Sari la conținut

Cr9ek Sau Cr10ek Pentru R6 - 2003 ?


pinnutz_789
 Share

Postări Recomandate

in carte la bujii scrie sa folosesc ori CR9EK ori CR10EK, care e diferenta dintre ele, si de care sa pun? Yamaha R6 - 2003

cr10ek sunt mai reci si merg mai bine in turatii mai mari cr9ek sunt mai calde si merg mai bine in ture mai joase eu am cr9ek si sunt ok tot (r6 2003)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cr10ek sunt mai reci si merg mai bine in turatii mai mari cr9ek sunt mai calde si merg mai bine in ture mai joase eu am cr9ek si sunt ok tot (r6 2003)

 

Din cite stiu eu indicele termic se refera la timpul care o bujie ajunge la incandescenta, nu la regimul de turatie! :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uita ce ai scris este o aberatie nare nici o legatura :burnout:

Ai dreptate!

Hai ca o sa ma pronunt altfel :crack: bujie cu nr 10 sau 12 maxim este o bujie rece ,adica izolatorul ei este capabil sa disipe mai multa caldura,fiind utilizata in motoare cu turatie ridicata care genereaza mai multa caldura la functionare.se foloseste o bujie rece deoarece daca acel electrod nu reuseste sa ramina la o temperatura "rece" si va ajunge la incandescenta,amestecul carburant se va aprinde de la el contra-timp!Despre bujii sunt foarte multe de spus dar asta se refera doar la indicele termic.

Cred m-am exprimat mai corect de data asta! :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate!

Hai ca o sa ma pronunt altfel :crack: bujie cu nr 10 sau 12 maxim este o bujie rece ,adica izolatorul ei este capabil sa disipe mai multa caldura,fiind utilizata in motoare cu turatie ridicata care genereaza mai multa caldura la functionare.se foloseste o bujie rece deoarece daca acel electrod nu reuseste sa ramina la o temperatura "rece" si va ajunge la incandescenta,amestecul carburant se va aprinde de la el contra-timp!Despre bujii sunt foarte multe de spus dar asta se refera doar la indicele termic.

Cred m-am exprimat mai corect de data asta! :burnout:

 

 

:wave: pe www.ngk.com e un ghid destul de bun despre bujii http://www.ngk.com/sparkplug411.asp

Sunt explicate destul de bine propitatile unei bujii calde/reci, elctrod subtire/gros, materiale folosite, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...