Sari la conținut

Alternator 12v Pt Jawa Cz 250 Tip471


dns7ate
 Share

Postări Recomandate

Am o jawa cz 250 tip 471 sport din 1975 si as dori sa schimb instalatia electrica de 6V pe una de 12V, poate ma puteti ajuta, as dori sa stiu ce alternator s-ar potrivi si ce ar mai trebui sa schimb... eventual un service in brasov sau cineva care m-ar putea ajuta. va multumesc! :bigstar: post-36359-1208297368_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate cineva din Brasov sa ma ajute sa rezolv problema?

un alternator de IJ Jupiter 4 sau Planeta 4,5 merge fara probleme.iti trebuie o flansa facuta pe strung si releu de Dacia,punte de diode,bobine pe 12v,becuri etc.

mai jos incerc sa pun o poza cu desenul flansei.

post-10713-1208335030_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt incepator in mecanica, poate ma ajuta cineva din brasov!(platesc)

P.S.De unde as putea face rost de un manual de reparatie ?

pentru CZ 471 Sport?manualul oficial[scos de uzina]este foarte vag si se refera mai mult la ceva reglaje simple.pentru reparatii majore va trebui sa apelezi la un cunoscator[Jawa ,CZ].ce probleme ai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:moron: ca de obicei , Kyvacka salveaza situatia !!! asculta-l bai dns7ate pe kyvacka , ca m-a scos si pe mine din ra.hat... citeam posturile si studiam motorul langa mine... asa am reusit sa scot magnetoul sa desfac unele lucruri la care inainte ma uitam precum curca-n-lemne :bigstar: bineinteles ca nu va inlocui niciodata PREZENTA unui mecanic , DAR MACAR PUNE MANA SI INCEARCA SA INVETI ...nu asa , numa' "mura-n-gura" si eventual sa nu care cumva sa te murdaresti pe maini :moto: sau mai stii...poate iti permiti sa-l platesti pe unul sa vina de cine stie unde sa-ti "adune" motorul... POATE ARE Kyvacka timp si chef! :finger: trebe sa vad si eu pana la urma , cu cine am vb. pana acum :baldy: !

 

BAFTA! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema este alternatorul de 6 volti care nu incarca bateria, as dori sa-l schimb cu unul de 12 volti, intrebarea era ce alternator de la alta motocicleta de potriveste???? :bigstar:

de exemplu un alternator de la o jawa 350 (pe 12V) s-ar potrivi?

dati-mi cateva variante ca sa pot vedea de ce pot face rost

Va multumesc!

 

--- Mesaj completat în 16 Apr 2008 16:52 -------------
ID-ul meu de messenger este dns7ate

aici putem vorbi mai pe larg :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

cel de 6 volti , nu e alternator , este DINAM :finger: ... se gaseste in germania ce vrei tu dar e cam scump( notiune relativa :peace: avand in vedere la ce iti ofera)uite ce mi-au raspuns mie la e-mail:

Date: Wed, 9 Apr 2008 09:42:45 +0200

Good morning Gabriel,

 

thank you for your inquiry and your interest in our product. The 12Volt systems fits to your JAWA. In the last years we have sold hundreds of generator/ignition systems world-wide. We suggest all our customers to buy the 12Volt version. You have to change additional all light bulbs into 6Volt ones and (of course) the battery. And you will need additional a puller tool for pulling the new rotor again (http://www.powerdynamo.biz/eng/parts/puller.htm). The difference of the 12Volt and the 6Volt version is the regulator/rectifier and the stator unit. The price of both systems is the same: € 176.47 (+ postage / VAT). Attached you will find the assembly instruction for the JAWA 354. If you have additional questions - please ask!

 

Thank you and have a nice day!

 

With best regards / Mit freundlichen GrĂźssen /

Recevez mes sinceres salutations / Un cordial saludo

 

Dirk Hennrich

*********************************************************

 

Order / Bestellung / Commande:

English: http://www.mz-b.de/payment/eorder1.htm

Deutsch: http://www.mz-b.de/payment/dorder1.htm

Francais: http://www.mz-b.de/payment/forder1.htm

Fax: +49-30-5099561

Tel. +49-30-50173520

dirk@mz-b.de / mail@mz-b.de

Visit us / Besuchen Sie uns / Visitez-nous

http://www.mz-b.de

 

MZ-B Vertriebs GmbH

Strasse am Heizhaus 1

10318 Berlin

Germany / Deutschland / Allemagne

 

Handelsregister Berlin-Charlottenburg HRB 36495; Geschäftsfßhrer Edgar Uher

 

-----UrsprĂźngliche Nachricht-----

Von: gabi leaua [mailto:leaualorin@yahoo.com]

Gesendet: Dienstag, 8. April 2008 21:27

An: info@powerdynamo.biz

Betreff: 12 VOLT SYSTEM!

 

Hello! My name is gabriel and I have some questions for you: I have a JAWA-354 1961 , and I have some problems with the dynamo (6 volts , and the WATT can't be read anymore...). On your site I have read about a 6 volt version and a 12 volt version! DOES THE 12 VOLT SISTEM FITS PERFECTLY IN THE PLACE OF THE OLD 6 VOLT DYNAMO? from the pictures on your site , it isn't really any difference,so I thought of asking you , because I tryied to adapt a 12 VOLT ALTERNATOR from a newer JAWA , but it's a lot bigger than the place of the dynamo... YOUR SISTEMS LOOK VERY GOOD BUT I GOT CONFUSED ABOUT THE 2 VARIANTS(6 VOLT and 12 VOLT SISTEMS) they look very much the same!

 

THANK YOU KINDLY , AND I AM WAITING FOR YOUR ANSWER!

 

GABRIEL!

 

si sincer sa fiu , m-as apuca de reconditionat jawa , da' asa mie o lene, si nici timp nu am ... ca sa nu mai zic ca imi trebuie vreo 1000 euro ca sa se "vada" ceva... bani pe care nici nu-i am acum si nici nu i-as baga asa deodata intr-o vechitura :baldy: incerc sa o trec pe numele meu , si dupa mai vedem( momentan nu stiu cand o sa am timp de pierdut pe la R.A.R....) :bigstar:

 

DAR TIPII ASTIA DIN GERMANIA AU CHESTII INTERESANTE , NU CREZI? :moron:

 

CIAO!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe CZ 471[practic motorul este de Jawa 623 si extern este identic cu cel de 350 de pe Jawa 634]merge orice fel de alternator de comunista:ETZ,IJ,Jawa 638 TS.tu fa odata rost de un alternator bun[stator+rotor]de ce-o fi el si apoi cand stii de care e o sa iti trimit eu desene cu flansele necesare adaptarii.cu ele te duci la un atelier mecanic echipat cu strung si dupa schita o sa iti faca ei flansa.asa pana nu ai toate piesele n-ai de ce sa te apuci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incerc sa fac rost de alternator (Stator+rotor), dar am si magnetou , nu trebuie sa shimb si magnetoul? daca da atunci ce magnetou s-ar potrivi?

Va multumesc!

poate ma ajuta cineva dintre voi cu un alternator, plata prin ramburs

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incerc sa fac rost de alternator (Stator+rotor), dar am si magnetou , nu trebuie sa shimb si magnetoul? daca da atunci ce magnetou s-ar potrivi?

Va multumesc!

poate ma ajuta cineva dintre voi cu un alternator, plata prin ramburs

nu stiu ce intelegi tu prin magnetou dar CZ 471 are dinam de 6v75W nicidecum magnetou.si ma indoiesc sa poti pune si una si alta[alternator+magnetou].daca te hotarasti sa treci pe alternator scapi de multe probleme iremediabile la un dinam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...