Sari la conținut

Accident 03.03.2008 - Jud Alba


Bum_Bum
 Share

Postări Recomandate

@zolly_100 Iti recomand sa citesti mai atent si eventual sa si gandesti putin inainte sa sari din lesa.

 

Toti dam RIP-uri cand se intampla cate o nenorocire...e simplu te asezi la calc si scrii RIP. Gata. A devenit un automatism. Cati depunem insa efortul sa invatam ceva din ceea ce s-a intamplat ? Nu pot sa nu spumeg de indignare cand vad oameni care debiteaza elucubratii de genul - "frate ai motor de viteza tre' sa ii dai in gura, obligatoriu..accidentele se intampla ptr ca drumarii, edilii, etc lasa drumurile intr-o stare deplorabila, lasa sare, praf, gropi nesemnalizate etc, conservarii nu dau prioritate si nu semnalizeaza...etc". Oameni buni, treziti-va ! Traim in Romaina si asta e realitatea de zi cu zi ! Sunt gropi, drumuri proaste, soferii in general nu ne vad, se intra des pe galben/rosu in intersectii, se incalca linia continua. Puteti sa deveniti constienti de chestiile astea si sa actionati in consecinta - respect maxim din partea mea - sau nu, si sa va dea prietenii RIP-uri, sa va lasati familiile si cunostintele indurerate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@zolly_100 Iti recomand sa citesti mai atent si eventual sa si gandesti putin inainte sa sari din lesa.

 

Toti dam RIP-uri cand se intampla cate o nenorocire...e simplu te asezi la calc si scrii RIP. Gata. A devenit un automatism. Cati depunem ins ceva din ceea ce s-a intamplat ? Nu pot sa nu spumeg de indignare cand vad oameni care debiteaza elucubratii de genul - "frate ai motor de viteza tre' sa ii dai in gura, obligatoriu..accidentele se intampla ptr ca drumarii, edilii, etc lasa drumurile intr-o stare deplorabila, lasa sare, praf, gropi nesemnalizate etc, conservarii nu dau prioritate si nu semnalizeaza...etc". Oameni buni, treziti-va ! Traim in Romaina si asta e realitatea de zi cu zi ! Sunt gropi, drumuri proaste, soferii in general nu ne vad, se intra des pe galben/rosu in intersectii, se incalca linia continua. Puteti sa deveniti constienti de chestiile astea si sa actionati in consecinta - respect maxim din partea mea - sau nu, si sa va dea prietenii RIP-uri, sa va lasati familiile si cunostintele indurerate.

 

Nu am zis ca daca ai motor de viteza tre` sa mergi tare, dar sa nu te aud zicand ca ai mers regulamentar tot timpu, ca nu te cred ! Deja am o parere proasta despre tine , nu ca tiar pasa... Dar daca nu stii care a fost cauza accidentului, nu vorbii, mai bine lasa`ne in pace cu teoriile tale, avem destule pe suflet, chiar nu vrem sa te auzim si pe tine ... OK ? Vezi`ti de GSX-R-ul tau cu care nu ai depasit viteza niciodata :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In continuare oamenii nu invata nimic din nenoricirea altora. Nu's ce dracului e, vocatia fatalitatii ? sindromul Miorita ? sindromul oilor care se iau una dupa alta si pica in prapastie ? .... Noi romanii avem o vorba "despre morti numai bine"...poate nu e foarte buna vorba asta in domeniul motociclismului, mai ales daca vrei sa traiesti mult ca motorist in Romania.

Oare cati dintre RIP-uitorii de profesie au habar ce s-a intamplat aici si la toate celelate accidente ?

Haideti sa nu mai folosim motorul ca extensie falica, haideti sa nu ne mai "barbatzim" pe degeaba in manevre riscante si gratuite.

 

@zolly_100 Prietene, amice, frate motociclist intru suferinta, tu CHIAR nu stii sa citesti (cu gramatica vad ca ai oricum probleme )? chiar nu intelegi ? Este prea multa informatie de procesat ptr inaltimea voastra (ca vad ca folosesti pluralul, nu stiu daca te erijezi in reprezentant al mai multora, sau folosesti pluralul majestatii). Daca tu nu te inscrii intre persoanele care nu tin cont de lupta zilnica cu traficul, cu drumurile proaste, cu soferii neatenti, nu prea ai de ce sa te aprinzi.

 

Oameni buni, treziti-va, de cate ori trebuie sa auziti - "a fost un baiat/fata superba, un/o motociclist/a excelent/a, dar... a murit saracul/saraca" ca sa faceti ceva pozitiv? Prea des auzim - era un motociclist bun, mergea excelent, dar nu i-a acordat unul prioritate si asta a fost. Cred ca multi dintre noi sunt sedusi de wheelie, stoppies, burn-out, curbe luate in viteza, si uita ca circareniile astea nu inseamna motociclist bun. Nu "fratie", circul e circ, strada e strada. Viata lunga in domeniul asta cere spirit de observatie ascutit, circumvolutiuni, reflexe si control. Reflexe si control au multi (mult prea multi dupa gustul meu...), spirit de observatie cativa si cerebel foarte putini. Acum la noi motociclismul e in plina expansiune, e un boom: toti puradeii cu bani, toti frustratii isi iau motor... si ii dau goarna. O sa mai treaca cativa ani - 5-10 - pana o sa ramana doar cei ADEVARATI. O sa fie o onoare din partea mea sa ii salut.

Din momentul in care te urci pe motor, iti asumi o responsabilitate...daca ai si pasager, responsabilitatea si vina morala in caz de accident se dubleaza. Nu are nici o importanta ptr tine si ptr cei dragi daca LEGAL ai dreptate in momentul in care mori sau iti rupi ceva. Ca motociclist, prima regula e ca se poate muri cu dreptatea in mana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In continuare oamenii nu invata nimic din nenoricirea altora. Nu's ce dracului e, vocatia fatalitatii ? sindromul Miorita ? sindromul oilor care se iau una dupa alta si pica in prapastie ? .... Noi romanii avem o vorba "despre morti numai bine"...poate nu e foarte buna vorba asta in domeniul motociclismului, mai ales daca vrei sa traiesti mult ca motorist in Romania.

Oare cati dintre RIP-uitorii de profesie au habar ce s-a intamplat aici si la toate celelate accidente ?

Haideti sa nu mai folosim motorul ca extensie falica, haideti sa nu ne mai "barbatzim" pe degeaba in manevre riscante si gratuite.

 

@zolly_100 Prietene, amice, frate motociclist intru suferinta, tu CHIAR nu stii sa citesti (cu gramatica vad ca ai oricum probleme )? chiar nu intelegi ? Este prea multa informatie de procesat ptr inaltimea voastra (ca vad ca folosesti pluralul, nu stiu daca te erijezi in reprezentant al mai multora, sau folosesti pluralul majestatii). Daca tu nu te inscrii intre persoanele care nu tin cont de lupta zilnica cu traficul, cu drumurile proaste, cu soferii neatenti, nu prea ai de ce sa te aprinzi.

 

Oameni buni, treziti-va, de cate ori trebuie sa auziti - "a fost un baiat/fata superba, un/o motociclist/a excelent/a, dar... a murit saracul/saraca" ca sa faceti ceva pozitiv? Prea des auzim - era un motociclist bun, mergea excelent, dar nu i-a acordat unul prioritate si asta a fost. Cred ca multi dintre noi sunt sedusi de wheelie, stoppies, burn-out, curbe luate in viteza, si uita ca circareniile astea nu inseamna motociclist bun. Nu "fratie", circul e circ, strada e strada. Viata lunga in domeniul asta cere spirit de observatie ascutit, circumvolutiuni, reflexe si control. Reflexe si control au multi (mult prea multi dupa gustul meu...), spirit de observatie cativa si cerebel foarte putini. Acum la noi motociclismul e in plina expansiune, e un boom: toti puradeii cu bani, toti frustratii isi iau motor... si ii dau goarna. O sa mai treaca cativa ani - 5-10 - pana o sa ramana doar cei ADEVARATI. O sa fie o onoare din partea mea sa ii salut.

Din momentul in care te urci pe motor, iti asumi o responsabilitate...daca ai si pasager, responsabilitatea si vina morala in caz de accident se dubleaza. Nu are nici o importanta ptr tine si ptr cei dragi daca LEGAL ai dreptate in momentul in care mori sau iti rupi ceva. Ca motociclist, prima regula e ca se poate muri cu dreptatea in mana.

Sunt absolut de acord, cand mergi pe motocicleta (sau mai ales pe scuter) principala lectie e aia cu crucea pe care scrie "Aici a murit ala care avea prioritate". Mergeti preventiv fratilor, uitati-va pe cat posibil cu 5 masini inainte, evitati (depasind sau incetinind) sa mergeti in spatele autovehiculelor care va obtureaza capacitatea de anticipatie (dube, TIR-uri, etc.), si mai presus de toate mai ales cei cu vitezane nu considerati neaparat ca daca o masina v-a depasit trebuie sa ripostati ca la box, ca pe drum in principal ar trebuie sa mergem si mai putin sa ne luam la concurs. Sigur ca o motocicleta are in medie un demaraj mult mai bun ca o masina, asa ca ea poate sa depaseasca unde un conducator de masina nici nu si-ar inchipui, dar acest atu trebuie folosit dupa parerea mea cu moderatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auziti!!!Voi sunteti niste oameni de tot..... Pt comentarii cum ar trebui sa te comporti pe drum exista alt topic(daca nu stiti sa il gasiti va ajut) am crezut ca aici ne varsam durerea si ne spunem sentimentele...(asta pt cine are sentimente) !!!!va rog sa nu mai postati lactii de condus aici!!!!

 

Pretend to see the world through the unique eyes of a speeding bike...and try to imagine the imposible!!! R.I.P. Aspy "always on the fast lane"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer.. fara suparare dar mi se pare lipsa de respect sa va apucati sa dati lectii si sfaturi pe un topic de RIP... mai bine dati new topic si discutati acolo...

 

 

:cheers: :cheers: R.I.P. :wave: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Cine l-a cunoscut pe Aspy stie ca nu era genul de om al vitezei in locuri nestiute de el-sa ii dea gaz pe unde nu umbla dar norocul a fost sa mearga seara pe strada pe care mergea zilnic si nu a observat lucrarile de carosabil facute in timpul zilei dar mai ales stalpul acela de tot kktu' lasat amanet in mijlocul gropii.La toti ne este dor de el dar si mai ales prezenta lui carismatica asa ca toti 'desteptii' care se trezesc sa adauge ceva istet la faptul ca avea viteza sau 'suferea' de teribilism samd sa se abtina.RIP Dane si sper sa ai grija de noi.Condoleante familiei si fratiorului cel mic care va creste fara sa il cunoasca mai bine.Condoleante prietenei si celor care au ramas in urma si il plang zi de zi.Aveti grija ca totusi si cu echipament tot nu putem pacali moartea uneori.Asfalt uscat tuturor...

post-19514-1218729508_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...