Sari la conținut

Inca Un Accident


Vici Biker
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 73
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

bine ca e in viata si sanatos!

 

off-topic! astia nu sunt sanatosi ma! deci eram pe banda 1 ca trebuia sa fac la dreapta, iese un bou de pe o straduta, se uita la mine (nici 10 m nu erau) si iese fara nici o jena... ma imi pare atat de rau ca nu i-am f...t una in gura la semafor de nu mai stiu de mine, dar era cu copilul in masina... in fine ideea era ca tot el era tare in gura... cica: "dar nu stii sa eviti?" pfffoaaai! cand l-am auzit era sa mor de nervi! unde sa evit frate?! (na! ca iar m-am enervat!) bine naibi ca mergeam destul de lejer si ma asteptam ca o sa iasa prostul...

 

astea se intampla zilnic !! pacat ca nu pot umbla cu bata de baseball dupa mine ....dar o sa imi iau vreo 2 cartofi in buzunar si le-o dau in sfecla la martalogi ca si-o merita !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost in spatele lui q ktm'u si nu avea viteza avea maxim 70....este adv eu mergeam pe o roata dar am evitat accidentul dar george sa speriat si a tras mult stanga fara sa puna frana ...pe sosea nu se vedea nici o urma de frana ..nu a reactionat qm ar fi trebuit din pacate dar in schimb a stiut sa se arunce de pe motor si nu a ramas incordat pe el k putea sa fie mult mai grav.... :lol: Doamna soferita nu a recunoscut k a intors pe banda dulba ceea ce ma facut sa ma cert q ei 2 ore pt k am fost singurUl martor pt george .. :D pt t33fa aia se bagasera ff multi.... aaaa si alta faza kt timp geo a fost jos si vb q el sa vad ce are ceilalti au vrut sa mute masina sa nu ii faca dosar penal....ce kkti.... :) oriqm bn k a scapat doar q atat...se putea evita accidentul... :)

MOTOCROSS 4 EVER >>>> # 68 <<<<

Editat de julian68
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost in spatele lui q ktm'u si nu avea viteza avea maxim 70....este adv eu mergeam pe o roata dar am evitat accidentul dar george sa speriat si a tras mult stanga fara sa puna frana ...pe sosea nu se vedea nici o urma de frana ..nu a reactionat qm ar fi trebuit din pacate dar in schimb a stiut sa se arunce de pe motor si nu a ramas incordat pe el k putea sa fie mult mai grav.... :lol: Doamna soferita nu a recunoscut k a intors pe banda dulba ceea ce ma facut sa ma cert q ei 2 ore pt k am fost singurUl martor pt george .. :D pt t33fa aia se bagasera ff multi.... aaaa si alta faza kt timp geo a fost jos si vb q el sa vad ce are ceilalti au vrut sa mute masina sa nu ii faca dosar penal....ce kkti.... :) oriqm bn k a scapat doar q atat...se putea evita accidentul... :)

MOTOCROSS 4 EVER >>>> # 68 <<<<

 

Dar tu ce cautai prietene pe o roata? Te-ai gandit putin ca poate tipa s-a speriat de tine si ai tras de volan? Nu vreau sa fiu rautacios, dar din cate stiu eu astfel de acrobatii se cam lasa cu suspendari de la 30 la 90 de zile in functie de gravitate si cu pana la 20 de puncte amenda!

 

In alta ordine de idei, daca s-au atins oamenii sa mute masina, exista tot timpul serviciul 112. Foloseste-l cu incredere deoarece si eu am fost pus intr-o situatie similara si mult mai periculoasa in zona Europa intr-o frumoasa seara de martie, cand fiind singur si inconjurat de 20 de tigani a trebuit sa sun la 112 sa cer sprijin de la sectie. Baietii au venit intr-un minut 3 echipaje a cate 4 oameni fiecare si lucrurile s-au calmat!

 

Concluzia trasa de tine cu substrat de "citit printre randuri" adica pe intelesul tuturor aceea de "a nu i se face dosar penal" este total eronata! Recomand din nou o citire cu atentie a Regulamentului si OUG-ului, care spun fff clar faptul ca in caz de accident cu vatamare sau deces NU se face dosar penal :lol:. Politia Rutiera intocmeste un dosar de CERCETARE LA FATA LOCULUI pe care il inainteaza spre PARCHET care la randu-i ii atribuie numar unic si il inainteaza la CERCETARI PENALE care vor considera daca este sau nu cazul de INCEPERE A URMARIRII PENALE si intocmirea unui dosar penal. Asta este procedura INDIFERENT de caz ( ranire usoara/grava/deces).

 

Daca esti singurul martor atunci felicitari! Geo o sa te mentioneze in declaratie si tu fff frumos vei fii chemat sa dai declaratII de catre cei de la CP :lol: Unde vei mentiona toate aceste lucruri. Masina putea sa fie mutata si pe Marte. Urmele de pe asfalt raman :( Si nu ma refer la frane aici :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa fiu rautacios, dar din cate stiu eu astfel de acrobatii se cam lasa cu suspendari de la 30 la 90 de zile in functie de gravitate si cu pana la 20 de puncte amenda!

 

Scuze ca intervin, stii eronat !

 

Art.101. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:

17. conducerea pe drumurile publice a vehiculelor cu doua roti, fara a se asigura contactul cu partea carosabila pe ambele roti.

 

Amenda minima 210 RON

Amenda maxima 280 RON

 

Daca se achita in 48 ore/pe loc se face reducere 50 % :D

 

P.S. : Nu se da suspendare

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a fost modificata prin masura complementara anul trecut in toamna daca nu ma insel ... nu gasesc ordonanta acum o s-o caut si o sa ti-o arat. De ce ti neaparat sa ma contrazici?? Offf...

 

 

Pai din ordonanta ti-am scris acum, nu tin neaparat sa te contrazic, iti zic ca si acum cateva zile am patit-o si tot la fel a fost regula !

 

Daca sa modificat ceva intre timp imi cer scuze, n-o lua ca pe o contrazicere, doar am spus ce scrie in ordonanta 2008 !

 

:)

Editat de IceCube
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut..va multumesc tuturor pentru sustinere!

 

accidentu s-a petrecut cam asa:

ma intorceam spre casa cu huli..el ramasese putin in urma si mergea pe-o roata. Deodata am vazut masina stationata pe marginea aceluiasi sens semnalizand stanga.Eu am virat putin stanga pentru a fi sigur ca am loc si nu as fi crezut ca se va baga in fata mea deci nu am franat. Intr-un ultim moment s-a bagat chiar in fata mea si vroia sa intoarca pe linia dubla continua. N-am mai avut nici o sansa sa evit accidentul sau timp sa reactionez in vreun fel si am fost aruncat peste masina. Eu abea mai stiam de mine dupa aceea si soferita venise la mine sa ma intrebe cum sa rezolvam sa scape fara dosar penal. Dupa aceea din cate am inteles a inceput s-o dea pe minciuni penibile.

M-am ales cu o taietura in palma(m-am cusut..nimic grav) si o fractura interna la piciorul drept. Voi sta cu piciorul in ghips 2-3luni(adica nu prea va exista aceasta vara pentru mine :) ). Si as mai avea o banuiala ca a fost o tentativa de a mi se pierde radiografiile(singurul lucru care demonstreaza fractura) la spital, intr-un final aparand ca prin minune intr-un loc unde au mai fost cautate.

Este adevarat ca a fost una dintre putinele zile cand n-am avut geaca pe mine, dar se pare ca nu am absolut nici o julitura pe mine pe care as fi putut s-o evit cu geaca, iar pe casca(lazer) nu am vazut nici un semn in urma cazaturii decat geamul sarit.

Pentru asigurare sa mi-o dea nu m-a cautat, asta insemnand ca se crede nevinovata.

 

Prea curand nu imi voi mai lua moto:(.

sper ca n-am omis nimic :D.

Editat de mushroom_rs
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a fost modificata prin masura complementara anul trecut in toamna daca nu ma insel ... nu gasesc ordonanta acum o s-o caut si o sa ti-o arat. De ce ti neaparat sa ma contrazici?? Offf...

Pentru ca , surprinzator ...nu ai dreptate .

E o simpla amenda ptr mers pe o roata (indiferent de roata aleasa)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in fine...

:D

 

nu avea dc sa se sperie atata timp kt ea statea pe loc geo era in fata mea pe el la vazut primu ....ma si vazut si a si intors..dc??vroia sa ma pune inaopi pe 2 roti???am recunoscut la politie knd am dat declaratie k am mers pe o roata si a zis k pe ei nu ii intereseaza ce faceam eu atata timp kt geroge nu a facut nimic si la lovit pe el....si eu nu am mai auzitat de suspendare ...totusi in buc merg toata ziua pe o roata si nu am luat never amenda...si in al 2 rand eu merg pe o roata fff incet nu am viteza ...si ea sigur nu ma vazut pe mn k mergeam pe o roata pt k faru batea in sus si era imposibil de vazut ...mama soferitei era pe sensul celalalt de mers si a vazut faza knd am mers pe o roata si ea a fost cea care a zis la politie k am mers pe o roata :)

 

 

Nush dar dupa qm vb eu cred k u nu ai mers in bucuresti q motorul;)

post-38570-1212206467_thumb.jpg

post-38570-1212206482_thumb.jpg

post-38570-1212206509_thumb.jpg

Editat de julian68
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut..va multumesc tuturor pentru sustinere!

 

accidentu s-a petrecut cam asa:

ma intorceam spre casa cu huli..el ramasese putin in urma si mergea pe-o roata. Deodata am vazut masina stationata pe marginea aceluiasi sens semnalizand stanga.Eu am virat putin stanga pentru a fi sigur ca am loc si nu as fi crezut ca se va baga in fata mea deci nu am franat. Intr-un ultim moment s-a bagat chiar in fata mea si vroia sa intoarca pe linia dubla continua. N-am mai avut nici o sansa sa evit accidentul sau timp sa reactionez in vreun fel si am fost aruncat peste masina. Eu abea mai stiam de mine dupa aceea si soferita venise la mine sa ma intrebe cum sa rezolvam sa scape fara dosar penal. Dupa aceea din cate am inteles a inceput s-o dea pe minciuni penibile.

M-am ales cu o taietura in palma(m-am cusut..nimic grav) si o fractura interna la piciorul drept. Voi sta cu piciorul in ghips 2-3luni(adica nu prea va exista aceasta vara pentru mine :) ). Si as mai avea o banuiala ca a fost o tentativa de a mi se pierde radiografiile(singurul lucru care demonstreaza fractura) la spital, intr-un final aparand ca prin minune intr-un loc unde au mai fost cautate.

Este adevarat ca a fost una dintre putinele zile cand n-am avut geaca pe mine, dar se pare ca nu am absolut nici o julitura pe mine pe care as fi putut s-o evit cu geaca, iar pe casca(lazer) nu am vazut nici un semn in urma cazaturii decat geamul sarit.

Pentru asigurare sa mi-o dea nu m-a cautat, asta insemnand ca se crede nevinovata.

 

Prea curand nu imi voi mai lua moto:(.

sper ca n-am omis nimic :D.

 

 

asigurarea o iei de la politie impreuna cu actele ptr dosarul de daune de la firma de asigurari.

Probabil e dauna totala nu??????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca , surprinzator ...nu ai dreptate .

E o simpla amenda ptr mers pe o roata (indiferent de roata aleasa)

 

Omu... sti ce inseamna masura complementara?? Acu m-am trezit, dau o fuga pana in careffour si si cand ma intorc iti caut si-ti postez. Nu vreau sa ma contrez cu tine dar crede-ma ca am dreptate!

 

Deci se sanctioneaza asa:

 

art. 101 (1) 17 -- 8 pct penalizare + art. 101 (1) 7 -- 5 pct penalizare + art. 101 (1) 11 -- 5 pct penalizare + art. 101 (1) 10 -- 5 pct penalizare ... avem un total de 23 pct. penalizare unde se aplica art. 241 alin. 2 lit. c din Regulament si se suspenda pe 90 de zile permisul.

 

ASA se da o amenda pt circulatia pe o roata la motociclisti cu suspendare 90 de zile. Ca tu ai avut noroc nu inseamna ca nu se poate :lol:

 

Alte intrebari??

 

in fine...

:)

 

nu avea dc sa se sperie atata timp kt ea statea pe loc geo era in fata mea pe el la vazut primu ....ma si vazut si a si intors..dc??vroia sa ma pune inaopi pe 2 roti???am recunoscut la politie knd am dat declaratie k am mers pe o roata si a zis k pe ei nu ii intereseaza ce faceam eu atata timp kt geroge nu a facut nimic si la lovit pe el....si eu nu am mai auzitat de suspendare ...totusi in buc merg toata ziua pe o roata si nu am luat never amenda...si in al 2 rand eu merg pe o roata fff incet nu am viteza ...si ea sigur nu ma vazut pe mn k mergeam pe o roata pt k faru batea in sus si era imposibil de vazut ...mama soferitei era pe sensul celalalt de mers si a vazut faza knd am mers pe o roata si ea a fost cea care a zis la politie k am mers pe o roata :D

 

 

Nush dar dupa qm vb eu cred k u nu ai mers in bucuresti q motorul;)

 

Da fratelo nu intereseaza pe nimeni ce faci tu si aici ai dreptate. Nu ai fost tu cel implicat in accident, din partea mea puteai sa mergi si pe patine. Tu esti bine mersi, aici discutam de un accident din vina unei tute si o lectie legislativa despre cum ar fii normal sa se dea o amenda :lol:

 

 

Nu prea am putut sa ma apropii de moto din cauza piciorului.Codita e totusi in regula, iar motorul cred ca este ok. :) Sper totusi sa fie dauna totala :lol:

 

Pai codita e singura care a ramas intreaga ... si roata spate :( in rest ce mai e intreg? :(

Editat de Nightwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai codita e singura care a ramas intreaga ... si roata spate :) in rest ce mai e intreg? :D

 

 

pacat....bagi o gramada de bani intr-o moto, pui suflet in ea si apoi din cauza unei idioate ajungi sa te certi cu aia de la asigurari sa iti recuperezi daunele la cat o estimeaza ei, asta in situatia fericita in care scapi cu viata !!!!

 

P.S. si pana la urma proasta aia l-a vazut sau nu pe motociclist??? Nu era normal ca sa intoarca capu daca executa manevra de intoarcere???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

u esti singura pers care mi a zis asta din cati motociclisti stiu si chiar stiu multi ...si stiu k amenda e de 1 mil jum dak te prinde...eu nu am mai auzit sa se suspende permisu pt k mergi pe o roata...pe mn ma prins pe o roata q scuteru si mi a dat doar amenda ...asta sa intamplat chiar azi....in fine qm zici u da eu nu cred..... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...