Sari la conținut

MZ


alexandru1771
 Share

Postări Recomandate

Dom' Petcu.... nu luati virusii in considerare..... ati inceput lucrul la RT? tare vreau sa vad ce bijuterie o sa iasa...

 

 

Copilas , incearca sa nu te adresezi in ceea ce ma priveste cu apelative , nu te cunosc nu ma cunosti fi respectos , vezi-ti de treburile tale si de motorasul tau si nu te autoinclude in povesti de oameni mari , ai macar minimul de bun simt si nu te baga in povesti doar ca sa te simti important.

 

In ceea ce va priveste stimate domn Petcu va rog sa nu va simtiti jignit si nici sa nu va autoflagelati cu parasirea acestui subforum al carui principal actor sunteti.

Incercati sa nu mai persiflati pe nimeni, (asta ca si sfat personal de care puteti sau nu tine cont )de asemenea nu cred ca are rost sa il includeti si pe colegul forumist Banditul Rosu in aceasta flagelare colectiva pentru ca nu are rost .

 

Autovictimizarile nu cred ca isi au rostul pe acest forum si nici amenintarile cu parasirea forumului , fiecare e liber sa faca ce vrea sa comenteze sau sa nu aiba aceasi parere cu altii , cred ca este un forum liber .

 

 

Toate gandurile bune tuturor si spor in toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

dovada ca nu am terminat visinata..... ,,imi cer scuze userului ,,dracones".... "....... am navigat sub influenta...... oare cum ma deranajat atat cearta pe forum..... imi cer scuze.

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe o asemenea vreme binenteles ca am avansat cu lucrarile la MZ, dar nu am mai postat nimic tocmai din aceasta cauza. Sa nu se interpreteze gresit.

Desi utilitatea didactica este de necontestat. Sambata am avut un dubiu si mi-a trebuit sa ma inspir din schemele domnului profesor.....si :scratch: nu am putut.

Au fost sterse tocmai in urma unor dispute de acest gen. Am pierdut mai bine de o ora reconstituind schema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Presiunea citita in bar de pe compresiometru desi ar semana cu compresia si e pe aproape, nu este exact raportul de compresie...

- masuratoarea 1 - cu motor rece

- masuratoarea 2 - cu motor rece, cativa ml de ulei 2t bagati pe la bujie sa creasca artificial etanseitatea.

- masuratoarea 3 - cu motor cald

Raportul de compresie si compresia - sunt doua valori diferite

Raportul de compresie - este o valoare calculata, o rezultanta a doua volume. Volumul rezultat din cursa pistonului(suprafata diametru piston / cursa piston) raportat la volumul camerei de ardere. Aceasta valoare nu se masoara, se calculeaza! De ce este nevoie de aceasta valoare? Pentru ca ea da valoarea octanica a motorului, valoarea octanica combustibilului utilizat, proiectarea insasi a motorului.

 

Compresia - este o valoare masurata, presiunea din camera de ardere la sfarsitul celui de-al doilea ciclu al unui motor cu ardere. Este o valoare de control, necesara mecanicului. De ce? Pentru a putea determina rapid starea de uzura unui motor, o diagnosticare a etanseitatii - piston/secmenti/cilindru.

Aceasta valoare este influentata de viteza de rotire a motorului, de calitatea uleiului, etc. Este o informatie utila pentru a compara compresia intre cilindrii aceluiasi motor, sau compresia unui monocilindru atunci cand ea este deja cunoscuta.

Apoi masuratoarea este strict comparativa... oricat de perfecta ar fi etanseitatea secmentilor, pierderi tot exista. Masuratoarea se efectueaza intotdeauna cu motorul cald si clapeta de acceleratie deschisa. Adica doar "masuratoarea 3", celelalte doua desi se pot efectua, nu ajuta la nimic pentru ca in functionare nu pot fi indeplinite aceste conditii.

=================

Garnitura chilasei are rol de etansare a camerei de ardere. Este necesara pentru a prelua diferentele coeficientului de dilatare diferit al camasii cilindrului si cel al chiulasei. Sunt si cazuri in care nu se foloseste aceasta garnitura(monocilindru racit cu aer vezi RT125), camera de ardere se termina cu o bordura ca un inel de cca 2/2 mm ce are rol de a se deforma pe suprafata cilindrului in momentul strangerii prezoanelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dovada ca nu am terminat visinata..... ,,imi cer scuze userului ,,dracones".... "....... am navigat sub influenta...... oare cum ma deranajat atat cearta pe forum..... imi cer scuze.

 

Scuzele iti sant acceptate .

 

Toate gandurile bune in continuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nea' Petcu, la o masina veche v-ati gandit vreodata? sau nu va atrage ideea :).Cum ar fi ca remorca aia cu motorete sa fie trasa de ceva de aceeasi varsta?

 

Am "recondiționat" în '91 - '92 un FIAT 850 Sport din 1968, în condițiile de atunci.

 

post-59949-0-05915300-1338278856_thumb.jpg post-59949-0-04235500-1338278862_thumb.jpg post-59949-0-04740400-1338278870_thumb.jpg

 

post-59949-0-79002200-1338278876_thumb.jpg post-59949-0-30467400-1338278884_thumb.jpg post-59949-0-19818200-1338278891_thumb.jpg

 

"Ghemul" ăla din prima poză, conduce azi VW-ul mă-sii, VW-ul meu, Yamaha ei Âşi MZ Red Bull.

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

"Ghemul" ăla din prima poză, conduce azi VW-ul mă-sii, VW-ul meu, Yamaha ei Âşi MZ Red Bull.

 

 

Eh, Dom'Profesor . . . tineretea ! :wave: .- cresc copii !!!

 

Da si dvs parca erati mai . . . aerodinamic :bigstar:

 

Pacat ca nu mai aveti Fiatul,arata excelent ! :ok:

 

Sau , il mai aveti .... !? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat ca nu mai aveti Fiatul,arata excelent ! :ok:

 

Sau , il mai aveti .... !? :)

 

Nu-l mai am. Regret Âşi acum că l-am dat unui "pasionat" care l-a desfăcut bucăți Âşi l-a lăsat în plata Domnului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-l mai am. Regret Âşi acum că l-am dat unui "pasionat" care l-a desfăcut bucăți Âşi l-a lăsat în plata Domnului.

Mare pacat !!! :huh:

O irosire zadarnica !!! :bigstar:

 

Si nu l-ati mai intalnit ?

:kick:

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

 

 

Găsești toate răspunsurile în documentul de mai jos și vino și tu cu întrebări mai omenești: de exemplu de ce are broasca ochii bulbucați?

 

Calculul garniturilor de chiulasĂŁ.doc

 

...si apropos, de ce are broasca ochii bulbucati ? unsure.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am "recondiționat" în '91 - '92 un FIAT 850 Sport din 1968, în condițiile de atunci.

 

post-59949-0-05915300-1338278856_thumb.jpg post-59949-0-04235500-1338278862_thumb.jpg post-59949-0-04740400-1338278870_thumb.jpg

 

post-59949-0-79002200-1338278876_thumb.jpg post-59949-0-30467400-1338278884_thumb.jpg post-59949-0-19818200-1338278891_thumb.jpg

 

"Ghemul" ăla din prima poză, conduce azi VW-ul mă-sii, VW-ul meu, Yamaha ei Âşi MZ Red Bull.

 

Hai ca la nea petcu cu par si cu masina sport nu ma asteptam.Cu pozele alea sigur faceti sa crape de invidie cativa insi pe forumurile de masini mai vechi.Pacat de el, au ajuns foarte foarte rare acum.

Pentru ceva mai cu stil...e anuntul de mai jos , descrierea ca si pretul fac toti banii :).De cand am citit aia, saptamanal joc la loto sa intru si eu in randul lumii.

 

http://mercador.ro/oferta/mercedes-benz-200-d-w110-epoca-IDceHp.html

 

Sa neintoarcem la motociclete ca iar scade calitatea continutului editorial :rolleyes:.Ce sa mai zic de activistii de partid de mai sus..ce fac unii pentru un vot ...

Editat de master_alexut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...si apropos, de ce are broasca ochii bulbucati ?

 

În timpul unei inspecții, învățătoarea întreabă pe copii de ce calcanul e un pește plat.

Ionel:

- Calcanul era un pește normal și înota grațios prin râu. La un moment dat, a trecut râul Nea Gicu cu căruța și l-a călcat. De atunci calcanul e un pește plat.

- Bravo Ionel, să vedem ce zice și Mărioara.

- Într-adevăr, cum zise Ionel calcanul era un pește normal și înota grațios prin râu pe lângă mal. La un moment dat, datorită ploilor abundente, a venit o viitură, s-a surpat malul peste calcan și de atunci calcanul este un pește plat.

Bulă fiind tot cu mâna pe sus răspunde:

- Calcanul a fost un pește normal până în ziua în care în râu și-a făcut apariția o balenă care i-a tras-o, și i-a tras-o, și i-a tras-o de nenumărate ori ... până când calcanul s-a aplatizat.

 

Nemernicule zise învățătoarea, treci în cancelarie la director.

Directorul îl mustră, îi aduce aminte că nu e pentru prima oară când se întâmplă și îl întrebă:

- Ce anume te-a determinat să spui o asemenea prostie?

Bulă răspunse:

- Doamna învățătoare m-a provocat, cu întrebările ei stupide. Auziți dumneavoastră: de ce e calcanul plat. Păi putea și dânsa să pună întrebări mai academice, mai ales că aveam inspecție, spre exemplu de ce are broasca ochii bulbucați?

Directorul mirat:

- Chiar așa, de ce are broasca ochii bulbucați?

- Păi dom director chiar nu știți? Când balena a venit să reguleze calcanul broasca era pe mal, stupefiată și oripilată a văzut toată scena și de mirare și mai ales de admirație, a rămas cu ochii bulbucați.

 

Hai ca la nea petcu cu par si cu masina sport nu ma asteptam.

 

Ale tinereții valuri. Am păr și acum, n-am pierdut nici un fir; nici de sus, nici de jos. Culoarea s-a schimbat, dar năravul ba!

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa lungi cautari si o prezenta zilnica pe aici, am gasit mz-ul pe care il cautam...ma rog as fi vrut sa fie mai bun si functional insa atata m-a tinut norocul.Problema este ca nu prea am habar de nimic,singurele operatiuni facute de mine in viata asta au fost infiletat si desfiletat cateva suruburi.

Sper sa ma tina nervii, entuziasmul , buzunarul si restul sa reusesc sa o inscriu si sa o fac functionala.

 

Mastere, aș vrea să te enervezi odată, dar rău de tot, și să te ții de promisiuni.

Au trecut 2 ani și 5 luni.

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cererea expresa a unor colegi de forum voi posta, cu riscurile criticilor de riguare, stadiul lucrarilor la noul MZ ES 250/1962.

 

1. am montat dinamul - carbuni noi

- cleme noi

- arcuri noi

- platina noua

- condensator nou

 

post-28174-0-99319100-1338451771_thumb.jpg

2. am montat releul (original) - recuperat

 

post-28174-0-32090100-1338451909_thumb.jpg

3. am montat intrerupatorul ghidon (original) - recuperat

 

post-28174-0-96152600-1338451876_thumb.jpg

4. am montat comenzile + cablurile - recuperate + cabluri noi

 

post-28174-0-33281000-1338451894_thumb.jpg

5. am montat carburatorul (original) reconditionat

 

post-28174-0-61911700-1338451848_thumb.jpg

 

...va urma :bigstar: .

 

p.s. am avut surpriza ca bobina de inductie (noua) sa fie defecta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5. am montat carburatorul (original) reconditionat

post-28174-0-61911700-1338451848_thumb.jpg

 

Vezi că în ultima poză se vede seria motorului și de obicei, în pozele prezentate publicului, aceasta trebuie ștearsă cu niște linii roșii care să arate și sensul de mers.

Uite, cam așa trebuie, să înțeleagă și cei de la RAR.

post-59949-0-75487700-1338481025_thumb.jpg

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mastere, aș vrea să te enervezi odată, dar rău de tot, și să te ții de promisiuni.

Au trecut 2 ani și 5 luni.

 

Nea Petcu...mi-e jena si mie iar la modul cel mai sincer ma ia durerea de cap de cate ori ma gandesc la mz-ul meu plus ca imi e rusine cu mine si de mine.De 8 luni lucrez la casa,seara si in week-end cand apuc, in mare parte fac eu cam tot.Faptul ca deabia am trecut de jumatate si am chelutuit toti banii rezervati pt asta..nici nu mai conteaza :).Inca 4-5 luni si termin, iar dupa asta daca nu ma musca vreo capusa si paralizez atunci trebuie sa termin si motocicleta. Intru zilnic pe aici, nu ratez niciodata ocazia de a mai cumpara o piesa ok de mz rt ...:),deci sunt ,,on''.

Asta ca asta, dar sincer cel mai rau ma doare ca i-am promis ,,primului propietar'' de 86 de ani ca vin cand e gata si facem o poza toti 3.Tare ma framanta gandul ca..nu mai apuca , pana termin eu , daca nu cumva...

Ehh, adevarul este ca motive mai gasesc multe, dar nu a fost sa fie pana acum.Oricat dureaza, sigur va fi gata .Multumesc de grija, sincer ma temeam de intrebarea asta ;)

Pana atunci ma bucur si eu de pe bara, ca un copil mic de succesul altora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana atunci ma bucur si eu de pe bara, ca un copil mic de succesul altora.

 

M-a contactat un pasionat ploieștean de RT-uri și ar vrea să facă și el unul. Știi vre-un RT de vânzare cu toate actele în regulă? Acte noi sau vechi și fiscal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...