Sari la conținut

Vitezometru


christensen
 Share

Postări Recomandate

sal

Doresc inlocuiesc becurile ce ilumineaza ceasurile de bord cu leduri, dar din pacate nu pot deoarece ceasurile nu au 'tuneluri' de lumini.vreau sa fac baza din plastic transparent si pe ea sa lipesc imaginea scanata, pt ca cifrele sa fie iluminate din spate si sa incerc un ac km de la opel astra F(acela transparent) sa vad daca se potriveste.

 

am nevoie de un vitezometru scanat pt ETZ 250....daca are cineva unul busit sau daca a mai modificat cineva ceasurile de bord ii rog sa ma ajute.

 

al meu este foarte urat si indoit, unele cifre sunt sterse.

vitezometru0001rj6.th.jpg

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal

Doresc inlocuiesc becurile ce ilumineaza ceasurile de bord cu leduri, dar din pacate nu pot deoarece ceasurile nu au 'tuneluri' de lumini.vreau sa fac baza din plastic transparent si pe ea sa lipesc imaginea scanata, pt ca cifrele sa fie iluminate din spate si sa incerc un ac km de la opel astra F(acela transparent) sa vad daca se potriveste.

 

am nevoie de un vitezometru scanat pt ETZ 250....daca are cineva unul busit sau daca a mai modificat cineva ceasurile de bord ii rog sa ma ajute.

 

al meu este foarte urat si indoit, unele cifre sunt sterse.

vitezometru0001rj6.th.jpg

Multumesc

 

Si eu m-am ocupat de asta. Mi-am facut alt cadran. L-am desenat in AutoCAD si l-am reprodus pe carton. Inauntru am mai adaugat martori luminosi LED pt semnalizare stanga-dreapta, pozitie spate, frana. Am mai pus si 2 LED-uri pt iluminarea scalei.

Se poate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ai dreptate, dar daca macar la al meu sar vedea notatiile...as putea reconstrui.........nu stiu lucra in autocad dar in corel draw stiu un pic.

cum ai pus inapoi acul?cum sai calibrat?

ps. la ij ai facut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ai dreptate, dar daca macar la al meu sar vedea notatiile...as putea reconstrui.........nu stiu lucra in autocad dar in corel draw stiu un pic.

cum ai pus inapoi acul?cum sai calibrat?

ps. la ij ai facut?

 

Il poti reconstrui usor, de ce nu? Iei un subler, eventual si un raportor, masori, faci schite si il desenezi la calculator. In Corel Draw nu stiu sa lucrez, dar in AutoCAD merge f bine. Cu putina fantezie ii faci design-ul preferat.

 

Da, eu l-am facut pt IJ. Trebuie atentie mare la cote. Dupa ce l-am desenat am umblat pe la atelierele foto digitale sa mi-l reproduca fotografic. Dar nu ieseau bine dimensiunile. Am facut degeaba mai multe incercari. La aparate diferite ieseau dimensiuni diferite. Ba chiar nici la acelasi aparat nu iesea mereu la fel. Pana la urma l-am facut la imprimanta laser color. Aceasta a respectat cu mare precizie dimensiunile.

 

Acul e pus pe ax prin presare. Mie mi s-a rupt acul f usor. Era din plastic si s-a copt de la soare, dupa zeci de ani. Dar nici o problema, am facut alt ac din plastic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am sa incer si eu in autocad..nu am lucrat niciodata...tare mie ca numi va reusi...incercarea moarte nu are.

imprimanta laser color nu am(acuma mie numi este necesar una color)doar negru.

am cumparat niste folii de la librarie(din acele de prezentare) pe care ma gandesc sa le imprim si sa lipesc pe un plastic transparent(carcasa CD) eventual sal colorez un pic pt a nu fi asa de puternic iluminat.

oricum daca imi reuseste am sa postez desenul, poate la cineva ia trebui sa sa nu se mai chinuie.

 

 

--- Mesaj completat în 04 Apr 2008 14:56 -------------
am inceput sa lucrez la ea si a reusit chiar bine cadrul si gaorile dar inscriptiile de km am probleme.nu stiu cum sa etalonez.

am atasat fisierul sursa daca cineva ar putea sa ma ajute eventual cu o idee cum sa o realizez cat mai perfect.

 

Sursa

vitezometruyx5.th.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[AM un ceas kilo. aproape nou , al luasem pt. mine dar nu mai am nevoie . DACA te intereseaza al poti avea la un pret de 50 RON :ok: tel. 0740376555 sunt din bucuresti . :(

post-29942-1207330172_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am sa incer si eu in autocad..nu am lucrat niciodata...tare mie ca numi va reusi...incercarea moarte nu are.

imprimanta laser color nu am(acuma mie numi este necesar una color)doar negru.

am cumparat niste folii de la librarie(din acele de prezentare) pe care ma gandesc sa le imprim si sa lipesc pe un plastic transparent(carcasa CD) eventual sal colorez un pic pt a nu fi asa de puternic iluminat.

oricum daca imi reuseste am sa postez desenul, poate la cineva ia trebui sa sa nu se mai chinuie.

 

Uite cadranul facut de mine pt IJ. Desi nu cred ca ti se potriveste.

post-19681-1207332027_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal

mersi mult

ai putea sami dai fiserul sursa ca sa incerc sal modific ca de la 0 nu pot, nu cunosc programul.

 

Asta e:

Dar cred ca vei avea destule probleme cu el, ca si la mine, daca-l deschid acum, nu mai arata la fel ca atunci cand l-am lucrat. Plus ca nu stii sa lucrezi in AutoCAD si-s multe subtilitati.

 

Cadranul_aparatelor_de_bord_ale_motocicletei_IJ_2.dwg

 

--- Mesaj completat în 04 Apr 2008 22:49 -------------
[quote

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

dupa ce am luat teapa cu kilometrajul cumparat de pe forum(care mergea decalat), lam desfacut si lam scanat, nu a iesit cum mias fi dorit dar am inceput sa rectific. mai am de lucrat la gaorile de prindere, la axul km si la km totali.

 

post-22733-1210505956_thumb.jpg

 

am adaugat ceva martori: semnalizator si faza lunga, mai trebuie sa adaug faza scurta, stare baterie(2 martori vor fi unul care semnalizeaza neincarea si celalat supraincarcarea), poate mai adaug si un martor de neutral(daca gasesc pe net o poza de neutral de la japoneza).

 

doresc sal imprim pe o folie de prezentare(este transparenta si se gaseste pe la librarii), oricum nu va fi color.

martorii vor fi iluminati de leduri(de intensitate mica) ce vor da culoarea martorilor respectivi.

Pe folie tot ce este cu alb va deveni transparent.

iluminatul va fi din leduri albe de intensitate mai mare(in majoritatea nu se depaseste 15..20grade dar voi slefui lupa ce ingusta fascicolul de pe led si va ilumina uniform).sub folia transparenta voi pune ceva ce va fi alb(pt a nu se vedea materaiele de dupa cadran).

cand voi termina proiectul am sa pun fisierele sursa din photoshop (1:1).

 

 

 

Am terminat :lol:

Primul ii un cadran simplu

post-22733-1211098605_thumb.jpg

km2.zip

 

acesta este cu martori pt incarcare(foloseste montajul postat de mine intrun alt topic)unul dintre ele semnalizeaza incarcarea proasta sau de loc si celalalt supraincarcarea.

redenumiti extensia fisierului din '.zip' in '.7z'(nu ma lasat sa incarc altfel) se poate deschide cu Total Commander(daca are pluginul 7zip) daca nu aicea gasit programul

post-22733-1211098651_thumb.jpg

 

km1.zip

 

ps. inca nu stiu daca martorii de la baterie sunt plasati intrun loc bun, deoarece nu lam incercat pe kilometraj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Uite chiar aveam nevoie de asa ceva. Turometrul meu arata jalnic. Ma rog, la mine problema consta si in gasirea unui geam adecvat. L-am potrivit eu cum l-am potrivit ,dar ma deranjaza ca rama de tabla e stramba. Ma rog, o sa ma descurc eu cumva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu tati,dar si mobristii merg cu 90 :kali: :kali:

 

 

mobristii chiar merg cu 90???? atunci voshodul cu cat ar trebui sa mearga????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ehhhh, acum cine ii crede sa fie sanatos. Voshodu e deja cam forjat la 90,dar 80 e bine pt el...

 

 

aja incerca sa ma vrajeasca pe mine unu' ca mergea cu mobra cu 90 , dar nici eu cu hoinarul nu cred ca am depasit 70 ...si de voshod ce sa mai zic , am ajuns cu el la 105-110 km/h si era sa ii calez motorul :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal

.vreau sa fac baza din plastic transparent si pe ea sa lipesc imaginea scanata

 

o idee pe care o folosesc si eu (am facut mai multe tipuri de scale) este sa scoti la imprimanta scala pe hartie A4 si apoi sa o plastifiezi,prin plastifiere se intareste..

iata un bord facut prin astfel de metode...gaurile pt leduri sunt facute cu o preducea de 3,decuparile pt lcd-uri cu cutter-ul,panoul facut cu SmartDraw (un fel de Corel dar nu la fel de complicat).In functie de hartia care o folosesti inscriptiile de viteza vor fi transparente.Dupa ce faci decuparile se duce foaia la plastifiat.

 

post-18285-1214504932_thumb.jpg

Editat de dezkreator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...