Sari la conținut

Bmw Moto Training 13apr 2008


KHK
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

 

Am avut ocazia sa particip o zi la un training de siguranta BMW.

 

Ne-am adunat la ora 9 la un poligon specializat pt training-uri si testari auto-moto, la cca 40km de Viena in directia Budapesta.

 

Dupa micul dejun, am fost impartiti in 3 echipe, fiecare cu cate un instructor. Tin sa mentionez ca au fost si destule femei, unele chiar "cunoscatoare". In principiu, fiecare participa cu motocicleta personala dar putea alege una dintre motocicletele BMW puse la dispozitie.

 

Repet, training-ul avea ca scop siguranta. Asadar, prima sectiune a fost cea de franare la de la 50-60 la 0km/h, atat pe uscat cat si pe denivelari sau piatra cubica uda. Din fericire aproape toti eram posesori de BMW si toti am avut ABS. Avantajul ca poti frana fara frica pe orice suprafata este clar!

 

A doua sectiune a constat in abordarea de curbe, atat in urcare cat si in coborare, la viteza mare si viteza foarte mica, in spatii inguste.

 

Dupa pranz, a urmat a treia sectiune cu mers intre jaloane si porti, iar echilibru in spatiu foarte strans si viteza foarte mica.

De asemenea, foarte interesant, placa dinamica, (se poate observa o placa alba in 2 dintre poze) care pe baza unor senzori, smucea serios roata spate pt a te obisnui cu senzatia de derapaj imprevizibil, ex canal sau linie tramvai uda, atat in linie dreapta cat si inclinat in curba.

 

In final, cireasa de pe tort, alergare generala pe circuit dar cu reguli stricte si bun-simt (fara depasiri in curbe, asigurat in oglinda, fara fortari prostesti), viteza pe linie dreapta, curbe in care te inclinai pana atingeai asfaltul... :bigstar:

 

 

post-9546-1208871748_thumb.jpgpost-9546-1208871803_thumb.jpgpost-9546-1208871814_thumb.jpg

post-9546-1208871719_thumb.jpgpost-9546-1208871769_thumb.jpgpost-9546-1208871782_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara.

 

Poti sa imi dai cateva detalii te rog?

1. Cum se fac inscrierile, si cat costa?

2. Liimba de desfasurare a cursului...daca e engleza e brici, daca e germana...hmmm, atunci am o problema.

3 Daca stii,periodicitatea cursului care este.

 

Ma tenteaza foarte mult si pe mine... atat cursul in sine, cat si drumul pana acolo ca pretext :D

 

Multumesc frumos anticipat,

 

Vlad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa imi dai cateva detalii te rog?

1. Cum se fac inscrierile, si cat costa?

2. Liimba de desfasurare a cursului...daca e engleza e brici, daca e germana...hmmm, atunci am o problema.

3 Daca stii,periodicitatea cursului care este.

 

Ma tenteaza foarte mult si pe mine... atat cursul in sine, cat si drumul pana acolo ca pretext ;)

 

Salut!

 

Normal, cursul este organizat de Driving Camp Pachfurth pt orice motociclist. Exista 3 tipuri de curs in functie de dificultate. In ziua in care am fost eu, a fost facut special pt BMW (singurul pe anul asta). Costul a fost de 120 euro dar vad ca daca vrei sa-l platesti pe site costa cca 165. Din cate vad, mai au curs in 3 sambete, 31mai, 21iunie si 13sept (9:00-17:00). Pretul include si masa de pranz.

Poate merge link-ul: http://www.drivingcamp.at/pages/buchung.html

 

Limba este germana. Nici eu nu inteleg chiar tot dar nu e asa greu, ce face omul face si maimuta. :D

 

Oricum, eu gasesc aceste training-uri necesare! Participa la ele si incepatori dar si oameni cu multa experienta. Tot timpul ai ceva nou de invatat sau sa-ti reamintesti, sa exersezi...

Din pacate, scoala in Romania = 0. Pe mine nu m-a invatat instructorul decat sa merg drept si sa fac cateva jaloane. Habar nu aveam ce e aia frana, ce e aia inclinat in curba, cum ar tb sa ma incadrez in curba si mai ales cat de important este unde privesti, atat in curba cat si la franare. Nici macar teoretic!!!

 

Aici sunt si training-uri mult mai ieftine. Anul trecut am participat la unul cu numai 15euro dar era organizat de primarie si politie pt ca este in interesul tuturor sa circuli in siguranta. Din cate stiu, se face si anul asta in wk 16-18mai.

Sunt curios daca incompetentii de politisti de la noi vor avea vreodata o asa initiativa, nu mai zic de halul in care se da examenul. Ca sa se plimbe pe motociclete si echipamente de lux pot... ;)

 

Trining-uri BMW poti gasi si pe site-urile oficiale BMW.

 

Pt alte informatii, vorbim pe PM. Pun si 2 poze de la training-ul de anul trecut (cel "ieftin") cand aveam si eu tot un F650. Dar dupa ce am luat o cazatura la proba de franare de urgenta pe ud, mi-am luat alta cu ABS. :whip: Si am vazut ce inseamna sa te invete cineva si de asemenea ce inseamna sa ai un echipament bun.

 

Vlad :D

 

post-9546-1208944660_thumb.jpgpost-9546-1208944640_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut ,ma bucur pt tine ca ai avut ocazia sa mergi la un asemenea curs.locuiesc in state si la noi poti sa faci un curs de acesta chiar cand faci pregatirea pt carnetul moto.ar fi o idee foarte buna ca sa existe centre de ''EDUCARE'' si ''REEDUCARE'' in romania ...am citit in ziare ca mor prea multi camarazi de-ai nostrii pe motoare.itidoresc asfalt uscat si o vara faina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa fie ei ai naibii de nemti

 

auzi ce pot sa faca

cursuri de siguranta

 

ce ba nu au auzit de natalitate

 

ce atata siguranta

si

grija fata de motocilisti

 

si primaria

ce nenorociti

 

sa nu puna ei borduri si sa invete aproape pe gratis motociclistii sa mearga mai bine si prudent

 

UAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

 

 

hai sa plecam toti sa poata videanu sa paveze tara cu borduri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa va zic... in timpul cursului i-am auzit pe austrieci razand si comentand pe seama mizerabilului de polistist roman prins la furat cu nevasta-sa la magazin la Wiener Neustadt. Tare placut...

 

Daca era mai recent, as fi auzit probabil si de nenorocitii imracati in politisti care jefuiau in jurul Vienei... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...