Sari la conținut

Mi S-a Intamplat Si Mie - 24.02.3008 - Bucuresti


flooriin
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@flooriin - respect ptr cum gandesti acum (viteza e o tampenie in Bucuresti).

 

In alta ordine de idei, confirm ca era sa mi-o fur si eu datorita vitezei, tot in Bucuresti.

Era sa pic cu GSR-ul ("high side") datorita voblajului, pe tronsonul Unirii catre Alba Iulia.

3 benzi, banda intai libera - fusese un autobuz pe ea. Trec pe banda intai si dau gaz ca un cimpanzeu (cuvant urat)- aproximez la 125-130 km/h. Brusc imi sare in fata un "dulap" - o masina de teren voluminoasa, gen Ford Bronco. Franez...imi fuge spatele spre dreapta...eliberez ca prin vis frana spate ( foarte proasta decizie)...intru in voblaj puternic ( o forta incontrolabila,un fel de zvacniri serpuite ma arunca stanga-dreapta, stanga dreapta..., din ce in ce mai repede, mai puternic )in timp ce ma indrept catre jeep...tipul din jeep probabil vede faza si se retrage inapoi.Am noroc ca voblajul scade in amplitudine de la sine ...si imi revin. Pare ca a durat minute intregi.Sunt ametit si nu imi vine sa cred.Am scapat. AM AVUT NOROC. ATAT.

 

Am ajuns in situatia de mai sus datorita atat prostiei mele(1,2), cat si unor decizii ulterioare gresite din partea mea (3,4):

1.Nu am luat in calcul circumstantele :2 benzi ocupate si a 3-a libera -> foarte probabil ca o parte din cei de pe banda a 2-a sa treaca pe banda libera.

2.In situatia de la 1., a fost o mare prostie sa accelerez pe banda temporar libera, in loc sa merg cu precautia dictata de posibilitatea de a-mi sari o masina in fata

3.Am blocat spatele - in mod normal ma stradui sa folosesc spatele decat la viteze foarte mici, iata ca lipsa de experienta isi spune cuvantul.

4.Am eliberat frana spate in timp ce incepusem sa derapez. Ar fi trebuit sa nu o eliberez si sa continui derapajul - cel mult ajungeam la un "low side"

 

Concluzii:

1.Eu mi-am invatat lectia, sper din tot sufletul ca voi sa nu faceti ca mine

2.Cred ca merita din plin un ABS si un amortizor de ghidon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...