Sari la conținut

Furtunas Dubios


Postări Recomandate

la pompa de benzina la cbr f3 am asa: un furtun prin care vine benz din rezervor, unul care pleaca in carbele, 2 fire electrice . pana aici totul e ok pus la locul lui. dar problema este ca din pompa de benzina mai pleaca un furtunas mai ingust care vine in........nicaieri pur si simplu nu intra in nici un loc. de asta vreau sa va intreb e normal sa fie asa? sau capatul ala trebuia sa intre undeva? pe acolo scoate surplusul de benzina din pompa sau isi trage aer??? multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca vorbesti de furtunasul de prea-plin. Ii poti vedea unul din capete daca deschizi busonul de benzina, undeva in partea stanga, intre gura rezervorului si imbusuri. Lasa-l in pace si pune-lpe traseul de pe care l-ai scos, nu vrei ca de fiecare data cand faci plinul sa iti curga surplusul de benzina pe lant sau mai stiu eu ce.

 

Offtopic, sa mor eu daca nu am crezut ca ai scris titlul topicului in spaniola :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la pompa de benzina la cbr f3 am asa: un furtun prin care vine benz din rezervor, unul care pleaca in carbele, 2 fire electrice . pana aici totul e ok pus la locul lui. dar problema este ca din pompa de benzina mai pleaca un furtunas mai ingust care vine in........nicaieri pur si simplu nu intra in nici un loc. de asta vreau sa va intreb e normal sa fie asa? sau capatul ala trebuia sa intre undeva? pe acolo scoate surplusul de benzina din pompa sau isi trage aer??? multumesc anticipat

[/quot

Furtunul de la pompa de benzina pe care il mentionezi, are rolul de drenaj benzina daca se intimpla ceva cu membrana din pompa(se fisureaza)

Cit despre furtunul de la rezervor rolul lui major este de drenaj APA de linga busonul de benzina, desigur poate sa curga si benzina daca se greseste la peco alimentarea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici

 

--- Mesaj completat în 02 Apr 2008 20:09 -------------
mmama draq cu netu lu peste ca am incercat sa pun un desen. nu am inteles nimic din ce miai spus tng. deci asa sta treaba: e vb doar de pompa de benzina nu de furtunasele de supraplin, sau buson rezervor.....furtunul prin care intra benzina in pompa e ok, cel prin care pleaca benzina e ok , firele electrice sunt la locul lor, si mai am un furtunas de vreo 20 cm care iese din pomba de benzina si nu intra nicaieri in alta parte...eu de ala vorbesc :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici

 

<small>--- Mesaj completat în 02 Apr 2008 20:09 -------------</small><br/>mmama draq cu netu lu peste ca am incercat sa pun un desen. nu am inteles nimic din ce miai spus tng. deci asa sta treaba: e vb doar de pompa de benzina nu de furtunasele de supraplin, sau buson rezervor.....furtunul prin care intra benzina in pompa e ok, cel prin care pleaca benzina e ok , firele electrice sunt la locul lor, si mai am un furtunas de vreo 20 cm care iese din pomba de benzina si nu intra nicaieri in alta parte...eu de ala vorbesc :(

 

Daca ai fi citit bine, ai fi inteles !

 

Prima propozitie este raspunsul tau!

A doua este pentru ALVEOLA care nu a inteles intrebarea ta, si sa referit la furtunele de la rezervor, nu de la pompa.Iar acolo am mentionat rolul principal al gauri care se afla linga busonul de la rezervor!

 

Pentru tine repet:Furtunul acela este doar pentru drenaj benzina atunci cind membrana de la pompa se fisureaza :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...