Sari la conținut

Freestyle MX


Postări Recomandate

Pe masura satisfactiei, in fond toti bagam bani in motociclete, unii pentru a le cosmetiza, unii pentru putere, unii pentru circuite, altii pt offroad, dar in functie de asta creste si placerea plimbarilor/intrecerilor (organizate). Cred insa ca acest fenomen e in continua dezvoltare si in Romania si poate in cativa ani vom avea si noi un astfel de teren si bineinteles bani pentru a investi in astfel de motociclete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stilul asta se numeste freestyle si e o specialitate americana gen coca cola ,baseball &stuff,..

pastrana si pretenarii lui fac niste lucruri inimaginabile cu sariturile astea..dar dupa cum vedeti incet.incet(si aici ma refer la cine urmareste genul asta de competitii)se va ajunge la o plafonare..mai mult de dublu back-flip nu cred ca se poate,dar mai stii?????

oricum cred ca doar sa sari toata ziua(si asta incercand sa depasesti ce ai facut ieri este foarte riscant)..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, adica Freestyle Motocross ... E unul din sporturile extreme cele mai mediatizate afara, unde biletele se vad ca painea calda.

moto2.jpg

 

Poze din astfel de sarituri: http://www.freestylemotocrossteamfmx.com/s...008/page/102125

Si filmulete care iti taie respiratia: http://www.jongillies.com/jgdc_youtube/vid...be_teamfmx.html

 

Respect pentru unul din cei mai buni participanti la astfel de concursuri: Remi Bizouard. Francezul asta e nemaipomenit, si am avut ocazia sa il urmaresc de 3 ori fara sa imi pot dezlipi ochii de pe perfectiunea cu care rula.

 

Exista si in romania FMX.ro insa imi permit sa spun ca nici macar nu am inceput acest sport extrem...Avem nevoie de terenuri, caci oameni pasionati de acest sport sunt...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu adevarat, freestyle mx este un sport extrem, foarte foarte periculos dar si spectaculos pe masura.plus ca demonstratiile pot avea loc pe un stadion, unde din pacate o pista de motocross nu prea incape.

@atilas....se lucreaza la round house flic(cred ca asa se numeste) si la 3 backflip.nu m ar mira ca in 2008 sa vedem triple backflip.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci Soso!

 

Foarte tare ce arata aici http://www.freestylemotocrossteamfmx.com/s...008/page/940857 = dupa ce instaleaza rampele de sarituri, pana exerseaza aceste sarituri si scheme in aer, la aterizare cad pe ceva moale...

Chestii de genul acesta as zice eu ca s-ar putea face si la noi, cred ca exista destule campii nefolosite, terenuri care pot fi oricand "mobilate" cu rampe si tot ce mai trebuie.

Editat de raven30hell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu adevarat, freestyle mx este un sport extrem, foarte foarte periculos dar si spectaculos pe masura.plus ca demonstratiile pot avea loc pe un stadion, unde din pacate o pista de motocross nu prea incape.

@atilas....se lucreaza la round house flic(cred ca asa se numeste) si la 3 backflip.nu m ar mira ca in 2008 sa vedem triple backflip.

 

exact ce ziceam la sfarsit...mai stii cu ce o sa iasa astia la anul.. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci Soso!

 

Foarte tare ce arata aici http://www.freestylemotocrossteamfmx.com/s...008/page/940857 = dupa ce instaleaza rampele de sarituri, pana exerseaza aceste sarituri si scheme in aer, la aterizare cad pe ceva moale...

Chestii de genul acesta as zice eu ca s-ar putea face si la noi, cred ca exista destule campii nefolosite, terenuri care pot fi oricand "mobilate" cu rampe si tot ce mai trebuie.

 

..... dar fii sincera ! Tu ai face asa ceva ?

Ca spectator e' in regula, dar cati sunt in Romania care-si doresc cu adevarat sa practice acest ,,sport" ? Din acest motiv apare (sau nu) oportunitatea amenajarii unui astfel de poligon !

 

Nu vreau sa ,,rascolesc bulionul", dar pe You Tube exista filmulete cu rateurile unor astfel de acrobati ... ca motociclisti e prea putin sa le zici !

 

Ciau ! :bigstar:

 

P.S. De mine nu poate fi vorba, dar nu mi-as lasa fiul sa faca asa ceva ! Tu ... ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..... dar fii sincera ! Tu ai face asa ceva ?

Ca spectator e' in regula, dar cati sunt in Romania care-si doresc cu adevarat sa practice acest ,,sport" ? Din acest motiv apare (sau nu) oportunitatea amenajarii unui astfel de poligon !

 

Nu vreau sa ,,rascolesc bulionul", dar pe You Tube exista filmulete cu rateurile unor astfel de acrobati ... ca motociclisti e prea putin sa le zici !

 

Ciau ! :bigstar:

 

P.S. De mine nu poate fi vorba, dar nu mi-as lasa fiul sa faca asa ceva ! Tu ... ?

Nu am de unde sa stiu daca as face asta sau nu, pentru ca nu am incercat asa ceva, si in general acesti "acrobati" au inceputurile de mici in astfel de sporturi.

Si eu una cred ca exista si in Romania astfel de pasionati, chiar cunosc cateva persoane care ar incerca asa ceva, insa intr-un cadru safe.

 

In orice sport exista rateuri, nu ai cum sa te nasti invatat...

 

Dar e doar inca un sport extrem, imi place sa ma uit, le port respect pentru ceea ce au curaj sa faca. Cat priveste faza cu fiul, nu sunt mama si inca nu ma pot afirma in aceasta privinta. As putea sa spun ca as fi de acord, daca asta ii place, dar as fi judecata ca o copila/inconstienta...

 

Dar aici nu e vorba de a judeca cine are sau nu tupeul, si de a vorbi despre acest sport, a comenta pe baza concursurilor, si a ne deschide putin orizontul si pentru alta latura de motociclism, inafara de motogp si cross...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut mai demult o emisiune cu un top10 al locurilor de antrenament pentru freestyle.

 

pe unul din primele locuri era si baza lui pastrana care se intinde pe cateva zeci de hectare in care gaseai trasee in padure cu multe sariturele, gropi cu bureti pentru aterizari, plasa elastica pentru sarituri si echilibru cu un fel de bicla fara roti si multe smecherii de-astea unde baietii care se strangeau pe-acolo se distrau de minune.

 

e drept ca o greseala in freestyle poate fi si ultima, dar baietii nu o fac deloc hazardat. in spatele spectacolului sta multa munca si transpiratie. oricum americanii sint cei mi buni la circareala cu public in extaz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista chiar si un joc facut sub sponsorizarea lui pastrana,avand ca loc de antrenament toata proprietatea lui si unde te antrenezi in prima faza si apoi ajungi sa participi la curse de motocross outdoor si indoor si freestyle cu grade diferite de dificultate...cu toate ca nu ma pasioneaza am jucat doar ca sa invat cascadoriile pe care le faceau cu motoarele:lazy boy,superman,backflip,can-can,nac-nac,sunt doar cateva figuri pe care le retin si le-am vazut executate si in realitate pe canalele de sport..

 

oricum revenind la topic,trebuie sa fii dus cu pluta sa faci asa ceva..parerea mea :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am de unde sa stiu daca as face asta sau nu, pentru ca nu am incercat asa ceva, si in general acesti "acrobati" au inceputurile de mici in astfel de sporturi.

Si eu una cred ca exista si in Romania astfel de pasionati, chiar cunosc cateva persoane care ar incerca asa ceva, insa intr-un cadru safe.

 

In orice sport exista rateuri, nu ai cum sa te nasti invatat...

 

Dar e doar inca un sport extrem, imi place sa ma uit, le port respect pentru ceea ce au curaj sa faca. Cat priveste faza cu fiul, nu sunt mama si inca nu ma pot afirma in aceasta privinta. As putea sa spun ca as fi de acord, daca asta ii place, dar as fi judecata ca o copila/inconstienta...

 

Dar aici nu e vorba de a judeca cine are sau nu tupeul, si de a vorbi despre acest sport, a comenta pe baza concursurilor, si a ne deschide putin orizontul si pentru alta latura de motociclism, inafara de motogp si cross...

 

Iti doresc sa ai un fiu sanatos, frumos, mandru, destept si aratos ca un brad, iar daca se va apuca de acest sport sa iti rozi unghiile pe marginea pistei, de fiecare data cand isi ia avant spre trambulina !

 

:bigstar:

 

P.S. Apropo's ... despre

, vorbeam !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa bat pasul pe loc sau sa discut aici despre alegerile din viitor.

 

Cat priveste acest sport: una din marile competitii de freestyle motocross e Red Bull X – Fighters, unde n fiecare luna apar trick-uri noi, rideri din ce in ce mai spectaculosi isi fac aparitia, noi combinatii de acrobatii si noi trasee apar de la o competitie la alta. Design-ul rampelor evolueaza odata cu performantele motocicletelor. Ce pare imposibil acum, va fi banal la anul.

 

Pentru a participa la astfel de competitii, motocicleta trebuie sa aibe anumite modificari. In general motocicletele cel mai des folosite sunt cele de 250cmc, in 2 cilindri, dar si cele de 125cmc care ofera mai buna manuire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa bat pasul pe loc sau sa discut aici despre alegerile din viitor.

 

Cat priveste acest sport: una din marile competitii de freestyle motocross e Red Bull X – Fighters, unde n fiecare luna apar trick-uri noi, rideri din ce in ce mai spectaculosi isi fac aparitia, noi combinatii de acrobatii si noi trasee apar de la o competitie la alta. Design-ul rampelor evolueaza odata cu performantele motocicletelor. Ce pare imposibil acum, va fi banal la anul.

Pentru a participa la astfel de competitii, motocicleta trebuie sa aibe anumite modificari. In general motocicletele cel mai des folosite sunt cele de 250cmc, in 2 cilindri, dar si cele de 125cmc care ofera mai buna manuire.

CU CAT TRICK-URIle sunt mai spectaculoase ,cu atat creste posibilitatea de a le executa gresit ori de a Pica in gol de la o inaltime fabuloasa...apropo La ce inaltime sar cei care participa la Red Bull X- Fighters,sau alte concursuri??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici ai o mica descriere generala a ce inseamna FMX: http://en.wikipedia.org/wiki/Freestyle_Motocross

 

Ce se intampla la X Fighters:

Runda 1: 

- prezentarea riderilor; 

- număr individual; 

- fiecare rider trece pe la rampe cel puțin o dată; 

- cronometrarea începe când riderul a urcat pe prima rampă; 

- fiecare trick se punctează; mai multe trick-uri, mai multe puncte; 

- timpul acordat fiecărui rider: 90 de secunde; 

- juriul acordă punctele (maximum 100); 

- cei mai buni Âşase rideri se califică pentru a doua rundă. 

 

 Runda 2 / Semifinala: 

 

Riderul cu cel mai bun timp în Runda 1 începe primul. Fiecare participant are 2 minute să-Âşi facă numărul. După fiecare demonstrație, juriul afiÂşează punctajul. Din Âşase rideri, trei merg mai departe. 

 

Finala: 

 

Cei mai buni trei au 2 minute Âşi 30 de secunde ca să lupte pentru trofeu. Ca să crească tensiunea, juriul dă rezultatele fiecăruia la final. Începe cel care s-a calificat ultimul. Toți trebuie să treacă pe la fiecare rampă. Atât primul loc, cât Âşi următoarele două sunt recompensate pentru prestație. 

 

Juriul 

 

Cel mai important lucru este că membrii juriului sunt toți foÂşti rideri. Toți Âştiu ce înseamnă să execuți un candybar. Sau un cordova. Apoi, toți sunt la zi în ce priveÂşte evoluția motocross-ului. ÂŞi, nu în ultimul rând, toți au experiență în jurizare. 

Acestea sunt condițiile Red Bull pentru acceptarea unui nou membru în comisie. ÂŞi cele care asigură bunul renume al competiției. 

 

Preºedintele 

Ca la o coridă, el este cel care dă startul, încheie competiția Âşi are ultimul cuvânt în stabilirea ierarhiei de pe podium. În 2005, la Madrid, PreÂşedinte a fost singurul spaniol care a ajuns campion mondial la Car World Rally: Carlos Sainz.  

 

sursa: http://www.redbullxfighters.com/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....... In general motocicletele cel mai des folosite sunt cele de 250cmc, in 2 cilindri, dar si cele de 125cmc care ofera mai buna manuire.

 

Astia chiar folosesc motoare cu 2 cilindrii ? ... sau ai vrut sa scrii ,,2 timpi" ?

 

Nu fac mishto, ... astia poate sar si cu Africa Twin si nu stiu eu !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pastrana si Danny Torres mi se par printre cei mai buni din cei difuzati pe Eurosport sau Sport ro

Travis Pastrana apare in filmele Nitro circus 1, 2, 3, 4, 5. Sa va uitati la 3 sau oricare altul, sa vedeti ce inseamna pregatirile pt trickuri si cum trebuie sa aleaga intre a-si rupe genunchii sau altceva in cazul in care esueaza trickul. Cred ca la noi principala problema o reprezinta banii pt ca si la noi sunt destui "nebuni"(Eu, de exemplu) carora nu le lipsesc decat sponsorii.

Editat de rideordye
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V-twin sau boxer ??? :bigstar:

clar boxer... ca te ajuta aripioarele alea sa planezi mai bine. :moron:

 

@raven30hell - mai documenteaza-te odata. sunt 110% sigur ca nu sunt decat motoare in 2 timpi si mono cilindri. Una dintre conditii e ca motoru sa fie foarte usor. Bicilindrele ies clar din discutie. Citeste mai atent si nu mai scrie prostii :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@raven30hell - mai documenteaza-te odata. sunt 110% sigur ca nu sunt decat motoare in 2 timpi si mono cilindri. Una dintre conditii e ca motoru sa fie foarte usor. Bicilindrele ies clar din discutie. Citeste mai atenta si nu mai scrie prostii :bigstar:
UIte: Pentru a participa la un X-Fighters, motocicleta trebuie să aibă câteva modificări care îl ajută pe concurent să-Âşi poată executa numerele. Cei mai multi rideri folosesc motoare de 250cc, în doi cilindri. Sunt cel mai bun compromis între performanțe Âşi fiabilitate. Unii merg pe variante de 125cc. Care, deÂşi nu sunt la fel de rapide, sunt foarte usor de mânuit. Niciodată, însă, riderii de FMX nu participă cu motoare mai mari de 250cc sau în patru cilindri.

 

http://www.redbull.com.ro/ro/ArticlePage.1140685565775-808230134/htmlArticlePage.action#page=ArticlePage.1140685565775-808230134.0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...