Sari la conținut

benzina 95/98, cu Pb sau fara?


crz-one
 Share

Postări Recomandate

pe vremuri cea mai buna era "super plus 98 cu PB" , care mergea f bine desi topea anumite site de carburator la Oltcituri (am aflat asta la 2 dimineata cand plecam la pescuit la Dunare :banana: )

 

Premium Super Plus 98... he he am amintiri frumoase cu ea, de cand aveam Carpatzi si fugea bine saraca cu ea :grinbandit: , pacat ca se incingea cam repede!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu bag la Jawa fara Pb,si se incinge cam rau vara prin oras.

 

 

La manualul de Jawa 640 (practic acelasi motor ca la 638-TS) se recomanda benzina fara pb cu amestec de ulei 1/60 (17 la mie)!!! :banana:

 

Ultima data am bagata benzina fara Pb de la Mol si a mancat jar :laugh: .Problema e ca e multa apa in benzina,plus alte jeguri,in special rugina si chiar span!!!!! :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la Virago scrie in manualul utilizatorului ca trebuie musai fara plumb, si numai cand nu ai ce face si nu mai ai deloc nici rezerva, atunci sa apelezi pentru scurt timp la benzina cu plumb.

 

eu la pompe, merg in principiu la Agip, ca e aproape, si bag Eco Premium fara Pb. (e ceva cu codul gazarilor pentru culori, deci de obicei manerul furtunului de unde bag eu benzina e verde deschis, mai pe la toate statiile).

 

motorul merge bine, asa ca nu prea as avea chef de experimente, sa-i pun cu plumb ca nu cred ca ii face bine.

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am bagat sambata fara Pb ca n-am avut ce face, eram inmijlocul drumului si la prima statie nu aveau cu Pb. Am vazut ca numai trage asa bine motorul si am pierdut cam 10-15km/h din viteza maxima (nu am vitezometru). Eu unu m-am lamurit sa nu mai bag fara Pb in ETZ. :D asta desi in ceva manual de pe net am vazut ca se recomanda benzina fara Pb :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...