Sari la conținut

Ajutati`ma Cu O Parere , Va Rog


Postări Recomandate

deci , ca sa incep.mi`am luat un rs 125 din germania si cand a fost adus , a cazut in camion pe o parte si sa zgariat(deci carenele de pe dreapta erau zgariate tare).m`am gandit sa il duc la un service ca sa ii faca unele reglaje , sa il desfaca , sa se uite putin prin el si ce e rau sa schimb.zis si facut , am cautat un service de prin apropiere si am gasit unul in iasi(motors team).l`am dus , l`am lasat acolo , a zis ca mi`l ia mai tarziu ca are de lucrat si pe la alte motoare.am zis ca nu e problema de timp ca si asa e iarna.ca sa se apuce de el ,i`am dat 500 ron ca avans.dupa ce la desfacut mi`a zis ca trebuie piston cu segmenti si 2 rotite de pe la cutia de viteze , asa ca a trebuit sa le cumpar.dupa m`a sunat pt ca ii trebuie 250 ron pt carene , de cumparat grunduri , vopsele si ce mai trebuia ca sa le faca(carenele erau zgariate tare si undeva lipsea putin din ea , pe acolo unde se prinde de cadru).i`am trimis banii , m`a tinut 2 sapt jumate ca sa le vopseasca si repare . nu era nimic rau pana acuma , dar azi l`am sunat si l`am intrebat daca e gata.Domnu a zis ca diseara la 6 e gata , si ca trebuie sa ii mai dau 700 lei :rusinica: .am ramas masca , nici nam mai putut vorbi.am venit si am facut un calcul

500+700=1200 doar manopera.din ce a facut el acolo au rezultat 40 ore de munca(mi`a zis ca manopera e 30ron/ora).

INTREBAREA MEA ESTE :oare chiar sunt necesare 40 de ore de munca la un motor ca sa ii faci reglaje sa ii schimb un piston si sa il mai cureti pe ici pe colo?+ca eu miam luat toate piesele.daca poate cineva sa imi raspunda la intrebarea asta raman foarte recunoscator , pt ca eu is foarte nedumerit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In 40 de ore il construia probabil.Eu zic sa le ceri explicatii, pentru ce platesti cei 1200 RON, sa iti scrie pe o foaie clar: pt asta-asta-asta x ore, pt asta y ore ...

Aminteste'i si de cei 500 RON avans, o fi uitat de ei si mai intreaba cat din astia sunt chirie pt garaj, poate te taxeaza si pt asta.

Oricum e f mult!

Esti sigur ca pt carene 250 RON au acoperit tot?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In 40 de ore il construia probabil.Eu zic sa le ceri explicatii, pentru ce platesti cei 1200 RON, sa iti scrie pe o foaie clar: pt asta-asta-asta x ore, pt asta y ore ...

Aminteste'i si de cei 500 RON avans, o fi uitat de ei si mai intreaba cat din astia sunt chirie pt garaj, poate te taxeaza si pt asta.

Oricum e f mult!

 

Sa iti dea factura.

Intreaba-l de garantie

Pt 1200 Ron...ce garantie iti da?

Din pacate sunt multi care incearca sa profite. Eu nu stiu despre acest garaj...nu acuz pe nimeni, dar ai grija sa nu fii luat de fraier.

 

Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In 40 de ore il construia probabil.Eu zic sa le ceri explicatii, pentru ce platesti cei 1200 RON, sa iti scrie pe o foaie clar: pt asta-asta-asta x ore, pt asta y ore ...

Aminteste'i si de cei 500 RON avans, o fi uitat de ei si mai intreaba cat din astia sunt chirie pt garaj, poate te taxeaza si pt asta.

Oricum e f mult!

Esti sigur ca pt carene 250 RON au acoperit tot?

pai 250 ron au acoperit vopselele +grunduri , lacuri...dar el o zis ca e 50 de ron de carena de refacut.....deci carena dreapta +putin la codita+putin acolo la oglinda=150 ron de reparat+250 vopselele si ce mai trebuia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce la desfacut mi`a zis ca trebuie piston cu segmenti si 2 rotite de pe la cutia de viteze ........au rezultat 40 ore de munca(mi`a zis ca manopera e 30ron/ora).

INTREBAREA MEA ESTE :oare chiar sunt necesare 40 de ore de munca la un motor ca sa ii faci reglaje sa ii schimb un piston si sa il mai cureti pe ici pe colo?

40 de ore de manopera pentru demontat/motat practic complet motocicleta, desfacut si refacut motorul, inclusiv separarea jumatatilor carterului (ai spus de schimbat pinioane in cutie), plus ce mai era pe la carena, plus reglaje, mi se pare foarte rezonabil.

Referitor la preturi, e strict problema voastra si mi se pare aiurea sa comenteze cineva din afara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca pinioanele nu erau in bloc , si au desfacut doar capacul de la cutie + carene si ce ai mai avut tu si piston , cred ca in 10-15 ore de lucru se termina tot , daca au fost pinioane din bloc si l-au facut pe jumate atunci poate au fost 20-25 ore de lucru . Mi se pare mult 40 de ore .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre, dar voi chiar nu intrebati inainte cat o sa va coste? Asa, dupa ce s-a uitat mecanicul la motor si a descoperit ce tre schimbat. Plus-minus 10%, sa spunem.

Eu mi le fac singur de ceva timp incoace, dar am luat-o si eu in mana cu cateva chestii la care nu am intrebat cat costa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare, nu vreau sa comentez conventia ta cu service-ul, insa ca idee: eu mi-am facut anul trecut motorul de la zero,la un service in sv,si au muncit baietii aia la motor vreo 4 zile non-stop(am schimbat pana si cuzinetii(in mijlocul motorului)apoi am mai stat si cu motorul la ei timp de 24 de zile pana a venit ultima piesa comandata-pret total manopera,ca piesele le-am luat de pe net de la barna,500 ron,si cateva beri date cu placere.si crede-ma,ca am stat si eu acolo cu baietii din pasiune si dorinta de cunoastere,au bagat oleaca baietii.

Editat de brujaandrei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...