Sari la conținut

Ulei De Transmisie Pentru Scuter


Septimius
 Share

Postări Recomandate

Buna seara

 

Am o mare rugaminte la dvstr. puteti sa-mi recomandati o marca buna de ulei de transmisie, pentru un scuter, cu ambreiaj centrifugal si cutie de viteza hidramata (ambreiajul este scufundat in uleiul de transmisie, impreuna cu pinioanele de viteza). Momentan folosesc ulei de transmisie T90, de care nu sunt chiar atat de incantat.

Mentionez ca atat timp cat uleiul este mai rece, scuterul meu intra foarte bine si in acelasi timp lin in viteza a doua, atunci cand accelerez.

Cand uleiul incepe sa se incalzeasca (cred eu neuniform) iar eu accelerez, scuterul meu intra in viteza un pic mai smucit.

Cand uleiul s-a incalzit suficient si uniform, scuterul meu intra perfect in viteza a doua, fara nici un fel de probleme si merge foarte lin.

Sunt convins ca uleiul de transmisie T90 este de vina, caci am observat ca este cam vascos si, cred eu nu se incalzeste uniform.

Cineva mi-a recomandat uleiul de transmisie 85W90 de la REVA Bucuresti...

Ce parere aveti ?

Va multumesc pt. intelegere si ajutor. Multa sanatate si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc pentru mesaj si sfaturi.

Ambreiajul meu nu este uscat ci este intr-o baie de ulei si nu am curea de transmisie....roata din spate de la scuterul meu are un butuc simplu cu pinion prins de janta rotii cu spitze...model vechi....si motoscuterul meu este vechi.

Din pacate nu sunt in Bucuresti, locuiesc in provincie. Imi pare rau ca n-am cum sa-ti dau uleiul pe care mi l-ai solicitat.

Iti urez multa sanatate si inca o data multumesc pt. mesaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu folosesc la transmisie un Motul HD SAE 80w90...sticla de 1l cca 30 ron a costat...scrie pe el ca este un ulei pentru transmisii,cutii de viteze,angrenaje etc...la un ulei bun de transmisie vascozitatea ramane relativ constanta la variatii de temperatura...cifra dinaintea lui W da vascozitatea....85w90 este mai gros decat 80w90....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu folosesc la transmisie un Motul HD SAE 80w90...sticla de 1l cca 30 ron a costat...scrie pe el ca este un ulei pentru transmisii,cutii de viteze,angrenaje etc...la un ulei bun de transmisie vascozitatea ramane relativ constanta la variatii de temperatura...cifra dinaintea lui W da vascozitatea....85w90 este mai gros decat 80w90....

 

Iti multumesc din inima pentru informatie si recomandare,... cat de curand voi merge sa caut uleiul de transmisie Motul HD SAE 80w90, pe care il voi si eu la motoscuterul meu la primavara, cand voi incepe din nou sa merg di nou cu el.

Inca o data mii de multumiri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e cel 2007 pe care-l ai de vanzare in semnatura, trebuie sa te duci la service-ul autorizat si agreat de vanzator pentru operatiunile de schimbare. Altfel risti sa pierzi garantia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scrie in manual si in cartea de service in mod normal. E bine sa respecti intervalele date acolo pt schimbare de ulei. E spre binele lui si al tau :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e cel 2007 pe care-l ai de vanzare in semnatura, trebuie sa te duci la service-ul autorizat si agreat de vanzator pentru operatiunile de schimbare. Altfel risti sa pierzi garantia.

Sunt constient,dar nu are cum sasi dea seama dealerul ca eu miam facut revizia acasa,pentru ca am fost la primele 2 revizii la serviceul lui si nu mi sa dat factura/bon nu sa trecut nimic in cartea de service si oricum daca se strica altceva inafara de motor si cutie nu iti schimba nimic pe garantie.

 

daca stie careva cat ulei sa pune ias fi recunoscator.

Editat de sunnyboy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa afli cat ulei sa pui e destul de usor, intai scurgi uleiul din cutie, tot, intrun recipient ceva, dupa care il pui intro sticluta goala de ulei, daia gradata, sau in orice recipient gradat si vezi cati ml aveai in cutie dupa care pui aceasi cantitate inapoi in cutie....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de obicei scrie pe carter cat se pune pt ca este o info f importanta...de ex la mine scrie 110 cmc (110 ml)...dar daca nu sti si nu scrie atunci fa ce a spus sebastyan dar inainte de asta mergi cu scuterul vreo 20-30 min(ca sa se incalzeasca uleiul si sa curga mai bine) apoi il scurgi bine si masori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se schimba...uleiul de transmisie de schimba o data la 2 ani sau 5000 km :cheers:

 

sau la 6 luni,chiar daca nu l-ai folosit scuterul,daca uleiul de transmisie este mineral,deoarece cel mineral are prostul obicei de asi cam modifica proprietatile...si cum ulei de transmisie sintetic nu prea am gasit....oricum eu am luat o sticla de 1l de ulei transmisie al carui termen expira peste vreo 6 luni asa ca tot o sa schimb uleiul de transmisie la 1000 km...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cautati la orice distribuitor de Motul din orasul vostru flacoane de 150ml de Scooter Gear(chiar asa scrie pe el), seamana cu cele de pasta de dinti numai ca sunt mai mari. Pretul este intre 15-20ron. Mi se pare aiurea sa iau un litru ca sa folosesc mai putin de un sfert :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai am si eu o problema :baldy: am cumparat ulei, am gasit surubu ala sub cutie pe unde sa il scurg da nu gasesc pe unde sa il bag inapoi in cutie :finger: :baldy: , am o Sukida..... 4t, la motor arata ca alea made in china :(, care shtiti pe unde sa bag altu curat ?

Editat de sebastyan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai am si eu o problema :baldy: am cumparat ulei, am gasit surubu ala sub cutie pe unde sa il scurg da nu gasesc pe unde sa il bag inapoi in cutie :finger: :baldy: , am o Sukida..... 4t, la motor arata ca alea made in china :(, care shtiti pe unde sa bag altu curat ?

 

Pai il gasesti pe partea dreapta a scuterului , mai precis pe langa toba.

post-14995-1195933152_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un surub in lateralul transmisiei, pe stanga in dreptul rotii:

post-12936-1196068093_thumb.jpg

Si o fii uleiul mai performant, insa transmisia nu merge mai bine datorita acestui lucru. E ca si cum ai U;ei de F1 in dacia 1300. Uleiul trebuie sa fie doar suficient de bun, nu cel mai bun.

P.S. Am aflat asta dupa vreo 2 semestre de tribologie. :finger:

Mersi, cum sta ploaia ma duc sa identific surubu si sa schimb si eu uleiul :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...