Sari la conținut

Reconditonare Capitala


gadjodilo17
 Share

Postări Recomandate

am facut si eu asat cu un neamt la un scooter de a lui.

am curatat suprafata adica spalat apoi am smirgeluito cu smirgel fin de 800 daca nu ma insel cu jet continu de apa si sa pipai tot timpul sa fie foarte fina suprafata.api leam lasat la uscat.apoi leam sters cu diluant si leam mai verificat o sat dar fara sa lasi urme de maini (grasime ) pe ele.leam uscat apoi leam dat cu un stradt de spit kit(nu stiu daca am scris corect) apoi iar leam slefuit cu jet continu.leam dat iar cu diluant si uscat.apoi leam vopsit cu spray.important era parca sa dai de mai departe un pic si intru singur sens.adiac stanga dreapta sau sus jos.dupa uscare a venit un strat de lac.uite si poza sa vezi ce a iesit.

 

mi se pare ca a iesit super ... :crack: eu mi`l fac gri pt ca asa este trecut in acte...sper sa`mi iasa si mie bine.. :crack:

 

--- Mesaj completat în 31 Dec 2007 11:53 -------------

Deci grundul e pentru rugina nu sa traga vopseaua...ai plastic deci nu-ti trebuie. Ultima smirgheluire (cea mai fina) o faci cu hartia uda, apoi dai cu diluant si apoi vopsesti :crack: Asta e cel mai mare cosmar al meu...cursul. Se face super najpa :crack:

 

cum adica cu hartia uda? :crack: care hartie..?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 109
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

eu sincer cred va complicati prea mult ...

gadjodilo17... spala carenele bine , da-le cu smilgher ff fin , diluant si gata ...

dai cu spray cum ti sa mai spus ... stanga - dreapta sau sus - jos ... mare "cheste' "

 

eu l-am vopsit intr-o zi ... :crack:

post-21173-1199095279_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum sa pui accent pe pregatirea pieselor pentru vopsire pentru ca asta conteaza foarte mult si daca nu slefuiesti si cureti foarte bine carcasele va iesi urat si sigur nu iti va placea rezultatul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hartie uda adica smirghelul ud...mi se pare ca in ambele cazuri a iesit cam mat :crack: Ati dat cu lac?

am dat si cu spray de lac dar culoare e una inchisa si poate poza nu e facut din unghiul cel mai bun.sincer si eu as fi ales ceva mai deschis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiindca am lucrat cam 3 luni vara trecuta la un atelier de vopsitorie hai sa va zic cam care e procedeul :

 

 

Se dau toate carenele jos, se dau jos etichete si ce mai e pe ele in plus, se ia o carpa cu nitrodiluant(nitro diluantul e mult mai concentrat decat diluantul simplu) si se sterge numai unde au fost eetichetele NUMAI daka a ramas lipici, altfel nu stergeti cu nitrodiluant carenele. Se spala carenele de praf si namol, dupa care se smirgehluiesc complet cu smirghel de 400 + apa( se ia o foaie de smirghel se rupe in 4 bucati, se ia o bucata se ia un burete se baga in apa si in timp ce smirgheluiesti apesi incet pe burete sa curga putina apa pe partea unde smirgheluiesti, apa trb sa curga mereu ca sa nu se imbacseasca smirghelul repede). Dupaia se ia chit cu fibra in el INTERZIS CHITUL SIMPLU( chitul simplu crapa repede) se da cu chit pe zgarieturile adanci. Daca aveti fisuri in carene se cumpara plasa de fibra de sticla si solutie de lipit fibra de sticla si se lipeste pe dedesubt si dupaia stupati si acele fisuri cu chit cu fibra). Dupaia luati smirghel de 400, buretele cu apa si o bucatica de lemn(daka nu aveti tampoane speciale), se pune smirghelul pe bukatica de lemn si cu apa se slefuiste chitul de fibra pana ajunge fin si fara denivelari. Daka vreti o vopsire de calitate dupaia se duc carenele la un vopsitor si il rugati sa vi le stropeasca cu filler( acest filler e pt aderenta si umple micile imperfectiuni din chit si din carene) dupa car eluati carenele si le slefuiti cu smirghel de 800 si cu apa, deoarece acest filler ramane cam ca coaja de portocala, dupa ce lati slefuit pana e fin se iau toate carenele cu smirghel de 1200 si cu apa. Dupa care luatiun degresant special care e in jur de 20 de lei... e mult mai bun decat diluantul. Dupaia duceti carenele la vopsitorie sa vi le vopseasca cu compresorul pt ca iese mult mai bine si mai rezistent. Daca vreti doar o vopsire simpla si care sa dea un aspect cat de cat frumos scooterului, sariti partea cu fillerul si cu vopsitul la compresor, si dupa ce ati chituit si slefuit carenele le degresati cu degresant si le vopsiti cu spreiul. Parerea mea e ca un vopsit la compresor nu costa mai mult de 50 de lei(cu fillerul si voseaua voastra) si calitatea e superioara.... Spor la treaba !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiindca am lucrat cam 3 luni vara trecuta la un atelier de vopsitorie hai sa va zic cam care e procedeul :

Se dau toate carenele jos, se dau jos etichete si ce mai e pe ele in plus, se ia o carpa cu nitrodiluant(nitro diluantul e mult mai concentrat decat diluantul simplu) si se sterge numai unde au fost eetichetele NUMAI daka a ramas lipici, altfel nu stergeti cu nitrodiluant carenele. Se spala carenele de praf si namol, dupa care se smirgehluiesc complet cu smirghel de 400 + apa( se ia o foaie de smirghel se rupe in 4 bucati, se ia o bucata se ia un burete se baga in apa si in timp ce smirgheluiesti apesi incet pe burete sa curga putina apa pe partea unde smirgheluiesti, apa trb sa curga mereu ca sa nu se imbacseasca smirghelul repede). Dupaia se ia chit cu fibra in el INTERZIS CHITUL SIMPLU( chitul simplu crapa repede) se da cu chit pe zgarieturile adanci. Daca aveti fisuri in carene se cumpara plasa de fibra de sticla si solutie de lipit fibra de sticla si se lipeste pe dedesubt si dupaia stupati si acele fisuri cu chit cu fibra). Dupaia luati smirghel de 400, buretele cu apa si o bucatica de lemn(daka nu aveti tampoane speciale), se pune smirghelul pe bukatica de lemn si cu apa se slefuiste chitul de fibra pana ajunge fin si fara denivelari. Daka vreti o vopsire de calitate dupaia se duc carenele la un vopsitor si il rugati sa vi le stropeasca cu filler( acest filler e pt aderenta si umple micile imperfectiuni din chit si din carene) dupa car eluati carenele si le slefuiti cu smirghel de 800 si cu apa, deoarece acest filler ramane cam ca coaja de portocala, dupa ce lati slefuit pana e fin se iau toate carenele cu smirghel de 1200 si cu apa. Dupa care luatiun degresant special care e in jur de 20 de lei... e mult mai bun decat diluantul. Dupaia duceti carenele la vopsitorie sa vi le vopseasca cu compresorul pt ca iese mult mai bine si mai rezistent. Daca vreti doar o vopsire simpla si care sa dea un aspect cat de cat frumos scooterului, sariti partea cu fillerul si cu vopsitul la compresor, si dupa ce ati chituit si slefuit carenele le degresati cu degresant si le vopsiti cu spreiul. Parerea mea e ca un vopsit la compresor nu costa mai mult de 50 de lei(cu fillerul si voseaua voastra) si calitatea e superioara.... Spor la treaba !

 

ms pt informatia despre tot procesu de vopsire......dar nu cred ca o sa ma complic asa de mult..

 

--- Mesaj completat în 01 Jan 2008 14:58 -------------
se poate in vre`un fel curata si toba? pe dinauntru ma refer.. :crack: :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms pt informatia despre tot procesu de vopsire......dar nu cred ca o sa ma complic asa de mult..

 

<small>--- Mesaj completat în 01 Jan 2008 14:58 -------------</small><br/>se poate in vre`un fel curata si toba? pe dinauntru ma refer.. :crack: :crack: :crack:

 

 

yo zic sa "te complici " asa mult ...mai ales daca nu ai vopsit in viata ta si nu prea ai chef sa smilgheluiesti ...cel mai bine dute la service si`ti vopsesc ei si nu ai treaba o sa te chinui .... iti spun asta din propria experient ...asa ziceam si yo ..de ce sa ma complic sa dau bani la vopsitor si bla bla cand pot so fac acasa ..si de unde ..ca am dat mai multi bani pe spray`uri decat daca mergeam la vopsitor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm....sebastyan :crack: vad ca sti :crack: Am si eu carena bulita intr-o parte, e sparta, vreau sa lipesc bucatile la loc. Ai zis de fibra de sticla. E complicat? E scumpa? Se gaseste greu? Iese bine? Chitul cu fibra in el costa mult? Si inca ceva...mi s-a rupt manerul de frana mie, l-am sudat si a iesit cat de cat bine, dar l-am si chituit. Prinde chitul pe aluminiu nu? Mi-e frica sa il vopsesc si sa nu sara pentru ca manerul ala e destul de uzat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm....sebastyan :crack: vad ca sti :crack: Am si eu carena bulita intr-o parte, e sparta, vreau sa lipesc bucatile la loc. Ai zis de fibra de sticla. E complicat? E scumpa? Se gaseste greu? Iese bine? Chitul cu fibra in el costa mult? Si inca ceva...mi s-a rupt manerul de frana mie, l-am sudat si a iesit cat de cat bine, dar l-am si chituit. Prinde chitul pe aluminiu nu? Mi-e frica sa il vopsesc si sa nu sara pentru ca manerul ala e destul de uzat...

 

am avut si ieu carena sparta (in mod nasol in urma unui wheelie in curba esuat intr`o dacie :crack: )...am lipit toate bucatile cu picatura (folosita in discretie) si apoi am dat cu chit cu fibra (7,5 lei cutie de 400g parca) pe care l`am finisat calumea si l`am vopsit.

in vara am vopsit tot scuterul in felul urmator:

- am slefuit toate carenele cu smirghel destul de abraziv findca urma sa dau mai multe straturi de vopsea si avea sa iasa groasa treaba

- am izolat carenele care urmau a fi vopsite cu alta culoare cu banda de hartie si foi de hartie (in locurile mai mari)

- am degresat cu benzina (fara plumb de 98 :crack: ), desi sunt convins ca un degresant de la magazin ar fi fost mult mai bun

- am vopsit (cu spray) de la o distanta de 25 cm indiferent de sens (sus, jos, stanga, dreapta - important e sa fie acoperit peste tot in mod uniform-) si in mai multe straturi subtiri (pauza de vreo 15 minute intre straturi)

am folosit 2 spray`uri albe si 3 rosii (al 3 lea l`am cumparat cand am reparat carena sparta)

de cateva zile am retusat cateva zgarieturi (vecini tampiti :crack: ) si tin sa mentionez ca intr`o ora s`a uscat vopseaua (in beci neincalzit si cu geamu` deschis - cam 5 grade Celsius)

post-21236-1199218542_thumb.jpg -->la 'spalatorie'

post-21236-1199218619_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut si ieu carena sparta (in mod nasol in urma unui wheelie in curba esuat intr`o dacie :crack: )...am lipit toate bucatile cu picatura (folosita in discretie) si apoi am dat cu chit cu fibra (7,5 lei cutie de 400g parca) pe care l`am finisat calumea si l`am vopsit.

in vara am vopsit tot scuterul in felul urmator:

- am slefuit toate carenele cu smirghel destul de abraziv findca urma sa dau mai multe straturi de vopsea si avea sa iasa groasa treaba

- am izolat carenele care urmau a fi vopsite cu alta culoare cu banda de hartie si foi de hartie (in locurile mai mari)

- am degresat cu benzina (fara plumb de 98 :crack: ), desi sunt convins ca un degresant de la magazin ar fi fost mult mai bun

- am vopsit (cu spray) de la o distanta de 25 cm indiferent de sens (sus, jos, stanga, dreapta - important e sa fie acoperit peste tot in mod uniform-) si in mai multe straturi subtiri (pauza de vreo 15 minute intre straturi)

am folosit 2 spray`uri albe si 3 rosii (al 3 lea l`am cumparat cand am reparat carena sparta)

de cateva zile am retusat cateva zgarieturi (vecini tampiti :crack: ) si tin sa mentionez ca intr`o ora s`a uscat vopseaua (in beci neincalzit si cu geamu` deschis - cam 5 grade Celsius)

post-21236-1199218542_thumb.jpg -->la 'spalatorie'

 

:crack: mi`ai dat sperante mari ....cred ca o sa le vopsesc si eu sapt asta.. :crack:

 

--- Mesaj completat în 02 Jan 2008 00:06 -------------

Da, o dai jos si o arzi cu butelia de benzina bine si dupaia o lovesti cu o coada de ciocan pana cade mizeria din ia. Dar nu cred ca o sa te complici atat ......

 

:crack: ..si cam cat o ard..? pana ii cade vopseaua... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O arzi pana se incinde calumea ......

 

--- Mesaj completat în 02 Jan 2008 14:45 -------------

Hmmm....sebastyan :crack: vad ca sti :crack: Am si eu carena bulita intr-o parte, e sparta, vreau sa lipesc bucatile la loc. Ai zis de fibra de sticla. E complicat? E scumpa? Se gaseste greu? Iese bine? Chitul cu fibra in el costa mult? Si inca ceva...mi s-a rupt manerul de frana mie, l-am sudat si a iesit cat de cat bine, dar l-am si chituit. Prinde chitul pe aluminiu nu? Mi-e frica sa il vopsesc si sa nu sara pentru ca manerul ala e destul de uzat...

La servis unde lucram eu in astfel de situati, nu se mai folosea bucatica aia, si se punea pe dedesubt plasa de fibra, in 2-3 straturi si dupa ce se intarea se lua niste plasa de fibra si se decupa in asa fel incat sa intre in gaura aia dupa care se dadea cu solutie, dupa uscare chit cu fibra, slefuit si vopsit. Daca vrei sa nu te complici prea mult, iei bucatica sparta o lipesti cu picatura, dupa uscare iei un smirghel cu granulatia de 80 (80), si slefuiesti putin spatele carenei acolo unde e sparta( slefuiesti bukatica sparta si ide jur imprejurul ei inca 2 cm) dupa care pui 2-3 straturi de plasa de fibra, cand se usuca slefuiesti carena pe fata cu smirghel de 400 si dai cu chit de fibra, dupa uscare slefuiesti pana suprafata e fina si dreapta, dupaia mai smirgheluiesti putin cu smirghel de 1000 si gata aplici vopseaua. La toate shlefuirile(inafara de cea cu smirghel de 80) se shlefuieste cu apa .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sebastyan....cat coasta fibra?

 

vladut...scuterul tau are nota 10, vopseaua (daca a iesit cum se observa) nota 11. Moama dar l-ai bulit...la mine nu e asa, am intrat in vara-meu, in toba lui, si s-a spart in fata stanga jos langa gura aia de aerisire dupa sr50 in 3 bucati mari. Oricum nu folosesc picatura, ci poxipol in cel mai rau caz, ala e sudura plastica, si apoi dupa cum zice sebastyan (daca nu costa mult) ii dau cu fibra pe interior :crack:

Editat de Rolly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi de notare rolly (vopseaua a iesit mai bine decat se vede in poza). nu stiam ca poxipol sudeaza, da` am aflat acum. oricum, iti recomand sa lipesti piesele bucata cu bucata de carena si NU sa le faci o singura piesa pe care mai apoi o lipesti.

post-21236-1199287998_thumb.jpg aproape de finish

vopseaua din poza era rosu ferrari dupa care imi pare nespus de rau...acum e rosu rubin (ca pe dacii)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De iesit iese cu orice, dar eu vreau sa fie si durabila :crack: Ti-a iesit super pe cuvant...cu poxipolul nu ca sudeaza, e sudura plastica, adica ala se solidifica pana ajunge de consistenta plasticului, se poate prelucra la fel...e la fel ca umplutura de sudura :crack:

 

Astept sa-mi spuna cineva cat costa fibra :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De iesit iese cu orice, dar eu vreau sa fie si durabila :crack: Ti-a iesit super pe cuvant...cu poxipolul nu ca sudeaza, e sudura plastica, adica ala se solidifica pana ajunge de consistenta plasticului, se poate prelucra la fel...e la fel ca umplutura de sudura :crack:

 

Astept sa-mi spuna cineva cat costa fibra :crack:

 

imi place ca explici ca la prosti :crack: (no need to reply on this). chitul cu fibre costa in jur de 8 lei 400g. cutia are culoarea verde cu gri. si sa nu uit...am gasit un set special pentru refacerea (umplerea) carenelor (si alte plasticuri, evident) in cazul in care lipsesc parti (mari) din acestea - fibra de sticla o primesti separat de chit (17 lei costa). se gaseste la magazinele de vopseluri si bineinteles ca pretul are mici variatii :crack:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...