Sari la conținut

Schimbarea Sistemului De Evacuare


Postări Recomandate

Incerc de o luna sa ma hotarasc pe ce sa dau banii si nici acum nu stiu :wink:

Care toba se aude cel mai bine ? Din inox sau carbon ?

Pana acum mi-am indreptat antentia catre modelul din poza (IXIL Xtrem Shorty - Daelim Roadwin)

Lungime: 37.3 cm

Greutate: 1.9 KG

 

Are noise killer care dupa cate am inteles , este detasabil.

 

P.S: Mentionez ca vreau sa instalez toba pe o motocicleta de 125 cmc3 (2 clindrii) - :kiss:

 

Multumesc. :)

Asfalt uscat !

post-32478-1203148730_thumb.jpg

Editat de Xaiffer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu merita sa investesti intr-un 125... dupa una 1, 2 de ucenicie pe el ai sa il vinzi...si nu cred ca ai sa scotii banii pe toba... (parerea mea), mai pune deoparte ceva iepurasi si iti cumperi la motoru pe care ai sa treci un sistem ceva mai tare (parerea mea) :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incerc de o luna sa ma hotarasc pe ce sa dau banii si nici acum nu stiu :wink:

Care toba se aude cel mai bine ? Din inox sau carbon ?

Pana acum mi-am indreptat antentia catre modelul din poza (IXIL Xtrem Shorty - Daelim Roadwin)

Lungime: 37.3 cm

Greutate: 1.9 KG

 

Are noise killer care dupa cate am inteles , este detasabil.

 

P.S: Mentionez ca vreau sa instalez toba pe o motocicleta de 125 cmc3 (2 clindrii) - :kiss:

 

Multumesc. :)

Asfalt uscat !

Fa-ti placerea, nu te lua dupa ce zice lumea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot o am..trebuie sa ma bucur de ea :wink:

La concluzia asta am ajuns... sa fie totul la maxim :lol:

@Silent: pai voi ramane cel putin 2 ani cu mobra pentru ca mie personal nu imi trebuie mai mult :kiss: Imi place si imi ajunge deci trebuie sa am grija sa o fac cat mai cocheta :)

 

xtazy: te referi la sunet da?

P.S: De asta sunt interesat cel mai mult.

Multumesc frumos pentru raspunsuri !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum carbonu' e mai bun :wink:

Argumente ?

P.S. Toba e invelita in carbon, nu e toata din carbon si are rol de izolant termic :)

 

@sil3nt_control: Mi-a venit sa ma iau de tine, nu stiu de ce. Dar te vad pe orice topic dand inteligente sfaturi, de cand ai devenit asa cunoscator? Ai schimbat si tu 2 viteze si gata stii orice despre motoare? Am mai vazut io un cunoscator d-asta pe un topic care zicea ca atata timp cat cauciucu e cald, nu conteaza cat de rece e asfaltu, ca ai aderenta perfecta. Pfff... :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Argumente ?

P.S. Toba e invelita in carbon, nu e toata din carbon si are rol de izolant termic :kiss:

 

@sil3nt_control: Mi-a venit sa ma iau de tine, nu stiu de ce. Dar te vad pe orice topic dand inteligente sfaturi, de cand ai devenit asa cunoscator? Ai schimbat si tu 2 viteze si gata stii orice despre motoare? Am mai vazut io un cunoscator d-asta pe un topic care zicea ca atata timp cat cauciucu e cald, nu conteaza cat de rece e asfaltu, ca ai aderenta perfecta. Pfff... :wink:

Baga tati o toba buna pe mobra ca e a ta,fa-o cum iti place,sa fi tu multumit de ea.Daca ar fi dupa altii nici uleiul n-ar trebui sa il schimbi ca oricum o vinzi.Apropos,arata belea toba si ixil-urile de obicei sunt bune(din ce am vazut pe la altii).

Offtopic:brea nea trotinel mi-am curatat filtrul de aer,zici ca era grajd dupa o zi de mers prin noroi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am cerut vanzatorului detalii in limba engleza pentru ca actual sunt postate in germana si inafara de lungime si greutate nu inteleg nimic :kiss:

Da ... cred ca este cum spui tu , exteriorul este realizat din carbon iar interiorul banuiesc ca din inox.

Am vazut si tobe de la "BlueFlame" , nu se aud mai bine?Mie asa mi s-a parut... :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Argumente ?

P.S. Toba e invelita in carbon, nu e toata din carbon si are rol de izolant termic ;)

 

@sil3nt_control: Mi-a venit sa ma iau de tine, nu stiu de ce. Dar te vad pe orice topic dand inteligente sfaturi, de cand ai devenit asa cunoscator? Ai schimbat si tu 2 viteze si gata stii orice despre motoare? Am mai vazut io un cunoscator d-asta pe un topic care zicea ca atata timp cat cauciucu e cald, nu conteaza cat de rece e asfaltu, ca ai aderenta perfecta. Pfff... :cheers:

 

 

.... dc sa ma cert cu tine? ....tu chiar nu vezi ca e pus de 2 or in paranteze "(parerea mea)"..... daca eu am vrut sa dau o parere la om dc vii tu cu impresiile tale de reiser :huh: , am pus expre expresia asta.... omul nu e obligat sa o urmeze e o parere, daca e proasta e proasta ce sa ii fac, e doar o parere :huh:

Editat de sil3nt_control
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa dai un search pe youtube sa vezi cum se aude fiecare toba in parte, mie personal imi place cum se aud arrow si remus ...acum fiecare cu gusturle lui. O toba mai zgomotoasa este, dupa parerea mea, cea mai inteligenta chestie pe care poti sa o faci cu un motor de 125, inafara de faptul ca arata si se aude mai bine de cat originala, ii face si pe soferi sa fie mai atenti :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.... dc sa ma cert cu tine? ....tu chiar nu vezi ca e pus de 2 or in paranteze "(parerea mea)"..... daca eu am vrut sa dau o parere la om dc vii tu cu impresiile tale de reiser :huh: , am pus expre expresia asta.... omul nu e obligat sa o urmeze e o parere, daca e proasta e proasta ce sa ii fac, e doar o parere :huh:

Parerile voastre proaste pot avea consecinte grave, exemplu ce am scris eu in postul de mai sus (daca tu care habar n-ai fara nici o suparare, citeai postul ala inainte sa zica cineva ca e o mare porcarie si te duceai sa pui genunchiu jos cum ai vazut la tv dupa ce ai incalzit cauciucurile ca asa a spus ala, ce se intampla? iti spun eu, iti rupeai gatul si dupa aia ii luai in ... toti mortii lu ala care "si-a dat cu parerea pe forum"). Deci, ar trebui sa intelegi ca trebuie sa vorbesti doar atunci cand stii ceea ce spui. Bye :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarat , ce toba avea ?:huh:

 

P.S: Normal ca m-am uitat pe youtube la fiecare toba :cheers: sa zicem ca isi merita banutii IXIL-ul :huh:

 

Offtopic: Acesta este un scuter hyosung cu toba IXIL dar totusi...cum face asa?

Link:

 

lol

 

 

LE: Cam asa s-ar auzi cu IXIL Short pe un 250cc (nu este foarte mare diferenta de sunet intre 250 si 125 Hyosung).

Link:

Editat de Xaiffer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...
Parerile voastre proaste pot avea consecinte grave, exemplu ce am scris eu in postul de mai sus (daca tu care habar n-ai fara nici o suparare, citeai postul ala inainte sa zica cineva ca e o mare porcarie si te duceai sa pui genunchiu jos cum ai vazut la tv dupa ce ai incalzit cauciucurile ca asa a spus ala, ce se intampla? iti spun eu, iti rupeai gatul si dupa aia ii luai in ... toti mortii lu ala care "si-a dat cu parerea pe forum"). Deci, ar trebui sa intelegi ca trebuie sa vorbesti doar atunci cand stii ceea ce spui. Bye :o

 

Ai foarte mare dreptate...tot asa si a dat cu parerea "baietii" cand am intrebat ce baterie incape pe rs..12 amperi ..am cumparato asa..ca nah m-am luat dupa ce au zis cand am pus pe rs nu intra..de 9 amperi a fost pana la urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...