Sari la conținut

Spray-uri Curatat/uns Lant, Curatat Frane - How To ?


mdvd
 Share

Postări Recomandate

Spray-ul de frane (cam oricare ar fi el) e bun la orice necesita curatare: frane, lant, filtru de ulei (exterior), carburator etc.

 

Nu prea are cum sa-ti lipseasca daca te ocupi de mobra.

 

Pt lant cel mai ieftin e sa cureti cu motorina, plus ca are si un usor efect lubrifiant comparativ cu benzina.

Editat de Gnraloo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am spus, de la reprezentanta Motul, e pe harta pe care am pus-o mai sus.

a da. corect. multumesc. cred ca le fac si eu o vizita.

» Post actualizat in 25 Sep 2014 10:56

eu pana acum am curatat lantul bine cu motorina, apoi l-am spalat cu apa si putin detergent de vase...uscat bine si uns cu spray de lant. franele nu le-am curatat niciodata. ma gandesc ca le-ar prinde bine. o sa cumpar ce mi s-a spus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sari peste partea cu apa si detergentul de vase la lant :nono:

 

Tu trebuie sa il cureti de mizeria abraziva (amestec de ulei si praf, sare, noroi) care poate intra sub garnituri ca apoi lubrifiantul (ulei, spray, care o fi ala...) sa patrunda acolo si sa mentina pelicula ca o bariera impotriva mizeriei.

 

Detergentul de vase e ultima chestie care trebuie sa ajunga sub garnituri. Si ajunge, pt ca in etapa precedenta tocmai "ai deschis porii".

 

Spala-l cu motorina, benzina sau spray de curatat lant/frane, sterge-l cu o carpa curata si uscata, apoi unge-l si gata.

Editat de Gnraloo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sari peste partea cu apa si detergentul de vase la lant :nono:

 

Tu trebuie sa il cureti de mizeria abraziva (amestec de ulei si praf, sare, noroi) care poate intra sub garnituri ca apoi lubrifiantul (ulei, spray, care o fi ala...) sa patrunda acolo si sa mentina pelicula ca o bariera impotriva mizeriei.

 

Detergentul de vase e ultima chestie care trebuie sa ajunga sub garnituri. Si ajunge, pt ca in etapa precedenta tocmai "ai deschis porii".

 

Spala-l cu motorina, benzina sau spray de curatat lant/frane, sterge-l cu o carpa curata si uscata, apoi unge-l si gata.

 

 

functinarea O-ringurilor este o enigma...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

functinarea O-ringurilor este o enigma...

Pt unii s-ar putea sa fie o enigma, dar nici sa dai cu detergent de vase bazandu-te pe etanseitatea perfecta a o-ringurilor. Chiar nu vad rostul.

 

Uleiul le mentine in buna stare atata timp cat e curat si nu incarcat cu particule abrazive de pe drum.

 

De cate ori s-a mai discutat...

Editat de Gnraloo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...