Sari la conținut

Yamaha Tt-r225


Notka
 Share

Postări Recomandate

Am gasit o Yamaha TT-R225 in Ungaria la Szeged (eu sunt din Timisoara) si fiind aproape de mine, m-am gandit sa merg sa o vad si eventual sa o cumpar. E un model american de 223cmc, 4T, modelul eurpean este de 250cmc (Yamaha TT-R 250)

Foloseste cineva o astfel de motocicleta, pentru ca am cateva intrebari.

1. Fiind un model din SUA, poate fi inmatriculata in RO, fara probleme (motocicleta nu este inmatriculata in Ungaria, dar omul spune ca are toate actele)?

2. Daca nu are semnalizare optica (stanga/dreapta) poate fi inmatriculata?

3. Se gasesc piese de schimb pentru ea?

4. Stie cineva cati CP are? Am frunzarit tot netul si n-am gasit puterea ei nici unde.

5. Oare merita 1.800 euro, o astfel de motocicleta? E din 2004 in stare buna (am sa atasez si doua poze).

post-31967-1204148766_thumb.jpg

post-31967-1204148787_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit o Yamaha TT-R225 in Ungaria la Szeged (eu sunt din Timisoara) si fiind aproape de mine, m-am gandit sa merg sa o vad si eventual sa o cumpar. E un model american de 223cmc, 4T, modelul eurpean este de 250cmc (Yamaha TT-R 250)

Foloseste cineva o astfel de motocicleta, pentru ca am cateva intrebari.

1. Fiind un model din SUA, poate fi inmatriculata in RO, fara probleme (motocicleta nu este inmatriculata in Ungaria, dar omul spune ca are toate actele)?

2. Daca nu are semnalizare optica (stanga/dreapta) poate fi inmatriculata?

3. Se gasesc piese de schimb pentru ea?

4. Stie cineva cati CP are? Am frunzarit tot netul si n-am gasit puterea ei nici unde.

5. Oare merita 1.800 euro, o astfel de motocicleta? E din 2004 in stare buna (am sa atasez si doua poze).

 

 

1.Daca are carte de identitate se poate inmatricula

2.Daca nu are semnalizare ii montezi tu ca sa o poti inmatricula

3.Nu stiu cum e cu piesele, intreaba pe la astia din timisoara care aduc piese, suna si la ovidiu din ciarda rosie

4.Nu stiu cati cai are dar probabil varianta pt sua e mai slab decat cea pt. europa

5.Depinde cati kilometrii are, dupa cum arata in principiu zic ca merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara far, semnalizari si stop NU poate fi inmatriculata. Si trebe vazut ce inseamna "toate actele", ca degeaba are actul de la fabrica cum ca e motor de enduro cumparat de nou; pe baza aluia nu ti-l inmatriculeaza nimeni.

 

Dar arata bine. Daca si merge dupa cum arata merita banii chiar si neinmatriculata.

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la Szeged, si am vazut-o. Iata impresiile mele:

- motorul pare ok din punctul meu de vedere

- nu are far, semnalizatoare, oglinzi, vitezometru, dar firma care o vinde mi-a spus ca le poate aduce daca vreau la preturi bune si se pot monta

- actele pe care mi le pune la dispozitie sunt:

a ) o hartie care atesta ca s-a facut si platit vama in Ungaria

b ) factura cu care s-a cumparat motocicleta de la o firma din SUA

c ) un "Certificate of title" care este similar Brief-ului german

d ) contract de vanzare/cumparare

 

Am fost pe la vreo doua firme de inmatriculari in Timisoara si mi-au spus s-ar putea face vama cu actele pe care mi le da vanzatorul, daca pun si accesoriile pe motocicleta. Una din firme mi-a sugerat sa fac rost si de un certificat de conformitate, eventual de la vre-un dealer Yamaha.

 

Deci per global, e ok, totusi m-am razgandit. Sunt foarte putine modele TTR225 prin Romania si chiar prin Europa si mie teama ca nu voi gasi piese de schimb la ea. Apoi nu prea am am chef sa-mi bat capul cu accesoriile (facut rost de ele, montat, etc.). Nici puterea nu pare a fi prea mare. Nu gasesc cati CP are nicunde pe net, dar banuiesc ca trebuie sa aibe aprox 17CP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alegere corecta, sanse sunt f f mici sa obti certificat de conformitate.fara acest act, nu o poti inscrie decat la primarie, cu numar galben. oricum, nu iti recomand sa cumperi vreodata motoreta model sua sau pentru piata japoneza, vei avea probleme f mari cu piesele.

la bugetul tau gasesti destule motorerete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...