Sari la conținut

baieti am si eu o mica problema


versace_v12power
 Share

Postări Recomandate

salut fratilor miam inceput proiectul adica de am face un chopper cu tot cu cadru rezervor etc dar am o mica problema am doua jante de matiz leam scos oala aia de se prinde de flanse si a ramas doar cercul care tine caucucul,Problema care este ca am taiat cercul in jumate si iam mai pus vro 6 cm lam sudat la loc si ia crescut foarte mult dimensiune Intrebarea este................Pot sa ii pun spite ?? sau poate cineva sa imi puna spite tamburul ala pot sa il fac la strung dar nu prea am idee sa spitezz daca poate sa ma ajute cineva sau are vro idee sa imi da si mie un replay

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUT FRATE,EU STIU OAMENI CARE AU FACUT ASTA,NU STIU DE CE OARE NU-TI RASPUND, GREU N-AR FI, MAI NASOL E CU MASURATUL COREC, CA DACA AI DAT GAURILE NASOL---ADIO. PERSONAL NU TE POT AJUTA, DECIT SA-L CAUT PE UNU IN CARTIER LA MINE CARE A FACUT ASA CEVA, DAR NU PREA STA PE ACASA. CEL MAI BINE MERGI SI TU PRIN TIRG. SUCCES :makeout:

post-24-1118023639.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

e secret! :makeout: glumeam! merge spitata roata dar e mai greu cu datul gaurilor! mai simplu era sa pui butucul pe janta si sa-l prinzi mecanic! totusi... motorul de mobra nu poate sa traga o roata asa mare! mai bine orienteaza-te spre ceva mai mare! macar un motor de voshod! oricum ar fi ai foarte, foarte mare grija la aliniamentul lantului ca nu e ca la bicicleta sa fie elastic! multa bafta in ceea ce vrei sa faci!

 

p.s. tre' sa faci si spitele mai scurte ca sa se potriveasca cu janta iar gaurile le dai asa: numeri cate spite ai si masori lungimea jentii si le dai la distanta egala! de preferat ar fi sa le dai in unghi asa cum veneau pe janta originala ca sa nu ai prea mult de furca cu spitele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FRATE,ACU CITESC CEVA CUM CA VREI SA PUI ROATA PE MOBRA? DACA E ADEVARAT MI SE PARE CA E TOTUSI UN PIC FORTAT PT. UN MOTORAS DE MOBRA. MAI DEGRABA EU AS MAI DA JOS GREUTATE DE PE EA DECIT SA PUN SI ARATA CIUDAT SI CA PROPORTII.PAREREA MEA. DA DAI INAINTE DACA CHIAR ASTA ITI DORESTI CU ADEVARAT. CHIAR ACU MA APUC DE O SCHITA CU SPITARE DE ROATA CUM VREI TU SI INCERC S-O BAG ZILELE ASTEA.IMPOSIBIL , CE O FI CUVINTUL ASTA???

post-24-1118062260.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu mobra atunci ziceti mi si mie un motor care sa se potriveasca (minsk??)ala de mobra era asa rotund am vazut la unu in targ pe un chopper facut si se vedea bine apropo mai am o intrebare motorul de mobra are 5 cai am avut un aprilia sr de 50cc si avea 3 cai logic mobra nu trebuie sa fuga mai tare ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

dc nu imceri sa iei un inel pe marime mai mare de ex de la IMS pe 16 sau broasca pe 15 ....apoi masori circumferinta cercului imparti la 40 80 sau 120 de spitze ..shi vezi din cit in cit trebuie sa gaureshti inelul ....eu am unul pe 14 de broasca mai noua ...destul de lat gata gaurit ... daca nu vrei sa il faci tuh ...eu il vind pe asta al meu gata gaurit cu 400.000

basty

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ulise

Cauta o roata de Tula (eventual si o bascula ca sa nu te chinui sa faci alta) si gata(presupunand ca vrei o roata mica si lata).Numai bine! :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut fratilor miam inceput proiectul adica de am face un chopper cu tot cu cadru rezervor etc dar am o mica problema am doua jante de matiz leam scos oala aia de se prinde de flanse si a ramas doar cercul care tine caucucul,Problema care este ca am taiat cercul in jumate si iam mai pus vro 6 cm lam sudat la loc si ia crescut foarte mult dimensiune Intrebarea este................Pot sa ii pun spite ?? sau poate cineva sa imi puna spite tamburul ala pot sa il fac la strung dar nu prea am idee sa spitezz daca poate sa ma ajute cineva sau are vro idee sa imi da si mie un replay

SALUT uite aici in linkul asta gasesti toate detaliile ncesare pt construirea unui cadru

si alta data incearca sa cauti prin forum ca vei gasii destule informatii despre modificari si multe altele totul este sa vrei sa cauti

SALUT :wave: /index.php?showtopic=17640

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

dc nu imceri sa iei un inel pe marime mai mare de ex de la IMS pe 16 sau broasca pe 15 ....apoi masori circumferinta cercului imparti la 40 80 sau 120 de spitze ..shi vezi din cit in cit trebuie sa gaureshti inelul ....eu am unul pe 14 de broasca mai noua ...destul de lat gata gaurit ... daca nu vrei sa il faci tuh ...eu il vind pe asta al meu gata gaurit cu 400.000

basty

bine ai grait basty...sunt de acord cu tine :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...