Sari la conținut

MZ


alexandru1771
 Share

Postări Recomandate

Mi se pare scumpa. Propun sa o cumparam mai multi, si sa o multiplicam.

 

Adică să o facem poștă? Nu am agreat niciodată acest procedeu așa încât, dacă mă enervez o cumpăr singur și mă bucur numai eu de ea.

Contra sumei de 10 euro/minut, aș putea totuși să vă citesc pasaje din ea sau câțiva psalmi de aprindere, de frâne, încărcare, ambreiaj etc., la telefon 0721.......

Ivan, din câte te-am cunoscut azi ești tipul clasic de om care "tace și le face". Am stat pe mess împreună de câteva ori și azi m-ai surprins cu pachetul acela cam cât un TV, în care n-am văzut decât 2 șei noi și burdufurile. Bravo ție! Te-ai prins.

Și prietena..., e o bomboană de fată. Ai grijă de ea. Dacă ai probleme, dă vina pe mine.

Și tu, fi mai român! Exteriorizează-te pe acest forum sau cum spunem noi, dă pe goarnă!

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Adică să o facem poștă? Nu am agreat niciodată acest procedeu așa încât, dacă mă enervez o cumpăr singur și mă bucur numai eu de ea.

Contra sumei de 10 euro/minut, aș putea totuși să vă citesc pasaje din ea sau câțiva psalmi de aprindere, de frâne, încărcare, ambreiaj etc., la telefon 0721.......

Ivan, din câte te-am cunoscut azi ești tipul clasic de om care "tace și le face". Am stat pe mess împreună de câteva ori și azi m-ai surprins cu pachetul acela cam cât un TV, în care n-am văzut decât 2 șei noi și burdufurile. Bravo ție! Te-ai prins.

Și prietena..., e o bomboană de fată. Ai grijă de ea. Dacă ai probleme, dă vina pe mine.

Și tu, fi mai român! Exteriorizează-te pe acest forum sau cum spunem noi, dă pe goarnă!

 

Mulțumesc de vizită, mi-a părut bine să vă cunosc (și live)! Pe forum o să postez lucrările efectuate imediat ce ne apucăm mai serios de treabă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bilanțul s-a făcut în lei la cursul de 0.236459 euro/leu și transportul de 17 euro s-a împărțit funcție de procentul comenzilor individuale din comanda totală.

Astfel, am de restituit clienților (Alex, Dany, Edy și Dan - adică mie) sumele pozitive din ultima coloană a tabelului de mai jos, iar Banditul are să-mi dea suma negativă din acea coloană.

Menționez că discount-ul de 12,46 euro a intrat instantaneu pe card, fapt care mi-a permis să mânânc mici în weekend cu familia la Tg. Secuiesc.

 

Se observă clar că avansul de 1160 lei este dat de Costul total cu transport inclus [col G+col I] 1073,36 plus Diferentele de restituit [col C- col J] 86,63.

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a marcat domnul DAN, astazi vin cu diferenta.

Restituie tu te rog 18,08 lei lui Alex, 22,34 lui Dany, 6,44 lui Edy Âşi mie restul (adică 1,54 lei), iar după amiază când vii, să hotărâm dacă le mai dăm piesele sau le oprim noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Restituie tu te rog 18,08 lei lui Alex, 22,34 lui Dany, 6,44 lui Edy Âşi mie restul (adică 1,54 lei), iar după amiază când vii, să hotărâm dacă le mai dăm piesele sau le oprim noi.

 

 

multumim domnu Dan

astept piesele cu nerabdare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Restituie tu te rog 18,08 lei lui Alex, 22,34 lui Dany, 6,44 lui Edy Âşi mie restul (adică 1,54 lei), iar după amiază când vii, să hotărâm dacă le mai dăm piesele sau le oprim noi.

la mine nui cazul, ca la urmatorea comanda voi mai lua cite ceva si voi trimite eu cit trebuie sa nu mai plimbam bani aiurea.

ms mult si spor in continuare

Editat de dany_oldmoto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pachetul nostru a fost vandalizat azi, "by request" adică la cerere. Am sunat pe Heidi și am rugat-o ca în cazul în care pachetul nu e trimis deja, să-l desfacă și să arunce în el, așa în scârbă, un carburator Jikov 250 ccm pentru Simsonaș.

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pachetul nostru a fost vandalizat azi, "by request" adică la cerere. Am sunat pe Heidi și am rugat-o ca în cazul în care pachetul nu e trimis deja, să-l desfacă și să arunce în el, așa în scârbă, un carburator Jikov 250 ccm pentru Simsonaș.

 

ideia nu a fost rea deloc ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca in MZ a intrat lovele fara numar,merita si simsonul o mica investitie ;)

Așa e corect. O să dispar de mâine până luni. Nu mă dați dispărut, că cel mai probabil, o să mă întorc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Așa e corect. O să dispar de mâine până luni. Nu mă dați dispărut, că cel mai probabil, o să mă întorc.

 

Gici ce ?:banana:

Aseara a sosit pachetul din Germania. Un record de timp demn de invidiat pentru posta Romana.

In 17.05 s-a emis ultima factura (carburatorul) completarea la pachet, iar in 19.05 era la Arad si 20.05 direct la adresa destinatarului :bigstar:

Vorba D-lui profesor, " gratie intaririlor relatiilor dintre state".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma intorsei si eu din tarile calde.Sa inteleg ca avem piesele?

sa vedem cum facem sa intram in posesia lor, tot asa ne putem intalni candva si ii trimit eu lui dany partea lui.

Ca tot veni vorba de tarile calde, va pun niste poze pt clateala.Zakinthos din grecia, a costat doar 400 lei cazarea si transportul + mic dejun ( platit in noiembrie anul trecut).

 

 

Ok ne auzim cu piesele, nu e graba....multumim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Edy a intrat deja in posesia pieselor.:friends:

 

Păi parcă stabilisem că împărțim piesele între noi doi. Ce oameni dom'le!

 

P.S. Am venit și eu acasă și voi pune lucrurile la punct: scânteia Simsonului la 15 grade față de punctul mort superior (sau cât o trebui), carburatorul nou pe el, piesele de la MZ sunt aurii și mă așteaptă să le-o trag (dungile),vopseaua roșie pe ele și la RAR cu amândouă.

 

Pachetul nostru a fost vandalizat azi, "by request" adică la cerere. Am sunat pe Heidi și am rugat-o ca în cazul în care pachetul nu e trimis deja, să-l desfacă și să arunce în el, așa în scârbă, un carburator Jikov 250 ccm pentru Simsonaș.

 

Primul bilanț nu a luat în considerare și carburatorul Jikov și practic se poate spune că s-a aplicat tehnica cucului care depune ouă în cuibul altor păsări. Ca să nu-mi aud vorbe că mi-am adus carburatorul gratis în pachetul vostru, am refăcut calculul și restul de bani îl veți primi de la Bandit după cum urmează:

 

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au ajuns si piesele noastre...multumim frumos, a fost si o surpriza placuta faptul ca acel cauciuc de frana a avut si corespondentul lui de pe partea stanga.Sa vedem robinetii la treaba, in legatura cu ei am si eu o mica intrebare si anume daca paharul negru se desface?Normal ar fi sa se desfaca sa poata fi curatat insa eu nu am reusit la nicunul din cele 3.Una peste alta multumiri inca odata, treaba a mers frumos si daca o mai fi loc la urmatorul transport mai facem rost de bani si poate ma mai primiti si pe mine cu cate ceva in colet.Acum ca am prins curaj...:)

 

Toate cele bune si spor la treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa vedem robinetii la treaba, in legatura cu ei am si eu o mica intrebare si anume daca paharul negru se desface?Normal ar fi sa se desfaca sa poata fi curatat insa eu nu am reusit la nicunul din cele 3.

 

Pentru a desface paharul negru ar trebui să fii absolvent al facultății de foraj extracție. Cum nu cred că eÂşti, o să te învăț.

În Âşantierele de petrol când vrei să desfaci sau să înfiletezi burlane groase pentru care n-ai cleÂşti speciali, vei folosi o sculă pe care sondorii bătrâni o numesc "petaÂşcă" Âşi care are ca principiu frecarea dintre o sfoară Âşi peretele burlanului sau a țevii pe care vrei să o desfiletazi. Frecarea totală este funcție de unghiul cu care sfoara vine în contact cu peretele țevii. Acest unghi în mecanică se numeÂşte unghiul de frecare al lui Euler. Dacă sfoara se înfăÂşoară pe țeavă de "n" ori, rezultă că unghiul de frecare este n x 360 (în grade) Âşi mai înmulțeÂşti Âşi cu "miu" coeficientul de frecare dintre sfoară Âşi burlan, Âşi dacă la capătul sforii aplici o forță F dată de un troliu de foraj cu Âşenile, o rangă manuală etc., vei vedea că piesa se desface.

Exemplificarea este în montajul de mai jos, pe care, neavând altă treabă, l-am făcut în timpul serviciului.:kick:

După cum observi, am utilizat ce am avut la îndemână prin birou, respectiv Âşnurul unui stick de la PETROM, o firmă specializată în astfel de procedee neortodoxe.

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nea petcu sunteti cea mai mare figura de pe forumul asta :).La filmulet nu ma asteptam, deci nemernicul se desface, cate trcoale i-am dat de imi era frica sa nu il rup.Imi place robinetul are 3 site care sper sa nu se infunde de la nenorocicrile din rezervor.Multumesc inca odata si daca mai faceti o comanda sa nu ma uitati, deja am inceput sa caut un al doilea job :).

Parca aveati si un mz 125, de el cand va apucati sa il faceti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: asta cu "al doilea job" a functionat si la mine vreme de 4 luni, resurse ce au luat exclusiv drumul Germaniei.

Este destul de solicitant si daca mai adaugi si naveta .....:hurt: caci ambele erau in Bucuresti.

Editat de red bandit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nea petcu sunteti cea mai mare figura de pe forumul asta ...

Parca aveati si un mz 125, de el cand va apucati sa il faceti?

Nu sunt tipul de om care umblă cu fundul în două luntre. În 3 săptămâni va fi majoratul fiicei mele cea mai mică și am hotărât că Simsonul e prea mare pentru ea. Voi termina pe Red Bull și odată cu tortul, la miezul nopții dintre 4 spre 5 iunie, la petrecerea majoratului ei care tinde să devină o mică nuntă având în vedere cumpărăturile făcute și lista de invitați (50 până acum), îi voi face cadou MZ-ul roșu, deși visul ei cel mai mare e să conducă V-Stromul 1000 DL. Se va descurca cu Red Bull pentru că ea a condus pe Black Panther și solo și cu ataș.

Piesele lui Red Bull sunt aurii, am tăiat azi pe strung banda pentru dungi de 5 și 2,5 mm, mâine trag dungile și le vopsesc vișinii și mai am la dispoziție 2 săptămâni și ceva să montez totul, RAR + înmatriculare.

Abia după asta mă apuc de RT, care e al fiicei mari de 29 ani, stomatolog în Cluj, iar Simsonul rămâne al meu și îl fac printre picături.

Așa am zis, așa rămâne, atât mă duce capul ... Spor la treabă măi băieți și hai să depășim Mobrele, IJ-urile, jawrele ș.a...

 

 

P.S. Îmi place mult și Jawa. Înainte de a avea MZ ES 250, tatăl meu a avut în 1961-1962 o Jawa de 125 căreia îi zicea Zambilica. În paralel cu MZ-ul familiei, conducea o Jawa de 250 sau 350 cu ataș, ca mașină de serviciu (o avea pe inventar).

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa va traiasca fata domnu' Dan! Multi ani inainte fericiti!

 

Mz-ul o sa iasa o superbaciune! iar dpdv mecanic si electric, e ireprosabil! O sa fie un cadou pe cinste! (tot motor mi-am dorit si eu de majorat; si am primit unul; ce-i drept macheta din lemn...dar deh...tot motor e; Voshod-ul o venit mai tarziu, luat din autofinantare). :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa va traiasca fata domnu' Dan! Multi ani inainte fericiti!

Am luat plasă. Petrecerea e weekend-ul viitor și deci nu mai am 3 săptămâni, dar nu mă las.

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...