Sari la conținut

Iete ca-si lua si olteanca motocicleta


janel
 Share

Postări Recomandate

Il iubeste tocmai pentru ca o inseala,pentru ca e primul ei motor,pentru ca l'a achizitionat din propriile forte,pentru ca are amintiri placute legate de el,pentru ca este prietenul ei si chiar daca o dezamageste uneori,e singurul care n'o face intentionat.

Poate acum intelegi de ce ...

Hai lasa-ma ca m-ai dat gata , cata intelepciune domle' ....

Bine ca m-ai luminat , altfel era obligat sa traiesc in intuneric ptr tot restul zilelor . :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 418
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hai lasa-ma ca m-ai dat gata , cata intelepciune domle' ....

Bine ca m-ai luminat , altfel era obligat sa traiesc in intuneric ptr tot restul zilelor . :D

 

 

E'n regula,ma bucur ca ti'am fost de ajutor si te'am scos din intuneric :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foooooarte tare frate!!! :D ...si cum de nu ti-ai dat tu seama ca era "lidera" grupului :banana:

S-o stapanesti sanatoasa...si la cat mai mult evenimente, fara "evenimente" :banana: !daca-ntelegi ce vreau sa zic...

io sa fiu in locul tau mai janel....cred ca i-as fii facut vant de mult lu ...Pisi ... mama ei de felina ...

Editat de antemiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Janel,,am avut o zi de tot... o saptamina ...idem...am citit topicul tau si pot sa spun ca ...e altfel,s-a mai subtiat sirul de cute adunate pe frunte .. . multumesc copile!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 7 months later...

Da, probabil ca nu am nici o scuza pentru tacerea in care am ingropat-o pe pisi. Am ignorat intrebarile, supozitiile, speculatiile si asteptarile voastre. Mult timp am ignorat-o si pe pisi. Ca sa fiu sincera cu mine si cu voi, cred ca toata perioada in care i-am fost "proprietareasa" am cam ignorat-o. Da, am visat-o. Am iubit-o.Am laudat-o. Am alintat-o. Am injurat-o. Dar nu am respectat-o. Si cei care ne-au vazut impreuna stiu asta. Niciodata nu am luat prea in serios capitolul INTRETINEREA LUI PISI... iar urmarile s-au vazut. Dezamagita de mine si dezamagita de ea, am indepartat-o intr-un ungher al memoriei. Cand inca o mai aveam, a trecut chiar o perioada de cateva saptamani in care nici n-am verificat daca mai este unde era (parcata). Dupa episodul Cluj si amenintarile cu inec in Olt, am incercat in cateva directii sa rezolv de un alt alternator (principala buba a lui pisi din finalul naratiunii). Dar cred ca am facut-o numai pentru a ma acoperi la propria-mi judecata (Domne, io am incercat). Acea lipsa de interes in a solutiona problemele ei a avut si alte cauze decat dezamagirea de care ziceam mai sus. Pentru ca, judecand la rece, nu m-am indepartat de pisi numai din cauza deceptiei pe care mi-a produs-o fierul sovietic. Enduro. Asta a fost inceputul sfarsitului. Caci daca pisi ar fi fost in acea perioada critica a relatiei noastre singura pasiune motorizata din gandurile mele, am fi trecut impreuna peste acel hop. Dar ea a fost impinsa fortat si fara drept de apel pe un plan secundar. In vara anului trecut m-am indragostit puternic de off-road, de carari de munte inaccesibile, de namol, de coclauri, de Husaberg, de KTM, de 2 timpi, de miros de ulei ars, de motociclete usoare, de hopuri, de trambuline... de MOTOCROS. In toamna am renuntat la pisi. Definitiv si irevocabil. Adica am trecut ultimul hotar al renuntarii. Am dat-o. Mi-a fost usor sa inteleg ca nu mai are rost s-o pastrez, atata timp cat ea nu mai reprezenta obiectul dorintelor mele. Dar mi-a fost teribil de greu sa si pun asta in aplicare. Avand deja in cap viitorul proprietar (un amic mare admirator a lui pisi), cunoscandu-i meticulozitatea si atentia la detalii, am decretat: pisi va pleca! Am spus-o cu inima deschisa si cu ganduri bune, stiind ca pisi va incapea pe mainile celui mai bun proprietar posibil. Ca Black Beauty care, dupa o viata plina de privatiuni si durere si dominata de rautate, abuzuri si indiferenta, cu stapani care mai de care mai meschini, ajunge atunci cand nici nu mai spera si cand singurul tovaras a lui era resemnarea, ajunge, cum spuneam, sa-si gaseasca linistea. Si dragostea. Si atentia pe care o merita.

Acum lui pisi ii e bine. Si eu am scapat de sentimentul de vinovatie care ma incerca in aproape fiecare zi de convietuire cu pisi. Deci si mie imi este bine.

Se cuvenea ca "epopeea pisi" sa aiba un sfarsit. Acesta este. A fost o perioada frumoasa. Dar care acum e doar din trecut. Trebuie sa mergem mai departe. Eu merg spre motocros. Cea care ma va acompania este o Honda CR 125. Dar asta e deja alta poveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

This is the end

Beautiful friend

This is the end

My only friend, the end

 

:crack: .

 

Comunistele trebuie sa traiasca sau sa moara in glorie, nu intr-un lighean cu motorina, dezmembrate.

Janel, si eu credeam la un moment dat ca imi place enduro, am si avut o honda xl de 600, dar am realizat rapid ca fusese doar sa slabiciune de moment. Asigura-te bine inainte de a comite un astfel de angajament, caci actul de vanzare-cumparare se revoca mai greu decat pare :kick: . Pe scurt, cerceteaza un pic aspectele neplacute - de circuitul de la Ciolpani te plictisesti in vreo doua luni, apoi incepi sa ametesti, ca il faci prea repede si se simte centrifuga. Pentru a ajunge la munte sa te dai pe acolo trebuie sa iei in piept vreo 150 de km pe asfalt si sa suporti "sentinta" pe care ti-o va aplica shaua ingusta, asta pe langa parkinsonul din maini dupa doua ore de vibratii si repetarea obsedanta a formulei "o parte ulei, 20 de parti benzina", formula repetata destul de des, luand in calcul autonomia la enduro-cross.

Deci cand in sfarsit vei zice "am ajuns si pe coclauri", nu stii daca vei mai avea chef de facut febra musculara.

 

Adica, mai pe romaneste - ia-ti enduro-touring, ca intra la fel de bine pe forestiere si ajungi si in platoul bucegilor, insa mergi si decent pe asfalt. Statistic vorbind, toata lumea din Bucuresti cu enduro/hard sau soft - merg cam 90% pe asfalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noul partener al lui Janel nu poate cunoaste niciodata soseaua mosulik pentru ca CR 125 nu este inmatriculabil.Ceea ce ai avut tu XL 600 era o motocicleta enduro veche grea si care deja alergase la viata ei.

Eu am prieteni motociclisti din Galati care in weekend ies la padure cu animalele.Au descoperit drumuri superbe, prietenia la enduro s-a strans(acolo apare cel mai frumos spiritul de echipa) si acum au ajuns sa isi procure cauciucuri care aproape nici nu le mai permit rularea pe strada pentru prietenia lor frumoasa numita off-road.

Cross-ul are frumusetea si nebunia lui si nu se poate compara cu nici un alt stil de motociclism.Cine a calarit un CR250 sau RM250 sau un EXC pe un teren de motocross sau pe un teren facut pe munte special pentru asa ceva a cunoscut adrenalina adevarata.

 

Eu din motive de sanatate(temporar - refacerea genunchiului) si din cauza faptului ca vreau sa calatoresc peste hotare raman la strada insa inima mea bate pentru un CRF450 si o gasca stransa de prieteni enduristi :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Se cuvenea ca "epopeea pisi" sa aiba un sfarsit. Acesta este. A fost o perioada frumoasa. Dar care acum e doar din trecut. Trebuie sa mergem mai departe. Eu merg spre motocros. Cea care ma va acompania este o Honda CR 125. Dar asta e deja alta poveste.

 

Vreau un raspuns sincer... Ce recomanzi pt. incepatori?!? Dupa atata experienta ce zici mai este Nipru un motor pt incepatori si mai ales este pt. fete!?!

 

p.s. Ai facut o alegere buna, un motor usor dar totusi destul de puternic pt. enduro este perfect pt. o fata!!

Multe satifactii iti doresc cu noul motor!

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau un raspuns sincer... Ce recomanzi pt. incepatori?!? Dupa atata experienta ce zici mai este Nipru un motor pt incepatori si mai ales este pt. fete!?!

 

p.s. Ai facut o alegere buna, un motor usor dar totusi destul de puternic pt. enduro este perfect pt. o fata!!

Multe satifactii iti doresc cu noul motor!

:cheers:

 

Nu cred ca-i nimerit ca eu sa fac recomandari pentru incepatori. "Atata experienta" zici tu? Pisi a fost o experienta interesanta, dar a ne referi la mine "dupa atata experienta" este iarasi nepotrivit. Am acumulat, intradevar, experienta la schimbat bujii.

Invatatura pe care am tras-o eu in urma convietuirii cu pisi este una singura: o fata care nu are simt mecanic, practic si electric, ca sa ma exprim asa, si mai ales care nu are un iubit motociclist/mecanic/electrician NU TREBUIE sa-si cumpere o astfel de motocicleta. Nu ma refer doar la Nipru, ci la toate motocicletele care necesita mai multa "atentie".

Daca tu, cand mi-ai cerut parerea, te-ai referit la gabaritul si dificultatea de manevrabilitate la viteze mici, ei bine, Nipru este o motocicleta pentru oricine, incepator, fata sau alta specie.

 

PS: Stiu ca am facut o alegere buna cumparand-o pe Hondi, doar am cugetat la aceasta schimbare de macaz aproape un an. Multumesc pentru urare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...