Sari la conținut

Reconditonare Capitala


gadjodilo17
 Share

Postări Recomandate

In aceasta iarna mi`am propus sa fac o reconditionare la scuter..incepand cu vopsirea carenilor....acum ca tot este bucatele ce mi`ati recomanda sa schimb sa curatz...ca nu prea ma pricep....astept indrumarile voastre :crack: ...(momentan scuteru fuge doar 60-65 si are 100 in bord..este un malaguti f15 firefox )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 109
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cureti tot ce poti desface, TOT...cu vopsitul, stai la rand :crack: Si eu vrea sa-l fac pentru ca nu am ce face :crack: dar la sub 0 grade nu prea o sa iasa nimic. Cand o sa fie peste 15 grade afara (martie) atunci sa te apuci :crack:

 

Bafta, sa-ti iasa cum vrei tu :crack: , sunt in acelasi stadiu :crack:

Editat de Rolly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In aceasta iarna mi`am propus sa fac o reconditionare la scuter..incepand cu vopsirea carenilor....acum ca tot este bucatele ce mi`ati recomanda sa schimb sa curatz...ca nu prea ma pricep....astept indrumarile voastre :crack: ...(momentan scuteru fuge doar 60-65 si are 100 in bord..este un malaguti f15 firefox )

am facut si "eo" la scuteru celalalt :crack:

eu am dat toate carenele jos , leam curatat bine-bine , lea-m spalat si apoi am dat cu glaspapir dinala ff fin, apoi cu diluant si in final Spray :crack: :crack:

[mesaj completat : si al meu tot 60-65 se ducea , baiatu care la cumparat de la mine i-a schimbat setu ... cica avea un segment spart si unu lipit :crack: ... cum nu stiu ... schimba-i ca nu costa o avere 30 ron ]

bafta

poze :

post-21173-1198955412_thumb.jpg

post-21173-1198955553_thumb.jpg

post-21173-1198955694_thumb.jpg

post-21173-1198955792_thumb.jpg

Editat de mihaiand
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut si "eo" la scuteru celalalt :crack:

eu am dat toate carenele jos , leam curatat bine-bine , lea-m spalat si apoi am dat cu glaspapir dinala ff fin, apoi cu diluant si in final Spray :crack: :crack:

[mesaj completat : si al meu tot 60-65 se ducea , baiatu care la cumparat de la mine i-a schimbat setu ... cica avea un segment spart si unu lipit :crack: ... cum nu stiu ... schimba-i ca nu costa o avere 30 ron ]

bafta

poze :

 

hai ca`i schimb daca imi spui tu cum si de unde gasesc sa cumpar.. :D :crack: ma gandesc ca nu stiu sa`l mai fac la el.. :crack:

 

--- Mesaj completat în 29 Dec 2007 21:30 -------------

Cureti tot ce poti desface, TOT...cu vopsitul, stai la rand ;) Si eu vrea sa-l fac pentru ca nu am ce face :) dar la sub 0 grade nu prea o sa iasa nimic. Cand o sa fie peste 15 grade afara (martie) atunci sa te apuci :P

 

Bafta, sa-ti iasa cum vrei tu :crack: , sunt in acelasi stadiu :hug:

 

ma gandeam sa curat carburatoru da mi frica sa nu`l mai pot pune la loc.. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La fel si aici...tot asta o sa fac cand dau de scuter (care e ratacit la nasa-meu in depozit :crack:)

 

Acum intreb pe toata lumea :crack: : as vrea sa-mi schimb segmentii, pentru ca da, nu costa o avere, chiar daca nu-i am asa uzati pe-ai mei...intrebarea mea: pot sa iau dupa net? Stiu ca am pistonul de 40 mm, dar trebuie unii speciali care sa se potriveasca la fix (adica sa-i am in fata sa vad daca merg) sau pot sa dau comanda si dupa net cu dimensiunea stock?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt segmenti la magazinele de specialitate,easyparts,scooter-center...cu dimensiuni predefinite,40mm pentru 50 cmc,>47mm,47,7..etc..pentru 70 cmc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bhaai oamenilor nu lemai ziceti la incepatori sa schimbe segmentii ca daca nu si pun corect isi distrug tot pe acolo ca au si aia un anumit mod in care sa ii pui.....no offence da gilardinio nu stie nici sa desfaca carbu dar sa desfaca motoru sa schimbe segmentii mai bn dak tot vrea sa faca asta sa il duca la un mecanic.....si in prima faza ar putea sa curetefiltru de aer...desface cateva surubele si curata buretele ala(il spala bn si il lasa la uscat) ca daca i imbacsit de praf se explica de ce nu mere bn....la scuteru meu vechi aveam filtru aproape impietrit de mizerie...si miam facut altu tot din burete si io crescut viteza cu 10 km pe ora....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bhaai oamenilor nu lemai ziceti la incepatori sa schimbe segmentii ca daca nu si pun corect isi distrug tot pe acolo ca au si aia un anumit mod in care sa ii pui.....no offence da gilardinio nu stie nici sa desfaca carbu dar sa desfaca motoru sa schimbe segmentii mai bn dak tot vrea sa faca asta sa il duca la un mecanic.....si in prima faza ar putea sa curetefiltru de aer...desface cateva surubele si curata buretele ala(il spala bn si il lasa la uscat) ca daca i imbacsit de praf se explica de ce nu mere bn....la scuteru meu vechi aveam filtru aproape impietrit de mizerie...si miam facut altu tot din burete si io crescut viteza cu 10 km pe ora....

 

:crack: "gilardino" cred ca zici de mine... :crack: mi`ai dat idee f buna sa curat filtru makr atata stiu si eu unde ii ala si sa`l desfac.. : :crack: ms... :crack: as vrea sa`i schimb si uleiul dar nu stiu de care sa`i pun..si cum sa il scot pe celalalt..ma refer la uleiul de transmisie.. :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La fel si aici...tot asta o sa fac cand dau de scuter (care e ratacit la nasa-meu in depozit :crack:)

 

Acum intreb pe toata lumea :crack: : as vrea sa-mi schimb segmentii, pentru ca da, nu costa o avere, chiar daca nu-i am asa uzati pe-ai mei...intrebarea mea: pot sa iau dupa net? Stiu ca am pistonul de 40 mm, dar trebuie unii speciali care sa se potriveasca la fix (adica sa-i am in fata sa vad daca merg) sau pot sa dau comanda si dupa net cu dimensiunea stock?

 

vezi ca mai conteaza si grosimea...segmentii de 40 de ex sunt de mai multe grosimi (1 , 1.5 , 2)asa ca inainte de a cumpara segmentii este bine sa ai toate datele...

si sfatul meu ar fi daca nu ai segmentii uzati si ai compresie buna sa ai lasi asa,sa nu ai skimbi de dragul de ai skimba...daca desfaci motorul sa skimbi segmentii obligatoriu tre sa skimbi si garnitura de chiulasa....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia poate sa o faca din coperta de bloc de desen. Am vazut cu ochii mei pe cineva facand asa ceva si chiar a fost foarte buna. Iar la o comparatie atenta are aproape aceeasi consistenta ca una speciala. Desi personal nu cred ca as adopta solutia asta decat intr'un caz disperat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia poate sa o faca din coperta de bloc de desen. Am vazut cu ochii mei pe cineva facand asa ceva si chiar a fost foarte buna. Iar la o comparatie atenta are aproape aceeasi consistenta ca una speciala. Desi personal nu cred ca as adopta solutia asta decat intr'un caz disperat.

 

nici eu nu as adopta asa ceva...acolo temperatura este foarte mare si garnitura aia se face de obicei dintr-o foita subtire de aluminiu sau ceva asemanator...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia poate sa o faca din coperta de bloc de desen. Am vazut cu ochii mei pe cineva facand asa ceva si chiar a fost foarte buna. Iar la o comparatie atenta are aproape aceeasi consistenta ca una speciala. Desi personal nu cred ca as adopta solutia asta decat intr'un caz disperat.

 

asa scumpa o fi una ???sau nu prea gasesti? sa fiti nevoiti sa apelati la "picturi" cu blocuri de desen

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cunostintele mele vagi despre procesul de vopsire ar trebui sa stergi toata suprafata cu diluant, apoi un strat de grund ca vopseaua sa adere mai bine. Dupa care treci la straturile de vopsea si lac, depinde de preferinte. Insa poate altcineva de pe'aici care a si facut asa ceva te poate ajuta cu mai multe sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yo am vopsit un scuter(a lui fratemeo) si dupa ce am chituit si slefuit carcasele(ca erau crapate unele) am curatat cu diluant suprafata si dupa am agatat carcasele cu niste sarme si am vopsit cu sprayul....dar ai grija cand vopsesti sa o faci cu miscari stanga-dreapta si sus-jos. ai grija sa nu se adune in un loc multa vopsea ca atunci o sa curga si va iesi groaznic.acum sfatul care se da mereu cand lucrezi cu spray-uri e sa stai in o incapere bine ventilata si aerisita. sfatul meu din proprie experienta e sa mai astepti cu vopsitul pentru ca e prea frig si nu cred ca ai u loc sa faci temeratura de cam 20 de grade si cv peste. mai bine lasi vopsitu pana prin mai...parerea mea. u faci ce vrei.

Respect si An nou FeRiCiT!! cu drumuri bune rezervoare pline si fete pe locu din spate ;:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yo am vopsit un scuter(a lui fratemeo) si dupa ce am chituit si slefuit carcasele(ca erau crapate unele) am curatat cu diluant suprafata si dupa am agatat carcasele cu niste sarme si am vopsit cu sprayul....dar ai grija cand vopsesti sa o faci cu miscari stanga-dreapta si sus-jos. ai grija sa nu se adune in un loc multa vopsea ca atunci o sa curga si va iesi groaznic.acum sfatul care se da mereu cand lucrezi cu spray-uri e sa stai in o incapere bine ventilata si aerisita. sfatul meu din proprie experienta e sa mai astepti cu vopsitul pentru ca e prea frig si nu cred ca ai u loc sa faci temeratura de cam 20 de grade si cv peste. mai bine lasi vopsitu pana prin mai...parerea mea. u faci ce vrei.

Respect si An nou FeRiCiT!! cu drumuri bune rezervoare pline si fete pe locu din spate ;:crack:

 

da ce sa fac..acuma ca m`am pus sa`l disfac..nu mai pot sa astept pana in mai...dc trepe temp makr de 20 grade? nu se usuca.. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci grundul e pentru rugina nu sa traga vopseaua...ai plastic deci nu-ti trebuie. Ultima smirgheluire (cea mai fina) o faci cu hartia uda, apoi dai cu diluant si apoi vopsesti :crack: Asta e cel mai mare cosmar al meu...cursul. Se face super najpa :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce chituiesc si apoi slefuiesc carenele trebe sa dau cu cv anume ca sa prinda vopseaua..? ca ma gandesc ca`s prafuite de la slefuit si nu cred ca prinde vopseaua.. :crack:

am facut si eu asat cu un neamt la un scooter de a lui.

am curatat suprafata adica spalat apoi am smirgeluito cu smirgel fin de 800 daca nu ma insel cu jet continu de apa si sa pipai tot timpul sa fie foarte fina suprafata.api leam lasat la uscat.apoi leam sters cu diluant si leam mai verificat o sat dar fara sa lasi urme de maini (grasime ) pe ele.leam uscat apoi leam dat cu un stradt de spit kit(nu stiu daca am scris corect) apoi iar leam slefuit cu jet continu.leam dat iar cu diluant si uscat.apoi leam vopsit cu spray.important era parca sa dai de mai departe un pic si intru singur sens.adiac stanga dreapta sau sus jos.dupa uscare a venit un strat de lac.uite si poza sa vezi ce a iesit.

post-28557-1199056382_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...