Sari la conținut

Avansul Centrifugal


moshulik
 Share

Postări Recomandate

Tocmai am descoperit recent cat de important e sistemul de aprindere la un motor si mai ales cat de finutze sunt reglajele... Carburatzia, alte chestii, sunt "accesorii". Aprinderea e totul . Asta am descoperit pe pielea mea, cu sistemul mecanic care deschide platinile la Simson. In magnetou se gaseste AVANSUL CENTRIFUGAL, care mareste avansul la aprindere in functie de turatzia motorului. Ei bine, asta are doi "plumbi" cu un grad de libertate - rotatzie si care actzioneaza cama care ataca platina. Ei sunt adusi pe loc de niste arcuri (ciudate), respectiv departati de fortza centrifuga. Problema in cazul meu erau arcurile, care nu functionau cum trebuie (erau prea moi, plumbii se "agatzau" in unele pozitzii). Ei bine, mai intai am incercat sa renuntz complet la avansul centrifugal - am legat plumbii - BIG mistake... De-abia mai tragea motorul. Apoi, m-am luminat si am facut sa functzioneze ceas tot sistemul mecanic (intarit arcurile, curatzat "balaurii", refacut penele de fixare pe ax pentru eliminarea jocurilor), iar rezultatele au fost mult peste asteptari. A crescut vizibil puterea motorului, trage si la turatii mici, si pe acceleratzie, si la turatzii mari...

Nu stiu cum arata sistemul de avans centrifugal la Nipra, dar eu zic ca merita sa va bagati un ochi ca sa-i cercetatzi starea. Nu trebuie sa aiba nici un joc aiurea !!!. Munca e "curata", rapida, simpla, oarecum delicata, miniaturala, dar rezultatele sunt spectaculoase....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deh... se pare ca moshulik nu vrea si nu vrea sa invete decat si numai decat pe propria piele... un lucru bun... acum sunt sigur ca stie pe de rost sistemul...

 

succes mult si la alte experimente!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...