Sari la conținut

ULEI DE TRANSMISIE?


bladexp
 Share

Postări Recomandate

Am scurs tot uleiul din cutie(ce mai era), si acum nu stiu de care sa-i pun :D

Fiind incepator nu stiu ce fel de benzina sa-i pun. Am niste bujii Bosch care mai mult imi dau probleme decat scantei. Imi trebuie niste bujii calde , dar nu stiu dupa cod. Am intrebat pe la o gramada de magazine cu piese auto dar nici unul nu stia dupa cod.

ms

vlad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In motor/cutie se pune ulei de motor (altfel patineaza ambreiajul) pina la nivel (scoti surubelul ala mic si torni pina incepe sa curga, pui surubelul la loc si gata). Intra cam un litru.

Bujiile sint cu cifra termica 225. Daca nu merg bine nu e din cauza lor. Incearca sa adaptezi un alternator de IJ sau un generator de Voshod/Minsk.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In motor/cutie se pune ulei de motor (altfel patineaza ambreiajul) pina la nivel (scoti surubelul ala mic si torni pina incepe sa curga, pui surubelul la loc si gata). Intra cam un litru.

ulei de motor de care?

Am alternator de jawa 638 cu adaptare. Merge.

Stiam de bujii 225, dar cand ma duc la piese la magazin, ala da din umeri ca nu stie de bujii 225, doar daca ii dau codul exact al bujiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar ne contazicem.....

Ambreiajele multidisc merg in ulei de motor (15W40, 15W50 etc nu conteaza prea mult). De-aia toate motocicletele (mai putin 2T din motive evidente) au circuit de ulei comun motor/cutie/ambreiaj.

Bujie 14NP18 Sinterom sau echivalent strain (eu as baga NGK, sint sigur originale). BOSCH sint facute in Turcia in ultimii ani, asa ca nu sint de incredere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...