Sari la conținut

Matiz Vs. Me


soran
 Share

Postări Recomandate

Cum sa incep? Mi s-a intamplat si mie.

 

Vineri, 2 mai, ora 21.00, Vama Veche.

Ne intorceam de la intrunirea din Eforie Nord la campingul de casute de la iesire din Vama.

Prietena mea Luminita (ChopperAngel) era in fata cu al ei Suzuki, eu in spatele ei cu Honda si cu o prietena. Opreste o masina sa se parcheze pe dreapta, Lumi observa tarziu ca ala vrea sa faca parcare laterala si se opreste in fundul lui. Eu ocolesc pe amandoi (dupa ce ma asigur) si merg mai departe.

Idiotul cu Matizul frana la 20 de metri mai in fata si se lasa spre dreapta lasand cam un metru intre el si axul drumului; "opreste si am loc sa-l ocolesc fara probleme" imi zic eu; la mai putin de 10 m trage voiniceste de volan stanga si mi se pune in fata perpendicular pe drum; cred ca semnalul l-a pus in momentul cand a tras de volan, ca nu am vazut pana atunci nici un semnal la Matiz, si nici nu sunt atat de dement incat sa incerc sa-l depasesc pe stanga daca el are semnal stanga pus. Franez (dupa ploaie si drumuri laterale neasfaltate, mazga de pe jos era infloritoare), patineaza atat rotile cat si cizmele mele, ne culcam pe stanga, moto intra in lateral spate in Matiz si-i desprinde bara, noi taras pe noroi pana in prag+portiere stanga ale masinii.

Avarii: dureri in ambii umeri, zgarietura si vanatai sus pe piciorul stang, cotul stang usor avariat, geaca de piele cea noua (2 zile) zdrelita serios. Pasagera o julitura pe exteriorul mainii stangi. (imi pare rau Ana ca ai patit asa ceva la prima plimbare mai serioasa cu motorul). Ce ma bucura este faptul ca fata nu s-a speriat prea tare si nu si-a pierdut din pasiunea ce a cuprins-o si pe ea si e hotarata sa mearga la scoala si sa-si ia motor.

Motorul e si el avariat in partea frontala: aripa fata, indicator vitezometru, semnale stanga, ghidon indoit, si ceea ce pare grav dar eu sper sa nu fie asa, furca este descentrata.

 

Acum vine partea incredibila. Organul de serviciu a concluzionat, dupa 2 ore de discutii, mers la locul accidentului, ca vinovat de producerea accidentului eu sunt, ca nu am pastrat distanta regulamentara fata de vehiculul din fata, avariindu-l in momentul franarii acestuia (am citat din PV). :rolleyes:

Astazi se depune plangerea in instanta prin care contestam procesul verbal si decizia politistului, si ne gandim serios sa-l dam si pe 'organ' in judecata pentru abuz in serviciu sau ceva de genul.

 

Numele 'organului' este Mihai Savitchi, politia 2 Mai. Se lauda ca tot avut incidente cu implicari moto in perioada asta. Daca cineva de pe aici a avut probleme cu el, poate facem o actiune comuna impotriva lui.

 

Asfalt uscat si mare grija oameni buni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu neputinta sa va declare vinovati.., inteleg ca in cadere motoreta ta a lovit bara spate a Matizului si a smuls-o iar voi ati lovit din inertie in portiera masinii.Deci in momentul impactului Matizul era perpendicular cu directia voastra de deplasare, atunci daca motoreta ta nu a lovit din spate Matizul (iar eu asta am inteles din ce-ai povestit) e imposibil sa te declare vinovat.., iar bara Matizului a fost smulsa fiind lovita din lateral,ok? Ceva nu se potriveste in ceea ce ai povestit cu ceea ce sa intamplat :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai cum sa depui plangere impotriva "organului" cum ai zis tu. N-are nici o treaba abuzul cu ceea ce ti s-a intamplat tie. In alta ordine de idei vei castiga, daca impactul a fost in lateral. Daca impactul a fost in partea din spate a matiz-ului atunci slabe sanse. Ar fii perfect daca ai putea sa pui o poza sa vad si eu despre ce e vorba sa-ti spun ceva mai concret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Matizul era perpendicular pe drum, pentru ca efectua manevra de intoarcere. Motocicleta a lovit din lateral masina, undeva spre spate, a prins muchia barei si a smuls-o. Noi din inertie ne-am oprit in portiera masinii.

Organul a scris in PV ca am avariat in spate in momentul franarii Matizului, iar apoi dupa ce ne-am revoltat noi a scris la mentiuni: "Coliziunea s-a produs in momentul in care Matizul a efectuat brusc manevra de intoarcere".

 

Am atasat si PV-ul.

post-6567-1209984632_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi in procesul ala verbal nu trebuia sa fiti mai catolici decat papa ... trebuia sa scrieti foarte clar si elocvent astfel incat sa nu ramana loc de discutii ... ceva de genul ... ma deplasam pe banda mea, matizul era stationat lateral si a intors in fata mea fara sa se asigure, astfel mia blocat directia de mers regulamentara si am intrat lateral in el in ciuda faptului ca am incercat sa evitam prin franare impactul ... nu trebuia sa intrati in detalii unde lati lovit ... momentul exact cand sa lovit ... etc

 

puteti sa reclamati si politistul la sectia lui ...

 

puteti sa reveniti cu reclamatie dupa ce veti castiga in instanta

 

luativa neaparat minim 2 martori care sa stie sa vorbeasca si sa nu se piarda la cateva intrebari

 

succes ...

Editat de mau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu are nevoie de martori frate ... daca masina e lovita pe lateral e clara treaba nu exista dubiu. De ce am cerut poza cu masina?? PV-ul ala este un rahat. Politistul a scris ce trebuia tu ai scris ca matiz-ul era intors. Deci ura si la gara. Ai poze cu matiz-ul dupa accident? Nu de alta dar isi repara ala masina pana ajungi tu in proces si bye-bye dreptate :rolleyes:

 

In alta ordine de idei tu nu trebuia sa semnezi PV-ul ala si nici sa semnezi Anexa 2 (daca stiu astia ce e aia) adica sa ii dai copie dupa RCA celui cu Matiz. Trebuia sa ceri sa discuti cu superiorul sau etc, ideea e sa faci scandal. Politaiul ca sa nu trebuiasca sa caute prin carte art. din OUG 195 care se refera la efectuarea manevrei de intoarcere pe drumul public si plictisit de toti motociclistii pt care se vede ca are boala, a ales varianta cea mai rapida pt el. Sincer cre` ca ala cu matiz-u` i-a multumit lui Dumnezeu ca nu credea sa aiba bafta asta chioara :banana:)

Editat de Nightwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are nevoie de martori la proces

 

intradevar ai dreptate ... a gresit cand a acceptat PV-ul ala si anexa 2 din cate tin eu minte te pune sa o semnezi inainte ...

 

in momentul in care este acum are nevoie de tribunal, avocat si martori

Editat de mau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lectie: intotdeauna tineti la voi un aparat foto (poate fi unul de unica folosinta sau un telefon mai bun). Faceti poze la vehicole, pozitia lor, semne de circulatie, numere de inmatriculare si chiar si fețele soferilor. De preferat e sa nu miscati nimic pana nu faceti poze.

 

Cu poze evitati:

- disparitia semnelor Stop sau Cedeaza Trecerea dupa accident (si picati voi la neacordare de prioritate de dreapta desi mergeati pe autostrada);

- "uitarea" conditiilor in care s-a produs accidentul;

- repararea masinilor cu "mutarea" locului de impact (din aripa spate in spoiler spate);

- etc.

 

Chiar daca nu le folositi ulterior, totusi exclud din start orice idei ale soferilor de a-si "aranja" ulterior locul accidentului in mod favorabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poze nu am.

Martori sunt si mai pot gasi si altii (in sensul ca am numar de telefon ca sa-i pot chema la nevoie).

Pasagera mea din momentul accidentului este avocat si nu am facut nimik fara sa-i cer aprobarea.

Copie dupa asigurare nu i-am dat soferului de Matiz.

Si cred ca cel cu Matizul i-a multumit unui superior pe care l-a sunat imediat dupa accident sau i-a multumit cu o suma serioasa organului; ca prea s-a facut ca nu intelege si prea a fost chitit sa ma puna pe mine vinovat.

 

LE: PV-ul l-am semnat pentru ca am facut mentiuni in el eu cu mana mea.

Editat de soran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poze nu am.

Martori sunt si mai pot gasi si altii (in sensul ca am numar de telefon ca sa-i pot chema la nevoie).

Pasagera mea din momentul accidentului este avocat si nu am facut nimik fara sa-i cer aprobarea.

Copie dupa asigurare nu i-am dat soferului de Matiz.

Si cred ca cel cu Matizul i-a multumit unui superior pe care l-a sunat imediat dupa accident sau i-a multumit cu o suma serioasa organului; ca prea s-a facut ca nu intelege si prea a fost chitit sa ma puna pe mine vinovat.

 

LE: PV-ul l-am semnat pentru ca am facut mentiuni in el eu cu mana mea.

 

fff frumos ca ai facut mentiuni tu cu manuta ta in PV desi NU trebuia sa faci tu cu mana ta ci dom` politist. Pe urma trebuia sa se adauge: "refuza sa semneze PV". Apoi trebuia sa dai o declaratie pe o coala alba care domnul politist sa o ataseze si sa ti-o inregistreze. Anyway sunt metode birocratice pe care lumea nu le cunoaste din aceasta cauza v-am sugerat ca in astfel de cazuri sa intrebati pe cineva care a mai patit sau cunoaste.

 

Daca pasagera ta este avocat si A FOST cu tine la politie, trebuia sa iti spuna toate lucrurile acestea. Dar deja despicam firul in 14, fa tu frumos contestatie la PV si rezolvi in instanta totul. Cine stie ce probleme avea cu permisul acel sofer de nu mai vroia el 3 puncte cf. OUG 195/2002 art. 99 alin. 1 pct. 2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...