Sari la conținut

Accident Pe Kiseleff - Bucuresti - 22.11.2007


Myaghy
 Share

Postări Recomandate

Wrong!!! Legea zice sa reduci pana la 30 la ora. Daca nu "banghesti bine" la 30 inseamna ca nu ai voie sa circuli

Ia incearca tu sa treci prin fata spitalului de oftalmologie din Piata Lahovary cu 30, sa vezi ce bine "banghesti" prin dubele si gipanele oprite pe trecere, de nici semnul de trecere nu se mai vede...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am ce cauta pe acolo,eu sunt din Braila. Daca holyfart ar fi respectat legea,probabil nu ar mai fi avut parte de accidentul asta. Si daca legea zice sa reduci pana la evitarea oricarui pericol,pana la minim 30 la ora,daca vrei sa nu ai parte de evenimente neplacute,respecti legea. Nu sunt moralist,si eu o comit de multe ori,dar pe moto e ca la ruleta. Mai pierzi,mai castigi. Important e ca atunci cand pierzi,sa nu pierzi de tot. In fine,bine ca nu au fost victime si ca totul a iesit asa cum a iesit. Se pare ca de data asta holyfart a avut ingerasul cu el. Eu vroiam doar sa evidentiez faptul ca nu ai de ce sa reduci la 20,pt ca e interzis de lege. Si daca nu ar mai fi masini parcate pe unde nu trebuie si ar fi vizibilitate,nu ar fi Romania... Succese!

Editat de cicisxn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana una alta suntem in romania, acolo unde regulile de circulatie nu primeaza, acolo unde se deschid portiere, acolo unde se intra de pe stradute cate 1 m in banda pentru a te asigura sau se intra pe banda pur si simplu, acolo unde se schimba benzi fara semnale sau o privire in oglinzi, acolo unde....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am ce cauta pe acolo,eu sunt din Braila. Daca holyfart ar fi respectat legea,probabil nu ar mai fi avut parte de accidentul asta. Si daca legea zice sa reduci pana la evitarea oricarui pericol,pana la minim 30 la ora,daca vrei sa nu ai parte de evenimente neplacute,respecti legea. Nu sunt moralist,si eu o comit de multe ori,dar pe moto e ca la ruleta. Mai pierzi,mai castigi. Important e ca atunci cand pierzi,sa nu pierzi de tot. In fine,bine ca nu au fost victime si ca totul a iesit asa cum a iesit. Se pare ca de data asta holyfart a avut ingerasul cu el. Eu vroiam doar sa evidentiez faptul ca nu ai de ce sa reduci la 20,pt ca e interzis de lege. Si daca nu ar mai fi masini parcate pe unde nu trebuie si ar fi vizibilitate,nu ar fi Romania... Succese!

 

Imi zici si mie, rogu-te, articolu' din Codul Rutier unde scrise ca la zebra mergi cu 30 km/h sau reduci "pana la evitarea oricarui pericol"?

 

Bine ca ai scapat ieftin, unele chestii chiar nu pot fi evitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi zici si mie, rogu-te, articolu' din Codul Rutier unde scrise ca la zebra mergi cu 30 km/h sau reduci "pana la evitarea oricarui pericol"?

 

Bine ca ai scapat ieftin, unele chestii chiar nu pot fi evitate.

Chestia cu "evitarea oricarui pericol" era in codul rutier vechi; in cel nou spune ca la trecerile de pietoni trebuie sa reduci la maximum 30km/h in localitate si la maximum 5030km/h in afara localitatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Wrong!!! Legea zice sa reduci pana la 30 la ora. Daca nu "banghesti bine" la 30 inseamna ca nu ai voie sa circuli

 

Wrong ? Unde, mai exact... ? Chiar nu vad unde am gresit si cu parerea de rau trebuie sa iti spun ca postezi aiurea...

 

Legea spune sa ai max 30 la ora. Acuma daca e plin de camioane pana langa trecere...reduci cat e necesar sa "banghesti". Nu zice nimeni ca e obligatoriu. Dpdv legal poti merge cu 30. Dar daca-ti sare un iepuras in fata de dupa vreo masina ce-l mascheaza (ceea ce nu ar trebui sa existe - vezi articol lege stationare treceri pietoni)... l-ai tocat. Asta e la latitudinea ta... daca suspectezi ca risti...reduci mai mult sub 30-ul ala. Tu alegi... belesti ochii, piciorul la frana etc. Dar, crede-ma, e neplacut sa mergi cu aia 30 legali si sa te trezesti ca tusti pietonul direct pe parbriz de dupa un microbuz... Cine e vinovat ? Tu. De ce ? Ca scrie in lege ca trebuie sa lasi iepurasii sa traverseze...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e wrong pt ca nu ai voie sa circuli sub 30 la ora decat daca exista indicatoare sau esti intr-o zona in care se impune asta. Nu asta e topicul sau subiectul discutiei,vroiam doar sa evidentiez ca nu poti circula cu 20 la ora si daca circuli cu viteza asta,clar nu ar trebui sa ai permis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa dau un citat de la un baiat in legatura cu ce i-a spus garcea : trebuie sa mergi incet ca sa previi orice pericol ... cu 20 in zona de 30 ... cu 10 in zona de 20 ... si daca e zona de 10 nu mai mergi deloc. deci .... asa sta legea (dupa ureche) ca doar suntem in Romanica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa dau un citat de la un baiat in legatura cu ce i-a spus garcea : trebuie sa mergi incet ca sa previi orice pericol ... cu 20 in zona de 30 ... cu 10 in zona de 20 ... si daca e zona de 10 nu mai mergi deloc. deci .... asa sta legea (dupa ureche) ca doar suntem in Romanica

 

ce scrie prin carti si ce se aplica nu se pupa. dar asta e alta poveste. poti sa circuli sub 30 km/h in cazul in care vremea nu iti permite vizibilitate, ceata, ploaie abundenta sau ninsoare.... parca asa scrie prin cartuliile alea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

citatul exact din codul rutier nou:

 

Art. 123 Conducătorul de vehicul este obligat să circule cu o viteză care să nu depăÂşească 30 km/h în localități sau 50 km/h în afara localităților, în următoarele situații:

[...]

i) la trecerile pentru pietoni nesemaforizate, semnalizate prin indicatoare Âşi marcaje, când drumul public are cel mult o bandă pe sens, iar pietonii aflați pe trotuar, în imediata apropiere a părții carosabile, intenționează să se angajeze în traversare;

 

deci daca nu sunt pietoni in apropierea trecerii nu esti obligat sa incetinesti...

in cazul nostru insa e vb de altceva, pietonul era deja pe trecere... deci conducere imprudenta all the way...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e wrong pt ca nu ai voie sa circuli sub 30 la ora decat daca exista indicatoare sau esti intr-o zona in care se impune asta. Nu asta e topicul sau subiectul discutiei,vroiam doar sa evidentiez ca nu poti circula cu 20 la ora si daca circuli cu viteza asta,clar nu ar trebui sa ai permis

Nu ai voie sub xx km/h daca vezi semnul ala albastru de obligare care inseamna "minimum xx km/h", dar pe raza de actiune a semnului ala nu exista traceri de pietoni. Eu am vazut semne din astea doar prin Austria si Germania inainte de tunel sau pe centura orasului Hanovra (centura care arata cam ca un fel de autostrada), la noi l-am vazut deocamdata doar in Codul Rutier...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...