Sari la conținut

Scarabeo Intrebari


IonutNFS
 Share

Postări Recomandate

Pai dupa cum stim toti,incepem cu toba...filtrul de aer...rolele....iar daca vrem cu adevarat putere kit de 70(sau 80) asta numai daca vrei sa umbli in motor,dar daca asta merge bine si nu e obosit nu iti recomand

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca are 1200 nu are rost sa schimbi setul iar cat despre performanta oferita de fiecare componenta in parte nu ma intreba pentru ca nu vreau sa dau valori gresite...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o prima investitie dupa mine...si cea mai importanta este schimbarea curelei de transmisie cu una malossi de kevlar....si niste role malossi....depinde de gramaj...in functie de optiunea ta demaraj/viteza/sau ambele...si un burete malossi in loc de cel existent...iti spun din experienta ca aceasta investitie este una f buna :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o prima investitie dupa mine...si cea mai importanta este schimbarea curelei de transmisie cu una malossi de kevlar....si niste role malossi....depinde de gramaj...in functie de optiunea ta demaraj/viteza/sau ambele...si un burete malossi in loc de cel existent...iti spun din experienta ca aceasta investitie este una f buna :cheers:

cat m-ar costa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumpara-ti o toba si niste role... si eventual un filtru...

Toba iti mareste viteza cu 5-10 km/h

Rolele maresc demarajul ( P.S. : Sa fie de gramaj mic rolele 4,2 gm sau 4,5 gm . vezi de care gasesti :cheers: )

 

De cati bani dispui? Si iti zic eu ce toba sa iti iei ca si eu is la aceeasi problema.. cu toba:)

Am gasit toba Arrow si Leo Vince ZX Hand made pana in 130 Euro. Si role.. se gasesc in targ ( sunt.. baieti care aduc... din italia piese tuning noi sau sh , gasesti )

Bafta.. te astept pe messenger la id rqk_hack@yahoo.com daca vrei sa discutam mai multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cureaua in jur de 130 ron si rolele 40 ron....km asa parca...

 

Scarabeo ala al tau nu e in 4 timpi ??? :cheers: :lol: io asa vazusem in poze ! daca da ... nu are rost sa cumperi toba sport ... si daia nici nu are demaraj : 4 timpi :D

Editat de baietzii_ctl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba da...faza cu rolele si cureaua ramane valabila....am citit undeva pe forum aici ca la un motor in 4t daca ii scoti sitele din toba are demaraj mult mai bun...akum nush daca e adevarat...si pe mine ma tenteaza sa scot sitele din toba la scuter dar al meu e in 2t :cheers:

da e in 4 timpi !! deci daca e in 4 timpi nu am ce sa ii fac?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte sa-i faci toate modificarile pentru o viteza mai mare, eu te sfatuiesc sa-ti imbunatatesti sistemul de franare. Sa nu crezi ca la 80-90 km/h opresti ca la 50 km/h. Fiecare km/h in plus poate sa devina fatal in caz de franare. Gandeste-te ca franele actuale sunt calculate pentru o anumita viteza maxima corelata cu o anumita greutate, cauciucuri, suspensii.......etc.

Abia dupa ce imbunatatesti franele, poti sa treci la tuning.

Dar daca stai si pui pe hartie toti banii necesari pentru toate astea...............ajungi la concluzia ca mai bine dai de permis si iti iei ceva mai mare. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci faza cu franele va zic eu ca nu e valabila. Mai intrati si voi pe site-uri si vedeti la ce teste le supun astia de la aprilia pe circuit...cu ce viteze merg cu ele. Nu mai stiu pe unde am citit (tot pe forum) ca rs50 are recordul prezentat de ei 160 km/h...asa ca stati calmi cu viteza, va tin franele...bani sa fie pentru modificari :cheers:

 

Din punct de vedere fizic, da la orice cu cat viteza e mai mare, cu atat se franeaza mai lent, dar sigur franele dupa scuterele originale (nu china) se incadreaza in norme :lol:

Editat de Rolly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai la curea iti dai usor seama....la plecare iti trepideaza bordul...si se simte ca patineaza....nu mai demaraj mai delok si nu mai ai nici aceeasi top speed...si la rolele le schimbi o data cu, cureaua :baldy:

merita merita ... dar de unde stiu cand tre' sa i schimb ?

daca o schimb acum castig ceva la performante :finger: ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yo zic ca asa este cel mai bine...acum faci cum vrei si in functie de ce posibilitati ai...yo am preferat sa maia stept inca o luna....sa strang bani si sa`mi iau ceva calumea....si iti zic eu ca merita din plin investitia :baldy:

a.. deci.. la primavara knd schimb rolele tre sa schimb si cureaua nu? :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci sa `mi iau un malossi kevlar + role + burete malossi ?:baldy:

 

Mi-ar mari puterea? :finger:

adica..na.. stiu ca mareste.. puterea.. dar... si in km/h sau doar demaraj?

 

un PM cu id`ul tau baietii_ctl... merci

Editat de gileRik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci sa `mi iau un malossi kevlar + role + burete malossi ?:baldy:

 

Mi-ar mari puterea? :finger:

adica..na.. stiu ca mareste.. puterea.. dar... si in km/h sau doar demaraj?

 

un PM cu id`ul tau baietii_ctl... merci

filtru zic sa-l lasi pe cel original ... rolele depinde de greutate - poti castiga vreo 5 km/h sau demaj , ce vrei si cureaua ... nu cred

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...