Sari la conținut

Modificare Transalp (650)


Postări Recomandate

Paranoia m-a indreptat sa adaug un cooler de placa video (12 ron) la regulatorul de tensiune. Pentru a nu se arde, este montat in serie un bec de 12V / 2W care reduce tensiunea pe cooler la cca 11,5 V (la o intrare de cca 15,5V). Acest bec are rol si de siguranta, in cazul in care coolerul se arde toata tensiunea cade pe bec. Acum trebuie montat ansamblul pe motocicleta, inca nu am punctul de alimentare optim ca traseu de cablu; se va updata la momentul respectiv.

Evident ca becul este una din variantele de reducere a tensiunii, cea profesionala - zic eu - fiind un circuit integrat stabilizator de tensiune care se gaseste peste tot si costa infim, dar care presupune o siguranta undeva pe circuit.

.

post-85-1211642899_thumb.jpg

post-85-1211642959_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca acel regulator din poza are deja aripioare de racire. Pute-ai sa-ti faci probleme daca nu avea(unele modele nu au). Iti garantez ca nu se arde in schimb daca pui ventilatorul si ajunge ceva apa pe la el cand ploua risti sa faci un scurtcircuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare un artificiu inutil, regulatorul a fost proiectat oricum sa se raceasca asa cum e. E frectie la picior de lemn.

Am si eu o curiozitate, daca zici ca ai pus becul in serie, cum o sa cada toata tensiunea pe el in caz ca se arde ventilatorul? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Mi se pare un artificiu inutil, regulatorul a fost proiectat oricum sa se raceasca asa cum e. E frectie la picior de lemn.

Am si eu o curiozitate, daca zici ca ai pus becul in serie, cum o sa cada toata tensiunea pe el in caz ca se arde ventilatorul? :friends:

Cred ca s-a referit la cazul in care ventilatorul se arde si ramane in scurt, ca daca doar se intrerupe nu te afecteaza cu nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca s-a referit la cazul in care ventilatorul se arde si ramane in scurt, ca daca doar se intrerupe nu te afecteaza cu nimic.

Stiu ca la asta s-a referit, dar s-a exprimat gresit... :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...