Sari la conținut

Accident Ovidiu - Jud Constanta - 24.04.2008


Thomas
 Share

Postări Recomandate

Neatentia si nepastrarea distantei fata de masina din fata, plus ceva viteza si necunoasterea motocicletei (franare proasta, mai pe romaneste) au condus la un accident stupid ce se putea lasa cu urmari grave:

Motocicleta mergea in spatele unei masini de teren. La un moment dat masina de teren a franat pentru a evita un impact cu o masina ce a intors pe linia dubla continuua. Don'soara pilot, prea aproape de masina, a franat brusc si s-a dat peste cap, infigandu-se in masina si spargandu-i luneta spate CU CAPUL, indoindu-i ceva-ceva bara-spate. A scapat doar cu cateva vanatai la picior si cu viziera castii sparta.

 

Morala:

+ avea echipament full piele, cizme, protectii hard, casca prinsa bine si de calitate. Acestea au salvat-o de niste belele mari.

 

- distanta nepastrata corespunzator cu viteza

- franare de frica - urcat maxim pe frana fatza

- point fixation - prea aproape de fundul masinii-implicit se uita in el, nu a vazut miscarea celui din fata, nici o tentativa de evitare

- incepatoare - motocicleta SS

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai stiu fiindca don'soara pilot mi-e prietena foarte buna de multi ani si m-a sunat instant dupa ce s-a recules din izbitura plus pe drum spre Bucuresti, in duba, a repetat povestea si greselile ei, masina de teren din fata ei era un prieten ce o insotea la drum, s-a prins singura ce a gresit si ca s-a speriat, etc.

Cu toate ca i-am sugerat de enspe ori sa-si ia ceva mai mic si mai docil, a ales un SS si atunci am ajutat-o sa ia unul ok din pct de vedere tehnic si estetic.

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu s-a lasat cu oase rupte sau mai rau....

Cert este un lucru, indiferent de motocicleta pe care o conduci, trebuie sa conduci preventiv si cu o viteza care sa iti permita oprirea in orice moment.

Multa bafta motociclistei

Editat de adya
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...