Sari la conținut

Bucuresti-targoviste


Postări Recomandate

Pentru ca ieri a fost o zi superba afara, ne-am hotarat ca dupa Marsul de atentionare a soferilor sa facem o mica plimbarica, lejera pana la Targoviste. Asa ca dupa Mars ne-am strans cativa la Arc, pe bancute, am asteptat sa mai vina niste motociclisti si pe la ora 14 am plecat pe traseul Buc-Targoviste, 11 motociclete. Drumul a fost foarte ok, asfaltat cumsecade, ceea ce nu ne-a facut probleme.

Cu 7-8 km inainte de intrarea in oras, ne-am oprit la un han unde ne-am umplut ghiozdanul (adica stomacul), s-a fumat cate o tigara, s-a povestit si discutat, s-a ras si apoi am plecat in oras. Acolo am vizitat Curtea Domneasca: resedinta si scaun domnesc pentru 33 de voievozi incepand cu Mircea cel Batran si incheind cu Constantin Brancoveanu. Din 1967,fosta cetate de scaun a Tarii Romanesti a fost declarat complex muzeal si a functionat ca atare.

intrare.jpgturn.jpg

Unii din noi au mers si au vizitat aceasta Curte, am ametit pe scarile Turnului, am vauzt desenele din biserica cu suportul de lansare a rachetelor :angryfire:, iar altii au ramas afara la motociclete.

 

A fost o plimbare tare draguta, si sper ca baietii care au filmat pe drum sa intre pe acest forum si sa ne dea si noua cele facute.

Poze: http://picasaweb.google.com/raven30hell/BucurestiTargoviste

Editat de raven30hell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:angryfire: N-am mai avut energie sa urc scarile...Dupa 2 zile si 2 ore de somn... :angryfire: Oricum,super tare plimbarea,am avut ocazia sa ma dau atat "racing" :angryfire: ...cat si easy riding,cu toate ca n-am chopper am atat crecanat si m-am ales pe pantaloni geaca si viziera placate cu colectia de muste si barzauni din zona:D . Raven... :angryfire: ms pt ca ai insistat si m-ai convins
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost cu un amic pe acelasi traseu, dar am continuat pana la Sinaia: de la Moroieni in sus sunt niste serpentine* nu tocmai rele, din alea care fac motociclistii sa zambeasca larg :angryfire: Ne-am mai intalnit cu doua SS din Targoviste, apoi din Sinaia ne-am intors pe DN1 care era liber, cine avea chef putea merge si cu 200 pana in Ploiesti. Din Ilfov a fost mai aglomerat, in Otopeni era de-a dreptul jale dar am facut dreapta la pod si am intrat in oras prin Bucurestii noi, care era aproape pustiu.

 

* La vreo 2 km de Moroieni intr-o curba e asfaltul lasat foarte mult (ditamai groapa asfaltata) de era sa zbor de pe motocicleta. E o bucata de 1 km cu 2-3 surprize din astea, dupa aceea drumul e excelent pana in varf si coborarea e iarasi buna, doar un pic de praf (nisip) prin interiorul unor curbe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau sa anunt ca drumul Targoviste-Sinaia nu e deloc asa de "excelent" , pe langa "micile" CRATERE provocate de surpari de teren, intr-o serpentina in rampa spre dreapta, pe partea exterioara, nu exista nimic care sa te opreasca din "zborul" direct spre rapa, iar serpentina nu era vizibila decat de la 10-15 m inainte, la care se adauga satul de tigani de pe la mijlocul traseului plin de nisip, carute si puradei pe asfalt ..... insa in rest totul este "extra-super-ordinar"

Editat de mironalexa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Pentru ca ieri a fost o zi superba afara, ne-am hotarat ca dupa Marsul de atentionare a soferilor sa facem o mica plimbarica, lejera pana la Targoviste. Asa ca dupa Mars ne-am strans cativa la Arc, pe bancute, am asteptat sa mai vina niste motociclisti si pe la ora 14 am plecat pe traseul Buc-Targoviste, 11 motociclete. Drumul a fost foarte ok, asfaltat cumsecade, ceea ce nu ne-a facut probleme.

Cu 7-8 km inainte de intrarea in oras, ne-am oprit la un han unde ne-am umplut ghiozdanul (adica stomacul), s-a fumat cate o tigara, s-a povestit si discutat, s-a ras si apoi am plecat in oras. Acolo am vizitat Curtea Domneasca: resedinta si scaun domnesc pentru 33 de voievozi incepand cu Mircea cel Batran si incheind cu Constantin Brancoveanu. Din 1967,fosta cetate de scaun a Tarii Romanesti a fost declarat complex muzeal si a functionat ca atare.

intrare.jpgturn.jpg

Unii din noi au mers si au vizitat aceasta Curte, am ametit pe scarile Turnului, am vauzt desenele din biserica cu suportul de lansare a rachetelor :rusinica:, iar altii au ramas afara la motociclete.

 

A fost o plimbare tare draguta, si sper ca baietii care au filmat pe drum sa intre pe acest forum si sa ne dea si noua cele facute.

Poze: http://picasaweb.google.com/raven30hell/BucurestiTargoviste

Luati de la Vladisto (tata Vader): poze (nu ia decat cele de maxim 1 MB, deocamdata am putine asa, dar o sa stau sa le bibilesc zilele astea, ca sa le pot pune pe toate) si filme (nu stiu daca se pot pune filme):

post-13506-1209578174_thumb.jpg

post-13506-1209578392_thumb.jpg

post-13506-1209578434_thumb.jpg

post-13506-1209578564_thumb.jpg

post-13506-1209579175_thumb.jpg

post-13506-1209579189_thumb.jpg

Editat de Vladisto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...