w50 top speed motorex...(poate nu te-ai exprimat tu bine sau nu inteleg exact sensul dar vezi ca nu cumva sa folosesti uleiul hidraulic si la frana..sper ca doar l-ai dat exemplu ca sa se inteleaga unde vine turnat).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uleiu de cutie,transmisie, e cum se baga in motor si la 4timpi cartea da "Motorex 4t 10 50 top speed" parca, eu intrebam de uleiu pt ambreaj, cum se baga si la frana

 

aici:

 

atunci e cum zice attilas

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles, inafara de lista de mai sus , mi am nevoie de altceva, eu am trecut 1 l pt ca nu stiam cum se vinde sau de cat am nevoie, deci , altceva ?

 

va multumesc pt tot ajutoru si cu prima ocazie :) + :lol:

Editat de moz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o singura intrebare, maine sper sa mi vina motoru, si trebuie sa i cumpar consumabile uleiuri, am citit de doua ori cartea de service si mi am facut o idee cu ce sa cumpar pt moment, adica:

 

2 litri motorex 2t

filtru aer praf

filtru aer ploaie

spray lant

spray filtru aer

lichid frana 5.1 sau 4.1

1 l ulei pt ambreaj

bujie NGK BR7 ES distanta 0.60 mm

1 l antigel

1 l ulei transmisie 4t top speed 10 50

 

primele 5 h sa nu l turez excesiv

amertec ulei benzina 1:60

benzina fara plumb 95 (sau sa bag 98 mie molu mi se pare cea mai curata benzina)

 

mai trece un spray de curatat lantul,un WD 40(bun la toate),iar daca ai de gand sa surubaresti singur la motor un bidonas de loctite ptr fixare suruburi,

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai fratioare vine motoru ala odata ca mi-e o sete ..de n-am unde dormi la noapte...

sper sa nu il murdaresti ca pe cel din imagine ca ne suparam...

post-15042-1196773390_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai fratioare vine motoru ala odata ca mi-e o sete ..de n-am unde dormi la noapte...

sper sa nu il murdaresti ca pe cel din imagine ca ne suparam...

post-15042-1196773390_thumb.jpg

 

Mi a venit motoru!!!!:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi a venit motoru!!!!:blbl:

 

:D :D :blbl: bravo catemistule..acum putem spune cu adevarat WELCOME TO THE FAMILY...

te asteptam la valcea pe rape

 

cand se uda scula??? :) :lol: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum merg de sarbatori la parintii prietenei in curtea de arges, sper sa mai prind si eu cateva zile acceptabile anu asta, da merge si pe zapada , macar cad pe moale :crack:

 

oricum, ionut sper ca la anu sa ne "combinam" mergem impreuna, adica sa ma chemati si pe mine unde mergeti, eu am o duba, taicameu mai exact , vw caravel,cred ca daca scot banchetele spate intra 3 motoare +3 locuri fata

 

Bibanu, multumesc, ma bucur mult ca am intrat in club, ce e ciudat pt mine e ca niciodata nu mi am dorit motocicleta, de la 12 ani numa mashini am in cap si daca nu ma prindea politia acum 2 luni cu 104km in Sighetu-marmariei (90 zile suspendare), nu mai purtam conversatia asta :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum merg de sarbatori la parintii prietenei in curtea de arges, sper sa mai prind si eu cateva zile acceptabile anu asta, da merge si pe zapada , macar cad pe moale :crack:

 

oricum, ionut sper ca la anu sa ne "combinam" mergem impreuna, adica sa ma chemati si pe mine unde mergeti, eu am o duba, taicameu mai exact , vw caravel,cred ca daca scot banchetele spate intra 3 motoare +3 locuri fata

 

Bibanu, multumesc, ma bucur mult ca am intrat in club, ce e ciudat pt mine e ca niciodata nu mi am dorit motocicleta, de la 12 ani numa mashini am in cap si daca nu ma prindea politia acum 2 luni cu 104km in Sighetu-marmariei (90 zile suspendare), nu mai purtam conversatia asta :crack:

 

Sa inteleg ca KTM-ul a fost tratamentul prescris pentru permisita acuta cu remisie 3 luni?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi au luat B, nu am putu fara mijloc de transport personal , mi am luat un scooter, am invtat sa dau examen pt B sa mi reduca la 1 luna dupa ce l am luat am zis ca daca tot stiu sa mi iau si A u, in 2 saptamani am facut si scoala si l am luat, si cum de acum 2 luni de cand am fost 30 min cu KTM pt munte, numa asta visez am zis ca pe la anu sa mi iau un second daca am noroc...s a nimerit ssa mai fac rost de niste bani si... nu mi imaginam ca anu asta sa mi iau motor, cu atat mai putin nou

Editat de moz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abia acum am citit toate cele 8 pagini ale topicului !

Tare de tot motorul ! Sa-l stapanesti sanatos ! :crack:

 

..... incep sa-mi schimb parerea despre motoarele in 2t :crack: (in bine, ... off corse ! :lol: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...