Sari la conținut

Cum se umfla amortizoarele ?


Postări Recomandate

Salutare.

Am observat surprins ca amortizoarele mele au niste ventile in capatul de sus :laugh:)). De asemenea, am mai observat ca in trafic, cand trec peste linii de tramvai/piatra cubica/gropi, enduroiul meu nu prea "danseaza" asa cum ma asteptam din povestiri si din comparatzia pe care o faceam cu bazaitoarea de 125 de viteza.

 

Asadar. Am pompa, am manometru... Ce presiune se baga in amortizoare ? Daca vreau suspensii mai "moi" bag presiune mai mica si invers ... ? Amortizorul de pe spate are in principiu tot asa... ventil ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine scrie ca presiunea din ele tre' sa fie intre 0.8 shi 1.3 Kg/cmp (80-120 KPascal)... da' adevaru' ii ca io intotdeauna bag "la incercare"... adica bag vreo 3 atmosfere, dupa care ma sui pe motor shi incerc suspensia.. de obicei, la presiunea asta, ii mult prea tare.. asha ca dau drumu' la aer cate putzin, pana simt ca telescoapele lucreaza cum imi place mie... shi gata.... :laugh:

 

Bafta, DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine scrie ca presiunea din ele tre' sa fie intre 0.8 shi 1.3 Kg/cmp (80-120 KPascal)... da' adevaru' ii ca io intotdeauna bag "la incercare"... adica bag vreo 3 atmosfere, dupa care ma sui pe motor shi incerc suspensia.. de obicei, la presiunea asta, ii mult prea tare.. asha ca dau drumu' la aer cate putzin, pana simt ca telescoapele lucreaza cum imi place mie... shi gata.... :laugh:

 

Bafta, DDC

dA BINE FACI NUMAI CA TRE SA LE MASORI LA FINAL SA FIE EGALA PRESIUNEA IN AMANDOUA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...