Sari la conținut

Cilindru,piston,segmenti De 123 Merg Pe Rotax 122?


86bis
 Share

Postări Recomandate

salut

am gripat de curand motorul la rs 125 -ul meu cu motor rotax 122 din '98

am gasit cilindru, piston, segmenti dar sunt de rotax 123

vanzatorul mi-a spus sa le iau, ca se potrivesc, ca probleme erau la rotax 127

ce ma sfatuiti?

sa pui mana sa desfaci, sa masori si sa vezi daca se potrivesc.

daca iti este lene sa desfaci, cauta manualele celor 2 motoare si compara dimensiunile. la ce iti trebuie sfaturi pentru asta?

daca crezi ca nu te descurci, du-te la service-urile de duminica sa iti faca aia totul praf si sa mai si platesti o caruta de bani pentru asta.....

iar data viitoare fii mai atent cu uleiul :cheers:

Editat de bogdanawo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu merg. dekt daca schimbi tot setul cred. eu am pus ambielaj de 122 pe 123 si nu se invartea motorul

eu zic sa pui totul de rotax 123, sau schimbi cu totul. nu te baga sa cumperi piese ca sa vezi cum nu se potrivesc.

 

aia e, ai comis-o, te costa. daca te zgarcesti pierzi si mai multi bani

 

bafta la reparatii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu merg. dekt daca schimbi tot setul cred. eu am pus ambielaj de 122 pe 123 si nu se invartea motorul

eu zic sa pui totul de rotax 123, sau schimbi cu totul. nu te baga sa cumperi piese ca sa vezi cum nu se potrivesc.

 

aia e, ai comis-o, te costa. daca te zgarcesti pierzi si mai multi bani

 

bafta la reparatii

el parca tot setul am citit ca-l schimba, nu are rost, daca ti s-a gripat pistonul, sa schimbi numai segmentii si pistonul, pentru ca sigur e si camasa atinsa, zgariata, uzata neuniform. cu ambielajul e alta treaba, ca, daca e cu 2 zecimi mai lung ai sansa sa-ti atinga in cartere, asa cum probail, ai patit tu. daca camasa nu este prea lunga sa-i atinga in ambielaj, daca se potriveste la gauri, daca pistonul corespunzator noii camasi are acelasi diametru la gaurile pentru bolt si daca nu este nici asta prea lung sa atinga in biela sau in ambielaj sau in chiulasa, nu vad care ar fi problema. acum, daca le-a cumparat, lasa-l sa incerce, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am rs din 97 si am rotax 123. ma mir sa ai tu rotax 122. oricum am vazut pe ebay seturi care se potriveau si pe 122 si pe 123. la fel si kituri de piston. eu personal cred ca sunt la fel dar cel mai bine dai jos pistonu si le masori pe amandoua cu un subler. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai exact nu stiu ce contine un set

eu am gasit cilindru, piston, segmenti rotax 123 iar motorul meu este rotax 122

nu le-am cumparat inca, de asta v-am intrebat

nu imi bag nasul pt ca sunt un mecanic prost si am inteles ca totusi e destul de migalos sa desfaci un motor de rs.

oricum daca schimb setul, trebuie sa schimb si ambielajul?

 

va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai exact nu stiu ce contine un set

eu am gasit cilindru, piston, segmenti rotax 123 iar motorul meu este rotax 122

nu le-am cumparat inca, de asta v-am intrebat

nu imi bag nasul pt ca sunt un mecanic prost si am inteles ca totusi e destul de migalos sa desfaci un motor de rs.

oricum daca schimb setul, trebuie sa schimb si ambielajul?

 

va multumesc

schimbi ambielaju daca ai probleme la el. daca nu nu`l schimbi. du`l la un mecanic sa ti le masoare pe amandoua si sa iti spuna daca se potrivesc daca tu nu te pricepi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...