Sari la conținut

Imi trebuie un strungar in INOX


Ikarus
 Share

Postări Recomandate

Stiti careva vre-un mester in INOX care sa faca chestii cu materialul lui. Mi-am rupt tija de la una din oglinzi exact deasupra filetului si trebuie sa mi-o clonez pe cea ramasa.

 

Aveti idee unde se poate face asta in Bucuresti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti careva vre-un mester in INOX care sa faca chestii cu materialul lui. Mi-am rupt tija de la una din oglinzi exact deasupra filetului si trebuie sa mi-o clonez pe cea ramasa.

 

Aveti idee unde se poate face asta in Bucuresti?

pai stii ce sa faci cumparati o bucata bara de inox te duci la orce strungar cu ea si iti ia numai manopera ca materialul lai dus tu.....cu inoxul se lucreaza la fel ca si cu o bara de fier.......asa ca orce strungar poate sa te rezolve..........bucata de bara inox o cumperi de prin vreun tirg de la voi

salut si spor la treaba :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca ceva: inoxul lustruit frumos cu pasta arata OK sau trebuie s-o cromez dupa aia?

mai inoxul se lustruieste ca oglinda.......cum dracu sal cromezi unde ai mai auzit asa ceva???

inoxul este inox nu are moarte ca si cromul

:grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai inoxul se lustruieste ca oglinda.......cum dracu sal cromezi unde ai mai auzit asa ceva???

  inoxul este inox nu are moarte ca si cromul

:grinbandit:

pai n-am auzit. de aia intreb. mi-am rupt ca bou' tija la oglinda si acum nu stiu de unde sa fac rost de alta. cred ca ies mult mai ieftin daca o faca la un strungar decat sa-mi comand oglinzi originale de la Yamaha.

 

Si mai am o problema. Contrapiulitza care fixeaza tija oglinzii in rezervorul corpul rezervorului franei s-a spart si aia in incident. Si era si aia cromata si cu un fel de guler conic care imbraca putin tija. Pot copia la strug piulitza asta dupa cealalata intacta. Sau sunt standard / pot s-o gasesc de cumparat undeva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se poate face lla strung fara probleme numai sa aibe strungarul o bucata de bara hexagonala de aceiasi dimensiune cu piulita..... :grinbandit:

mai iti zic o chestie este unul aici pe forul la vinzari...la sectiunea piese de schimb se numeste MILU este din sibiu si aduce piese de orce fel din germania preturi bune....daca ai V max eu zic sai cuperi doua oglinzi la fel si mai faine ca alea care le ai......uite aici ai linkul de la vinzari piese de schimb

/index.php?...28entry143663

pui un post acolo ca vrei oglnzi pt Vmax si te rezolva milu ieftin..numai tre sa astepti o tara

:banana: salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam de pont! I-am dat un mesaj lui Milu. Astept sa vad ce zice.

vezi ca are si un nr de mobil pe acolo cautal si sunal mai bine...poate chiar are ceva oglinzi bune pt v max :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doru a spus ca incearca s-o faca da nu stiu cat timp are si de aia incercam sa rezolv eu asta.

I-am trimis si lui Milu un mesaj sa-l vad ce are.

Editat de Ikarus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rezolvare:

1. vorbesti cu Doru să vorbească cu strungaru lui să-ţi facă tija

2.vorbeşti cu Milu să-ţi ia unele s-h de la nemţălăi

3.îţi cumperi singur de la Louis

In afara de rezolvarea 3. cred ca iam explicat destul de bine omului :grinbandit:

o trebuit sa te repeti si tu :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dorule dorutule ce mai faci dragutule :banana:

doar no fii un singur strungar bun in bucuresti ca atunci este grav de tot :grinbandit:

oricum sper sa se descurce omul :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ar mai fi o solutie-dai gaura in cele 2 bucati,bagi o tija cu poxipol si te mai tzine ceva timp,mai ales daca nu tragi de ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ar mai fi o solutie-dai gaura in cele 2 bucati,bagi o tija cu poxipol si te mai tzine ceva timp,mai ales daca nu tragi de ea.

darian este buna idea dar in locul unde i sa rupt lui tija oglinzi nui floseste de loc...pt ca toata greutatea oglinzii se sprijina exact acolo unde i sa rupt.....si are si piulita sparta

dar oricum este bine de retinut.......

apropo care oglinda ti sa rupt dreapta sau stinga??? :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca merge. S-a rupt exact de unde incepe filetul care o prinde in rezervorul de frana. Si s-a spart si contrapiulitza (in mai multe cioburi).

Si in plus, nu prea vreau sa carpesc la ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai! Treci pe la mine sa vedem daca nu se potrivesc cu alea vechi ale mele - eu mi-i le-am schimbat cu unele luate de pe ebay.La alea vechi am un brat luat de la o oglinda de Yamaha...! Tel. 0722.56.44.09

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai! Treci pe la mine sa vedem daca nu se potrivesc cu alea vechi ale mele - eu mi-i le-am schimbat cu unele luate de pe ebay.La alea vechi am un brat luat de la o oglinda de Yamaha...! Tel. 0722.56.44.09

Dariane, cand imi rezolva Doru frana fata (care se blocheaza in mers si nu se stie de ce) te sun si vin cu moto sa vad tija aia si sa-i iei masurile pt "costum" :banana:

Ma enerveaza rau faza cu franele. :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai de ce se blocheaza oare frina....pt ca tebuie verficata starea cilindrului pistonului ce impinge sabotii de frina...si oare in ce stare sunt sabotii de frina???

trebuie desfacut etrierul, aerisit o data de doua ori pompa si sigur o sati mearga:)) :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Placutele sunt aproape noi. Pistonasele nu le-am desfacut inca pt ca nu stiam daca vor mai putea fi asamblati fara sa se schimbe garniturile (daca sunt uzate garniturile nu le mai poti pune la loc). Am aerisit dar tot se blocheaza. Doru va incerca azi sau maine sa desfaca pistonasele sa vada ce-i acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...