Sari la conținut

Carb Mikuni Pe Etz


Kenno
 Share

Postări Recomandate

Am gasit un carb Mikuni de la o yamaha de 250 si vreau sa il pun in locul celui care il am acum pe ETZ ca e cam uzat. mare mirarea cand am vazut ca shibarul la mikuni e fara zgarietura pe cand la ETZ e cam plin de canale iar socul e o simpla maneta direct pe carb, fara cablu. arata foarte bine desi e folosit.

ma gandesc ca va trebui sa ii fac un fel de bucsa pt ca difuzorul pare mai mic decat cel de ETZ dar asta nu ar fi o problema. ma intereseaza, daca a mai facut cineva transplantul asta, cum a mers motorul dupa si care ar fi consumul (tinand cont ca si inainte a alimentat tot un motor de 250 cc) ? iarna scurta !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia-l ca merge! dt 250 e la performante aproape de etz-ul tau!...cunosc motoru' bine, a stat la mine 1 an!... si apoi va cunoasteti...il poti lua si doar pentru probe, daca merge...e al tau.

 

 

esti tu sigur ca merge ?? daca-ti spun ca si eu am vrut sa pun vacuumati pe 2t si nu a mers ce zici ?

 

sunt si carburi mikuni fara vacuum :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti tu sigur ca merge ?? daca-ti spun ca si eu am vrut sa pun vacuumati pe 2t si nu a mers ce zici ?

 

sunt si carburi mikuni fara vacuum :cheers:

 

discutia asta e offtopic...e intre noi.... cunosc ambele motoare, ambi motociclisti... doar ca nu reusim sa ne intilnim, yamaha eu am montat-o, e model din 1981, nu are vacum, chiar vroiam sa demontez yamaha sa vad daca se potriveste biela de etz ( are bilea rupta, piston spart, .....) e ca cea din: http://www.bikez.com/motorcycles/yamaha_dt_250_mx_1981.php alezaj70, cursa 64post-15613-1195751040_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

carbu e de la Cata. l-am luat sa il pun la mine si daca merge il pastrez. in nici un caz nu e vacuumatic. e aproape identic cu cel de ETZ doar ca pare mai bine gandit si arata mai bine. socul e fara cablu ci doar o maneta, shibarul e fara uzura, sub bazin are un fel de surub pe care daca-l scoti scapi mai usor de mizeriile depuse in carb.... ma intrebam de ce nu s-au gandit nemtii la asta? la carbu de la ETZ, ca sa-l cureti de depuneri trebuie sa dai tot carbu jos. sper sa imi fac timp zilele astea. va tin la curent.

Editat de Kenno
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

discutia asta e offtopic...e intre noi.... cunosc ambele motoare, ambi motociclisti... doar ca nu reusim sa ne intilnim, yamaha eu am montat-o, e model din 1981, nu are vacum, chiar vroiam sa demontez yamaha sa vad daca se potriveste biela de etz ( are bilea rupta, piston spart, .....) e ca cea din: http://www.bikez.com/motorcycles/yamaha_dt_250_mx_1981.php alezaj70, cursa 64post-15613-1195751040_thumb.jpg

 

 

mda, scuze... nu am citit cu atentie :cheers:

 

se merita pus, eu am pus pe un voschodul unui prieten carb bing si se simte, nu fenomenal dar se simte

Editat de c0zmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dane, daca merge cu carbu asta ( si nu vad de ce nu ar merge) tie trebuie sa iti multumesc in primul rand pt ca tu m-ai pus in legatura cu Cata. carbu asta asa de bine arata ca imi vine sa il i-au si numai sa il tin acolo... :cheers: cred ca nu o sa mai vand ETZ-tul pana la urma. il aranjez cum imi place mie si il pastrez. imi pare rau ca nu am o curte sa il tin sa mai ies cu el pana nu e zapada.

Editat de Kenno
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...