Sari la conținut

Mousse Sau Camera


Postări Recomandate

am si eu o intrebare....de ce este mai bun Michelin Enduro Competition III decat Michelin Cross Competition S12 in conditii de padure, noroi, frunze......S12 are crampoane mai mari....compozitia e cam aceeasi...deci nu ar trebui sa fie mai bun???

In general sant bune amandoua,dar,depinde de ce trasee alegi si de buget.

Daca mergi pe poteci batatorite,trasee clasice,guma de enduro e ok ,chiar e placut fiindca permite sa pui spatele in curbe,sa abuzezi de acceleratie si se descarca usor de noroi.Dar din cauza ca are crampoane mai mici, cand icep sa se uzeze incep si problemele,deci au o viata scurta.

Daca esti amator de expeditii ,mergi pe munte ,prin padure fara poteci ,albii de rau ,pe un teren cu frunze noroi,pietre,crengi etc.,o guma de cross se comporta mult mai bine.

Daca se poate ,e bine ca la inceput de sezon ,sa fie pregatite trei patru gume ,de diferite compozitii.Eu am maxim trei gume de enduro,iar la iesirile de sfarsit de saptamana , toti santem pe gume de cross ,de anul trecut pe Heidenau,perechea ela pret bun si se comporta deosebit de bine.

post-9245-1207071333_thumb.jpg

post-9245-1207071540_thumb.jpg

post-9245-1207074343_thumb.jpg

post-9245-1207074383_thumb.jpg

Editat de buniku
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 117
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

multumesc....am intrebat deoarece de enduro nu am avut....doar s 12 care mi-a placut foarte mult pe noroi, fruze, chiar si pe piatra s-a comportat destul de bine...in schimbat la noi pe poteci este deja uscat si se uzeaza foarte repede....norocul meu este ca nu mai mergem nici pe poteci.....multumesc inca o data....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot suntem la subiectul mousse sau camera pun si eu cateva intrebari:

Mousse de 120 pe spate merge cu un cauciuc de 140? Sau invers.

Cine stie?

Un mousse Michelin merge folosit cu orice cauciuc sau neaparat cu Michelin?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu as pune musse de 120 pe guma de 140, sectiunea interioara a gumei e mai mare decat sectiunea musului, dar sunt sigur ca nu are legatura marca anvelopei in care bagi mousse ul , doar dimensiunea e importanta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nea Ionute

Eu stiu baieti care merg cu mousse de 120 pe cauciuc de 140 si oamenii zic ca e mult mai bine dpdv grip pt ca se latzeste f tare cauciucul. Nu merge insa sa alergi tare ca nu ai stabilitate si strici mousseu repede.

Eu zic sa incerci ca nu strici nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu as pune musse de 120 pe guma de 140, sectiunea interioara a gumei e mai mare decat sectiunea musului, dar sunt sigur ca nu are legatura marca anvelopei in care bagi mousse ul , doar dimensiunea e importanta

 

Logic si teoretic sunt de acord cu tine. Practica ne omoara. :ok:

 

<small>--- Mesaj completat în 03 Apr 2008 23:20 -------------</small><br/>

nea Ionute

Eu stiu baieti care merg cu mousse de 120 pe cauciuc de 140 si oamenii zic ca e mult mai bine dpdv grip pt ca se latzeste f tare cauciucul. Nu merge insa sa alergi tare ca nu ai stabilitate si strici mousseu repede.

Eu zic sa incerci ca nu strici nimic.

 

Eventual mousse-ul. :ok:

 

 

Mai am o intrebare:

In cazul in care ma hotarasc sa montez eu mousse-ul apare o problema.

Daca anvelopa nu sare pe janta ce fac? La camera era simplu. Aer mai mult si pana la urma sarea pe janta. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul in care ma hotarasc sa montez eu mousse-ul apare o problema.

Daca anvelopa nu sare pe janta ce fac? La camera era simplu. Aer mai mult si pana la urma sarea pe janta. :(

 

Eu zic sa te abtii :ok: E lucru naibii. Baga mana in buzunar si schimbi la Lorenzo sau la Motomania sau la Motoadventure ... unde ti-e mai la indemana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a folosit cineva pana acum moose-uri in combinatie cu Mitas? pe un 2t? gen 300?

 

cam ce viata are mitasul merita folosit cu moose-uri sau nu. am inteles ca se tocesc destul de repede.

 

se gaseste pe la noi Pirelli Mt32? stie cineva? am avut... mi-a placut tare. nu prea gasesc sa-mi iau unul nou.

 

ce altceva recomandati? acum am un Bull de la Motomani, nu a tinut prea mult si nici gripul nu e stralucit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot suntem la subiectul mousse sau camera pun si eu cateva intrebari:

Mousse de 120 pe spate merge cu un cauciuc de 140? Sau invers.

Cine stie?

Un mousse Michelin merge folosit cu orice cauciuc sau neaparat cu Michelin?

Mousse nou de 140 se pune la guma de 140,120 cu 120.Daca mergi pina e moale,cu un mosse de 140,poti sa-l

pui in guma de 120 si e perfect.

 

--- Mesaj completat în 05 Apr 2008 21:10 -------------

Logic si teoretic sunt de acord cu tine. Practica ne omoara. :cheers:

 

<small>--- Mesaj completat în 03 Apr 2008 23:20 -------------</small><br/>

 

Eventual mousse-ul. :hug:

Mai am o intrebare:

In cazul in care ma hotarasc sa montez eu mousse-ul apare o problema.

Daca anvelopa nu sare pe janta ce fac? La camera era simplu. Aer mai mult si pana la urma sarea pe janta. :burnout:

Nu e greu de montat ,ai nevoie de vreo 6 sau 8 leviere si de cineva sa-ti arate cum se face ,altfel nu ai nici o sansa.

 

 

--- Mesaj completat în 05 Apr 2008 21:28 -------------

a folosit cineva pana acum moose-uri in combinatie cu Mitas? pe un 2t? gen 300?

 

cam ce viata are mitasul merita folosit cu moose-uri sau nu. am inteles ca se tocesc destul de repede.

 

se gaseste pe la noi Pirelli Mt32? stie cineva? am avut... mi-a placut tare. nu prea gasesc sa-mi iau unul nou.

 

ce altceva recomandati? acum am un Bull de la Motomani, nu a tinut prea mult si nici gripul nu e stralucit.

Si eu sant in cautare de variante ,gume la pret bun ,sa tina cat mai mult timp si nu in ultimul rand grip .Anul trecut la cursa de enduro de la Cluj am mers cu Heidenau K 74 pe spate ,K69 fata,cu toate ca aveam Dunlop in portbagaj.Am iesit pe 3 la B,la fel si la etapa de la Sf Gheorghe.Pe 2 la Musaios , Buzau tot cu Heidenau.Am dat din intamplare peste importator,pretul e bun si am testat.

A mers.

post-9245-1207419978_thumb.jpg

post-9245-1207420085_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luciane

Nu merita sa pui mousse pe Mitas pentru ca se toceste prea repede si muncesti aiurea. Nu mai sunt sigur ca se mai face MT32; mi se pare ca l-au inlocuit cu altceva similar dar cu alt nume. Oricum, merita incercat.

Eu zic ca merita incercate si heidenau astea de care zice buniku ... e om batran si stie el ce stie :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

E timpul sa-mi schimb gumele (fata+spate) si cu ocazia asta am zis ca pun si mousse caci vad ca sunt foarte apreciate.

Motoru' e un 200EXC 2T 2006 iar eu sunt incepator deci presupun ca as avea nevoie de ceva gume "universale", care merg relativ bine pe orice teren, prentru training. Pana acum m-am cam dat pe aproximativ toate tipurile de teren, mai putin piatra si nisip, dar piatra cu siguranta urmeaza!

Ce ma sfatuiti sa iau? Eu m-am uitat pe net si am vazut variantele:

- Dunlop Sports D952 (continuatorul lui D752)

- Pirelli Scorpion MX eXTra

- Pirelli Scorpion Pro

- Michelin Enduro Competion III

- Metzeler MCE 6 Days eXTreme

- Metzeler Unicross.

Iar la capitolul mousse am vazut ca exista Michelin (Bib-Mousse) si Metzeler.

Ce ar fi mai potrivit sa iau?

 

--- Mesaj completat în 10 Apr 2008 13:53 -------------
Intrebare ... camerele alea heavy duty (4mm) Vee Rubber de care s-a vorbit sunt cumva astea?

 

 

--- Mesaj completat în 10 Apr 2008 13:54 -------------
...

 

--- Mesaj completat în 10 Apr 2008 13:55 -------------
...

 

 

--- Mesaj completat în 10 Apr 2008 14:15 -------------
aiurea, nu functioneaza atasatul pozelor ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

E timpul sa-mi schimb gumele (fata+spate) si cu ocazia asta am zis ca pun si mousse caci vad ca sunt foarte apreciate.

Motoru' e un 200EXC 2T 2006 iar eu sunt incepator deci presupun ca as avea nevoie de ceva gume "universale", care merg relativ bine pe orice teren, prentru training. Pana acum m-am cam dat pe aproximativ toate tipurile de teren, mai putin piatra si nisip, dar piatra cu siguranta urmeaza!

Ce ma sfatuiti sa iau? Eu m-am uitat pe net si am vazut variantele:

- Dunlop Sports D952 (continuatorul lui D752)

- Pirelli Scorpion MX eXTra

- Pirelli Scorpion Pro

- Michelin Enduro Competion III

- Metzeler MCE 6 Days eXTreme

- Metzeler Unicross.

Iar la capitolul mousse am vazut ca exista Michelin (Bib-Mousse) si Metzeler.

Ce ar fi mai potrivit sa iau?

 

<small>--- Mesaj completat în 10 Apr 2008 13:53 -------------</small><br/>Intrebare ... camerele alea heavy duty (4mm) Vee Rubber de care s-a vorbit sunt cumva astea?

<small>--- Mesaj completat în 10 Apr 2008 13:54 -------------</small><br/>...

 

<small>--- Mesaj completat în 10 Apr 2008 13:55 -------------</small><br/>...

 

 

<small>--- Mesaj completat în 10 Apr 2008 14:15 -------------</small><br/>aiurea, nu functioneaza atasatul pozelor ...

Metzeler= Michelin Sant aceeasi firma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde gasesc anvelope bune la preturi normale/reale?

 

ieri am fost in intr-un magazin si un pirelli spate costa 465ron....

 

si multe alte exemple, adica: tricou thor, eu dau pe el 550-80ron, magazin 150 ron, la fel pt manusi, etc, etc. (cam offtopic dar.. asta e).

 

merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
pe unde pot sa-mi schimb anvelopele spate/fata in bucuresti, avand moose-uri pe ambele roti.

 

merci!

 

0722456946

Laurentiu Nedelcu

Mototech.

 

Daca tot suntem la capitolul "mousse", cine vinde mousse-uri sa puna un pret, o dimensiune si un producator.

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Eu am mitas C18 120/90-18, C15-21, pe un CRF450X, si nu toceste asa de repede.

Dacva vreti preturi bune, sami scrieti pe info@crazymotors.ro, si va pot ajuta, cu Michelin S12, moose-uri, Heidenau, Mitas. Din haine am Thor, si de toate marcile cunoscute, pe preturi foarte acceptabile. 0753-319911

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o intrebare mai de noob...ce e al moose???sau mouse sau cum s-o scrie.... adica fara camera? si cum functioneaza?

 

Inteleg ca intrearea mea poate va starneste rasul dar asta e......

Editat de puskyboy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


o intrebare mai de noob...ce e al moose???sau mouse sau cum s-o scrie.... adica fara camera? si cum functioneaza?

 

Inteleg ca intrearea mea poate va starneste rasul dar asta e......

 

nu stiu daca ai inteles exact ce este..dar in principiu e ca o camera plina cu cauciuc..de o anumita densitate,care odata montata in cauciuc creeaza impresia unei presiuni oarecare,foarte practica in teren,deoarece fiind plina nu mai poti face pana cu ea si totodata permite un grip excelent la sol deoarece este relativ moale..

 

cu alte cuvinte daca ai avea camera si ai lasa-o la presiunea pe care o imita mousse-ul ai face pana destul de rapid,chiar daca gripul e foarte bun..nu e recomandata ptr asfalt fiindca se toceste repede si se monteaza cu ajutorul unei vaseline sau a unui gel special..tine in regula,daca este bine intretinuta,2-3 sezoane..preturile unui mousse nou bat pe la 150-180 eu bucata ..sau second pe la 2-3 mil lei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu alte cuvinte daca ai avea camera si ai lasa-o la presiunea pe care o imita mousse-ul ai face pana destul de rapid

Daca folosesti camere "heavy duty" (4mm grosime) adio pană (decât în cazuri ultra-mega-extreme), cu o presiune de 06-08 bar se comportă excelent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...