Sari la conținut

Telescoape Honda CB 250


Escu
 Share

Postări Recomandate

Am facut rost de o fatza de Honda CB 250 (telescoape, roata cu disc, etrier si pompa de frana) pe care vreau sa o adaptez la nepra mea. Problema de care ma izbesc este ca telescoapele imi par prea moi si as dori daca se poate sa le rigidizez. (Vreau sa montez telescoapele acestea in primul rand pentru faptul ca pe telescopul dreapta exista deja prinderea etrierului)

 

Asadar, se poate rgidiza prin adaugarea de zeama ceva, eventual cu o alta vascozitate, etc? Am desfacut capacul de sus al telescopului (cel hexagonal, pe unde teoretic s-ar turna zeama) si in interior se vede un arc helicoidal care la comprimarea telescopului iese din acesta :banana:

 

Well, inainte de a rade de mine, intelegeti si faptul ca-s cam pe alaturi cu motocicletele. Sunt abia la primii pasi in acest domeniu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai 2 puncte in care poti interveni fara costuri suplimentare:

 

1. uleiul mai gros - ca sa lucreze ca lumea si dupa 1000 km baga ulei de furca , vascozitate mai mare (15W sau 20W sau "forte" "heavy" sau cum o mai scrie pe sticla.)

2. arcurile: uita de sf-urile cu arcuri progresive(scumpe) si bagi alte arcuri de orice s-o potrivi : Ij,Dnepr. Alta solutie e sa adaugi distantieri sus sub dopuri, facuti din teava.Incerci cu 5 cm, vezi cum e, bagi mai scurti sau mai lungi samd.

 

 

 

Totusi mi se pare cam firava furca de CB250 pt Dnepr, dar :banana: folosesti ce ai , oricum e mai buna. :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa intreb... ce ulei se recomanda normal la telescoapele alea? ca nu am gasit pe nicaieri manualul de CB250. Nici macar la nenea uizi pe sait :banana:

 

Ca sa stiu cat de vascos sa iau (aia de la BMW parca ziceau ceva de jenu.. +5)

Editat de Escu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...