Sari la conținut

Problema


Postări Recomandate

hello din nou!

aseara m-am uitat la vasul de expansiune si am vazut ca antigelul e exact la nivelul ''lower''. are importanta daca pun peste antigelul asta care-l am acum (verde) alt tip de antigel(galben) care l-am gasit in mag auto la 8,5 ron litru? ms ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu amesteca antigelul verde/albastru cu ala portocaliu, sunt pe baze diferite.

si ce as putea sa fac de unde iau eu 100-200 ml de antigel verde? nici macar nu stiu ce marca , nu l-am schimbat niciodata si am inteles ca chiar nu merita sa-i schimb tot antigelul acum.cu ce pot completa?

 

completeaza cu apa distilata.

nu dilueaza prea tare antigelul ? :) ca am inteles ca acesta are rol de a si unge pompa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nivelul este la minim, mai mult de 100-200ml de apa distilata nu pui sa ajungi la nivelul normal.... deci nici nu poate fi vorba de o diluare prea mare. poti sa pui pana la 1l de apa linistit, tancul cu lichid de racire are cam 3l, din care cam 40-50% e antigel. e nasol daca se dilueaza peste 75% apa, dar nu e cazul la tine.

Editat de AndreiC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nivelul este la minim, mai mult de 100-200ml de apa distilata nu pui sa ajungi la nivelul normal.... deci nici nu poate fi vorba de o diluare prea mare. poti sa pui pana la 1l de apa linistit, tancul cu lichid de racire are cam 3l, din care cam 40-50% e antigel. e nasol daca se dilueaza peste 75% apa, dar nu e cazul la tine.

10q very much..chiar acum plec sa cumpar si sa completez :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune aditiv sistem racire. Poti sa il amesteci cu orice tip de antigel, este special pt motoare din aluminiu, nu mai trebuie sa schimbi antigelul (antigelul se schimba la max 3 ani insa atentie trebuie sa aiba concentratia care trebuie), citeste cu atentie instructiunile de pe el (dilutie, etc)

post-18100-1212590152_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune aditiv sistem racire. Poti sa il amesteci cu orice tip de antigel, este special pt motoare din aluminiu, nu mai trebuie sa schimbi antigelul (antigelul se schimba la max 3 ani insa atentie trebuie sa aiba concentratia care trebuie), citeste cu atentie instructiunile de pe el (dilutie, etc)

oricum in toamna trebuie sa-l schimb ca are deja 1 an jumate la mine + cat a mai avut inainte. ms oricum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as schimba cu totul.

Nu este o investitie mare.

In sistem intra cca. 3 litri de lichid de racire, iar un antigel organic bun, gasesti deja la 15-20 lei.

Eu folosesc numai antigel organic (cele cu norma G12 nu sunt toate organice).

Cele organice merg 5 ani lejer.

Ceea ce am folosit ultima data, se numea Glacelf Auto Supra si diluand 1 la 1 cu apa distilata merge la -35 grade.

 

Diferitele tipuri de antigel, nu prea sunt miscibile.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...