Sari la conținut

cateva intrebari pt R1


cyborg
 Share

Postări Recomandate

s-au adunat cateva probleme mici si ma gandesc cum sa fac sa fie mai bine:

 

1. Ulei - am facut 6.000 de km cu acest Valvoline 10W-40, cel mai bun semisintetic de la ei. Il schimb sau nu? In manual scrie la 10.000 km, dar vad ca multi schimba la 5.000-6.000. Plus ca s-a marit si consumul de ulei in ultimii 1.000 km, inseamna ca nu mai e bun? Unii baga ulei sintetic in R1 model 2000 (dkz stie :lol: ), dar am auzit ca nu face bine la ambreiaj la motoarele fabricate pana in 2002-2003, este adevarat?

 

2. Bujiile - la cat le schimbati voi? ale mele au 6.000, in manual scrie 10.000. De obicei folosesc bujii NGK, modelul recomandat de producator.

 

3. Vopsitorie - urmeaza sa vopsesc o carena, am si abtibildurile originale, dar am remarcat ca alea vechi sunt sub un strat f. subtire de lac. Nu sunt la fel cu cele de pe rezervor scufundate total in lac, e un strat foarte subtire, e corect sau gresesc? Nu de alta, dar sa stiu ce sa-i cer vopsitorului.

 

Mersi anticipat :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate in legatura cu lackul peste abtibilde .Daca nu dai lack peste nu tin nici un sezon .Se poate obtine modelul dorit de tine si numai din vopsit dar e mai scump insa ai garantia ca tine atat cat tine orice vopsea pe motor sau masina iar in cazul zgarieturilor se poate retusa lucru pe care la abtibilde nu poti sa il faci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Uleiul schimba-l pe la 5000 km,sunt motoare turate si cu cit mai devreme cu atit mai bine.

Cei de la service-ul Honda din Bucuresti schimba uleiul la 6000 km la motoarele noi,desi cartea le spune 10000 km.

Bujiile eu zic sa le schimbi la intervalul dat de producator.

Dupa ce iti da vopseaua,aplica abtipildele si pe urma da cu lac.Dar un vopsitor bun stie asta..

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am schimbat bujiile, ceea ce sa resimtit imediat. la viteze/turatii mici (strecurat printre masini la semafor, primii metri de la plecarea de pe loc ...) merge mult mai rotund.

 

acum tre' sa schimb si uleiul, dar nu stiu din care sa-i pun de data asta. unii zic repsol, altii mobil 1, unii zic sintetic, altii semisintetic si in nici un caz full sintetic...

nu mai stiu ce sa cred :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei de la service-ul Honda din Bucuresti schimba uleiul la 6000 km la motoarele noi,desi cartea le spune 10000 km.

Salutare...

 

In curand o sa am si eu o motocicleta Honda Transalp...

 

Unde gasesc acest service Honda fiindca nu vreau sa fac prostii si sa-mi bag nasu aiurea in motor... cel putin pana nu invat ce si cum sta treaba cu mecanica...

 

Multumesc mult...

 

Apropo... si pe unde trebuie sa caut si sa intreb despre mentenanta optima pentru tipul asta de motocicleta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

 

acum tre' sa schimb si uleiul, dar nu stiu din care sa-i pun de data asta. unii zic repsol, altii mobil 1, unii zic sintetic, altii semisintetic si in nici un caz full sintetic...

nu mai stiu ce sa cred :lol:

Cauta si pune doar ce-ti spune cartea..

Parerea mea este ca nu conteaza atit de mult numele producatorului de ulei,cam toti is un drac la nivelul la care mergem noi cu motoarele,schimba si tu pe la 5000 si nu o sa ai probleme..

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

despre vopsit: la motoarele de viteza doar pe rezervor se aplica lac peste autocolante, in rest pe carenaje autocolantele sunt aplicate peste vopsea

in cazul unei revopsiri se poate da cu lac peste autocolante, dar nu e necesar decat pe rezervor.

cauta un vopsitor care a mai lucrat/vopsit la motociclete, ca mashinishtii ishi cam bat joc de lucru cand tre sa vopseasca o motocicleta

daca mai ai nevoie de sfaturi , te ajut cu placere

numa bine cosmin aka kerosen

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...