Sari la conținut

Concediu In Muntenegru


ddcristi
 Share

Postări Recomandate

Salut all....

 

Avand in vedere ca se apropie cu repezeala perioada concediilor, am povestit cu niste prieteni si am ajuns la concluzia ca anul asta ar fi frumos sa incercam sa repetam daca se poate experienta de anul trecut, /index.php?...ockner&st=0 , doar ca de data asta sa mergem sa vizitam Muntenegru...

 

Destinatia am hotarat-o... acum tre' sa adunam informatii suplimentare.... Pana acuma tot ce stiu este ca vreau sa ajung la Budva si sa vizitez urmatoarele chestii:

1. Budva

2. Dubrovnik (Croatia)

3. Kotor - cel mai sudic fiord din Europa

4. Kotor - orasul vechi (patrimoniul cultural UNESCO)

5. Manastirea Ostrog

6. Lacul Skadar

7. Parcul National Durmitor, Canionul Tara

8. Insula Sveti Stefan

 

Problema majora este ca deocamdata doar atata stiu despre plimbarea asta... Acuma, vin la voi cu intrebari, ca poate careva ati mai fost pe acolo si ma puteti ajuta:

 

1. Cum sunt drumurile pana acolo? Pot sa fac drumul Timisoara - Budva in 2 zile? Pe unde merita sa merg? Ce traseu e cel mai bun? Unde ma pot caza pentru o noapte pe drum?

2. Cazarea in Muntenegru... Pe la ce pretz se invarte pe noapte? Aveti careva vreun numar de contact? Sau e-mail? Unde as putea sa ma cazez la un pretz bun? Cam pe la ce pretz se invarte cazarea in Muntenegru? Merita sa merg cu cortul acolo? Ies mult mai ieftin daca stau la cort decat la pensiuni sau particulari?

3. Pana la urma.. avem nevoie de viza pentru muntenegru? Sau n-avem?

4. Drumul de la Tm pana la Budva.. sper ca nu trece prin Kosovo... :unsure: Iar daca vreau sa merg de la Budva la Dubroknik... trec si prin Bosnia?

5. Moneda nationala in Muntenegru.. care-i? Care-i paritatea de schimb? cum se pot schimba bani acolo? Are rost sa-mi iau bani pe card? Pe acolo se poate plati cu cardul pe la hoteluri, restaurante, magazine?

 

Deocamdata atata... sper sa gasesc cat mai multe din informatiile pe care le caut... daca mai avetzi careva vreun sfat sau ceva interesant de vazut... le primesc cu placere...:)

 

Multumesc, Cristi D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Cum sunt drumurile pana acolo? Pot sa fac drumul Timisoara - Budva in 2 zile? Pe unde merita sa merg? Ce traseu e cel mai bun? Unde ma pot caza pentru o noapte pe drum?

2. Cazarea in Muntenegru... Pe la ce pretz se invarte pe noapte? Aveti careva vreun numar de contact? Sau e-mail? Unde as putea sa ma cazez la un pretz bun? Cam pe la ce pretz se invarte cazarea in Muntenegru? Merita sa merg cu cortul acolo? Ies mult mai ieftin daca stau la cort decat la pensiuni sau particulari?

3. Pana la urma.. avem nevoie de viza pentru muntenegru? Sau n-avem?

4. Drumul de la Tm pana la Budva.. sper ca nu trece prin Kosovo... :unsure: Iar daca vreau sa merg de la Budva la Dubroknik... trec si prin Bosnia?

5. Moneda nationala in Muntenegru.. care-i? Care-i paritatea de schimb? cum se pot schimba bani acolo? Are rost sa-mi iau bani pe card? Pe acolo se poate plati cu cardul pe la hoteluri, restaurante, magazine?

 

Intai de toate iti sugerez sa discuti cu cei doi protagonisti de aici -> /index.php?showtopic=124131

 

Apoi, din ce am patit noi anul trecut (in sens invers facand drumul), am descris in urmatorul topic -> /index.php?...rbia+Muntenegru

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uff.. cea mai naspa amintire a mea din strainatate e din muntenegru. Am ajuns in kotor cu masina, am parcat intre alte masini, cind am iesit de la o pizza.. disparuse!. Politaiu radea cu gura pina la urechi si mi-a zis ca am parcat-o gresit. Am mers 10 km pe jos pina la o hala parasita, unde era un tip care m-a intrebat vreo 20 de minute ce marca e, ce culoare, ce model, ce numar etc ca sa constat ca in toata hala nu era decit masina mea! Am vrut sa il bat da a zis ca nu imi da chitanta si nu trec vama fara. Si m-a usurat de 120 de euro. M-am intors la hotel ca sa plec si am constatat ca nota de plata era de 4 ori cit mi se spusese la cazare. am intrebat de ce si mi s-a spus ca nu stiu engleza pt ca nu sunt englez si de aia nu am inteles preturile!! Am zis ca nu mai am bani si am doar card, mi s-a spus ca nu au banci, ca le-au inchis sirbii la plecare si asa ca la ei se plateste numai cash.

Nu se vind tigari si alcool desi exista baruri,(jumate sunt musulmani, de aia.) da daca insisti ti-l da intr-o cana de cafea. Iar de schimbat bani sau tigari, la coltu strazilor sunt batrini de peste 60 de ani care vind si schimba la liber, pt ca la virsta aia nu li se mai aplica legea, ha!

Am intrat dinspre croatia si s-a schimbat peisajul in 500 de metrii. Sosea cu gropi fara marcaje, han la rascruce cu curve si caini vagabonti.

Am avut senzatia pe care cred ca o aveau amaratii de nemti care veneau la noi pe vremea lu ceasca si toti incercau sa ii faca la buzunare..

Ma rog asta era acum vreo citiva ani, poate s-a mai schimbat ceva..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Cum sunt drumurile pana acolo? Pot sa fac drumul Timisoara - Budva in 2 zile? Pe unde merita sa merg? Ce traseu e cel mai bun? Unde ma pot caza pentru o noapte pe drum?

2. Cazarea in Muntenegru... Pe la ce pretz se invarte pe noapte? Aveti careva vreun numar de contact? Sau e-mail? Unde as putea sa ma cazez la un pretz bun? Cam pe la ce pretz se invarte cazarea in Muntenegru? Merita sa merg cu cortul acolo? Ies mult mai ieftin daca stau la cort decat la pensiuni sau particulari?

3. Pana la urma.. avem nevoie de viza pentru muntenegru? Sau n-avem?

4. Drumul de la Tm pana la Budva.. sper ca nu trece prin Kosovo... :unsure: Iar daca vreau sa merg de la Budva la Dubroknik... trec si prin Bosnia?

5. Moneda nationala in Muntenegru.. care-i? Care-i paritatea de schimb? cum se pot schimba bani acolo? Are rost sa-mi iau bani pe card? Pe acolo se poate plati cu cardul pe la hoteluri, restaurante, magazine?

 

Drumurile ok, mai ales pentru motor, nu ai autostrada si cam stai la coada daca esti cu masina, cu motorul poti sa mergi cursiv. Traseu Beograd (acolo is ceva sanse de ratacire) Cacak (de pe acolo intri in zona de munte a Serbiei) si dupaia ai magistrala care te duce direct la litoral. (detalii cand neom vedea ca mie lene sa scriu prea mult). Drum facut si la dus si la intors intro zi, la intors cu pasager pe Thunderace, si de la Beograd la TM a fost un chin pentru pasager (mai mult psihic, de la durata mare de stat pe motor, aprox 800 km). Pentru cazare, la granita muntenegru sebia is niste orasele de munte foarte faine si aproximativ pe la mijlocul distantei

Cazare de la 10 euro de persoana pe noapte in sus (si tot in crestere si dinspre Albania, zona nisipoasa spre Croatia unde ii mai stancarie si spectaculos)... si in crestere vad de la an la an, cu cortul stai in campinguri (Pepi stie preturile mai bine).

Viza nu trebuie

Drumul trece numai prin Serbia si prin Muntenegru, Dubrovnik ii aproape de granitza cu croatia (varianta lui in mUntenegru ii SV. Stefan, imediat aproape de Budva). Ca sa ajungi in Kosovo... ai de mers nu gluma, da poti sa vezi mentalitatea de albanezi de c...t in zona Ulcinj. Bosnia reprezinta o varianta mai scurta daca vrei sa te intorci din Croatia (poti sa o ocolesti, mie imi pare rau ca am ocolito cand am avut ocazia sa trec pe acolo)

Moneda nationala si paritatea este de 1 euro/1euro :) (la sarbi iti trebuie dinari, da mai nou am vazut ca accepta cam peste tot si plata in euro, ceea ce acu un an nu prea se putea) ... oameni destepti nau mai inventat moneda si au luat direct ce era pe piatza.

 

...

si deja am scris mult, deci din tm sa iti fie mai simplu am fost si eu (am si ceva harti si hartii cred pe undeva) si stiu ca a fost si Pepi, tot cu motoru. Deci is informatii pe care le poti obtine fara sa mai obosim forumul

 

Sebi (bicu)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Nah... ca pana la urma am ajuns in Muntenegru... :D) 2 saptamani, 2400 km facutzi... si vreo 2000 de poze... Superb!!!

 

http://erobu.com/ddcristi/main.php?cmd=alb...ru%2F&var2=

 

Aici am pus cateva poze... niste peisaje superbe... oameni ok, pretzuri ok... pot spune ca mi-o placut foarte mult...

 

Daca aveti careva nevoie de info... contactatzi-ma.. shi daca pot, va ajut..

 

:kiss: DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...