Sari la conținut

Ce Scooter Sa Imi Iau?


Caniggia
 Share

Postări Recomandate

bine,asa mil recomand si eu speedfight 2 editie limitata si nuj ce

is multe modele care de la 1000eur is foarte bune si noi is peste 2000 de euro

is mai multe,aprilia sr,gilera runner,aerox,si oricand le poti compara cu ceva nou de banii astia si o sa vezi acolo diferenta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

1) Mai toate chinezariile arata la fel sub carene, insa unele sunt samblate cu mai mult simt de raspundere (vezi JMstarul meu de la scootermania, la 2400 km nu a facut nici o problema, si dupa 2 trante nu s-au spart carenele laterale). Deci ca e kymco, ca e Jmstar, ca e FB, tot motorul ala il are. Kymco sunt fabricate in china, sediul e doar prin taiwan. Peda or fi ok, or fi proaste, nu stiu nimic de ele. Insa am vazut forumuri unde un JMstar a trecut de 10 000 km si nu a schimbat decat cureaua la 7000 km. Astea in 2 T schimba macar un set de segmenti (nu te lua dupa ala care schimba uleiul la Aerox ca bate campii).

2) Exact pentru ce ai tu nevoie si-au mai luat si altii scutere. Si eu tot la asta il folosesc. Si toti avem in 4T. Sunt mai ieftine, mai fiabile, si consuma putin , intre 2,5 l si 3 l la 100 km. Demarajule suficient, si delimitat si rodat ajunge pe la vreo 70 km/h

3) Un Sh nu e nou si nu are garantie. Si e si dureros de scump dupa pretul aruncat de tine mai sus.

 

 

multumesc foarte mult pentru idei. scuterul despre care vorbesti tu (cumparat de la scootermania) e cumva modelul Star?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Al meu e un Go, nu-l mai aduc acum. Seamana cu Gopo Zip cred, cel cu far pe ghidon. Oricum, diferenta consta doar in carene.

 

stie cineva ceva de scuterul Star de la scootermania? l-am vazut si imi place cum arata. cel care il vindea (fireste, isi facea reclama produsului) a scos in evidenta niste lucruri bune la el, lucruri care il recomandau pentru mersul prin gropile de pe strazile bucurestiului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caniggia, o modesta :) parere pentru tine...

 

La banii respectivi....nu prea ai sanse la ceva de clasa: vbesc de marca/brand: Honda, Piaggio, Gilera, Aprilia, Vespa, Sachs, etc... Ori ca sa iei iar second sau chinezism si sa dai o gramada de bani..iar nu se merita. Ar mai fi un Tomos nou la banii astia...destul de bunisor....

 

So:

- ori cumperi un brand k lumea, motor uzat, dar sa arate bine si schimbi setul sau il maresti (pui de 80);

-ori mai pui un ban si iei un Piaggio nou.....sau ceva din Grupul Piaggio (Gilera, A(s)prilia, Vespa)..undeva in jurul a 2000 euroi....

 

Fiind primul..eu zic totusi sa iai un amarat de Ciao sau Bravo....second...mai bagi 3 milioane in set....si ai raspunsul la deplasarea ta la servici....Dupa ce te plicitisesti de el....il dai la altu' mai sarac...si iei ceva "marfa"....

Editat de gulie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) Mai toate chinezariile arata la fel sub carene, insa unele sunt samblate cu mai mult simt de raspundere (vezi JMstarul meu de la scootermania, la 2400 km nu a facut nici o problema, si dupa 2 trante nu s-au spart carenele laterale). Deci ca e kymco, ca e Jmstar, ca e FB, tot motorul ala il are. Kymco sunt fabricate in china, sediul e doar prin taiwan. Peda or fi ok, or fi proaste, nu stiu nimic de ele. Insa am vazut forumuri unde un JMstar a trecut de 10 000 km si nu a schimbat decat cureaua la 7000 km. Astea in 2 T schimba macar un set de segmenti (nu te lua dupa ala care schimba uleiul la Aerox ca bate campii).

2) Exact pentru ce ai tu nevoie si-au mai luat si altii scutere. Si eu tot la asta il folosesc. Si toti avem in 4T. Sunt mai ieftine, mai fiabile, si consuma putin , intre 2,5 l si 3 l la 100 km. Demarajule suficient, si delimitat si rodat ajunge pe la vreo 70 km/h

3) Un Sh nu e nou si nu are garantie. Si e si dureros de scump dupa pretul aruncat de tine mai sus.

 

1 nu prea m-am uitat sub carene dar stiu ca kymco e o marca buna (nu prea are competitor la pretul ei), de jmastar nu prea am auzit nimic, de fb am auzit 99% numai de rau. M-am documentat oleaca si pe forumurile externe si in general detinatori de kymco sunt multumiti, e o firma destul de mare si face scootere de ceva timp . Oricum poti avea probleme si la un aprilia nou...depinde de noroc.

 

offtopic : stiu ca einstein1984 are un anumit comision la una din firmele de chinezi (cel putin asa am vazut pe un topic), e cam subiectiv , zic eu.

Einstein daca nu am dreptate da-mi una dupa cap :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La kymco nu, sau daca da f putin ,poate la cele de 2000e+ 50cc . Cam la orice (masini,moto,computere,celulare,etc) e un echilibru raport pret/calitate , eu nu tin cu firma tin cu "raportul" daca vrei sa-i zic asa , daca o sa apara altceva (sa i dau si nume "saniuta scooter") cu un pret mai bun si calitate mai mare sau = , dar nu la nivel de 3 useri , la nivel international atunci am sa merg pe saniuta fara discutii.

Si chiar daca platesti % parte pt firma , pana la urma are o reputatie nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

M-am hotarat sa imi cumpar un scooter de 50 cmc si nu stiu la ce sa ma opresc. :cheers: Ideea principala ar fii sa coste pana in 40 de milioane. Am tot cautat pe net la diferite firme si am vazut cateva care m-ar interesa. Cum nu ma pricep prea bine, as dori ajutorul vostru. :)

 

Ce mi-a placut pana acum:

 

1. Peda Shotgun - http://www.scuterepeda.ro/scuter-peda-shotgun-50/

 

2. Modelul Star de la Scootermania - http://www.scootermania.ro

 

3. Modelul Znen Classic tot de la ei - http://www.scootermania.ro

 

Alte idei? :(

 

Te safatuiesc sati iei un second japonez ,.desi sint un vinzator de scutere second din Italia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te safatuiesc sati iei un second japonez ,.desi sint un vinzator de scutere second din Italia

 

 

multumesc pentru mesaje tuturor. eu mi-as lua unul second hand insa chiar nu vreau sa stau cu el prin serviceuri mai mult decat sa ma plimb. in sensul ca unul nou, chiar si chinezesc, are totusi avantajul ca nu are atatea mii de km si piesele de pe el nu sunt uzate. in plus, garantia de 1 an sau 2 ani suna bine de tot :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru mesaje tuturor. eu mi-as lua unul second hand insa chiar nu vreau sa stau cu el prin serviceuri mai mult decat sa ma plimb. in sensul ca unul nou, chiar si chinezesc, are totusi avantajul ca nu are atatea mii de km si piesele de pe el nu sunt uzate. in plus, garantia de 1 an sau 2 ani suna bine de tot :)

 

NU exista garantie la scuterele chinezesti. Eu aveam reviziile programate la scooter center.

 

Plateam tot. si un bec il plateam. De cand l-am cumparat nu mi-a mers sonda de benzina. M-am dus cu adeverinta de la showroom, semnata de omul de acolo mentionand ca nu merge sonda de benzina si cer sa fie inlocuita pe garantie.

 

Ajung la prima revizie, arat documentu`, explic, arat, etc. Si un domn mecanic se eSprima: " Ce garantie domne? Nu exista garantie la astea... Tot ce nu merge si doriti sa fie inlocuit se plateste "

 

Si de atunci i-am facut reviziile acasa, cu tata. Pana mi-am luat JetForce`ul, de care sunt multumit, chiar daca i-am pus o data setul. Cred ca era batran si nu erau km reali. Jet`ul l-am luat SH.

 

Bafta la alegere!

Editat de t.H.u.G.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate daca vrei si gasesti iati o honda sh 150 o inscri pe 49 k se poate si iti zic si cum sau daca vrei 49 ia aerox sau sr sau rs sau orice altceva nu chinezarie nu iti blestema zilele nu faci 4000 km cu el si deja incepe pecat unu sh faci si 10000 fara sa te atingi de el gaseste ceva sh la bani aia dar tias recomanda sh 150 fuge cu 130-140 are demaraj de racheta:))si nu e prea scump gasesti la 700 euro!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate daca vrei si gasesti iati o honda sh 150 o inscri pe 49 k se poate si iti zic si cum sau daca vrei 49 ia aerox sau sr sau rs sau orice altceva nu chinezarie nu iti blestema zilele nu faci 4000 km cu el si deja incepe pecat unu sh faci si 10000 fara sa te atingi de el gaseste ceva sh la bani aia dar tias recomanda sh 150 fuge cu 130-140 are demaraj de racheta:))si nu e prea scump gasesti la 700 euro!

 

si iei niste viraje cu el , tot nu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat un Jet Sport, de la Sym. Foarte multumit pana acum, pe langa orice varianta second. L-am desfacut nitel sa-i montez alarma, mi-a placut ergonomia si grija la detalii, spre deosebire de ce am vazut la ultimul meu peugeot...

Iti recomand sa citesti si forumuri de afara, preferabil din tari cu traditie in scutere...gasesti niste chestii utile pe acolo care te vor ajuta sa-ti faci o parere dpdv al fiabilitatii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat un Jet Sport, de la Sym. Foarte multumit pana acum, pe langa orice varianta second. L-am desfacut nitel sa-i montez alarma, mi-a placut ergonomia si grija la detalii, spre deosebire de ce am vazut la ultimul meu peugeot...

Iti recomand sa citesti si forumuri de afara, preferabil din tari cu traditie in scutere...gasesti niste chestii utile pe acolo care te vor ajuta sa-ti faci o parere dpdv al fiabilitatii

 

 

multumesc pentru mesaje. am vazut un aerox nou la 2400 de euro. merita investitia sau mai bine imi iau unul second?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BAIETI!GARANTIE EXISTA NUMAI TREBUIE SA CUNOSTI LEGEA SI SA STI SA-TI CERI DREPTURILE SI EU AM UN CHINEZISM SI DEFECTIUNI NU AM AVUT LA EL DOAR DEFICIENTE DE MONTAJ MI SA SLABIT GHIDONUL LA 700 KM SI SUPORTUL OGLINDA LA 800 AM FOST LA EI SI AU STRAMBAT DIN NAS M-AM FACUT CA SUN LA OPC SI LA DISTRIBUITORUL DIN TARA SA VEZI CUM AU SARIT SI VB EXTREM DE CIVILIZAT EU AM PRETENTIE LA GARANTIE ATAT CAT SCRIE 2 ANI!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BAIETI!GARANTIE EXISTA NUMAI TREBUIE SA CUNOSTI LEGEA SI SA STI SA-TI CERI DREPTURILE SI EU AM UN CHINEZISM SI DEFECTIUNI NU AM AVUT LA EL DOAR DEFICIENTE DE MONTAJ MI SA SLABIT GHIDONUL LA 700 KM SI SUPORTUL OGLINDA LA 800 AM FOST LA EI SI AU STRAMBAT DIN NAS M-AM FACUT CA SUN LA OPC SI LA DISTRIBUITORUL DIN TARA SA VEZI CUM AU SARIT SI VB EXTREM DE CIVILIZAT EU AM PRETENTIE LA GARANTIE ATAT CAT SCRIE 2 ANI!

 

mie mi se pare foarte greu de crezut ca o firma de la care ai luat un scuter cu garantie nu vrea sa respecte termenii din respectivul contract. de asta am zis pe tot parcursul acestui topic ca tind spre ceva "chinezesc" dar cu o garantie de 2 ani. exista opc-ul care ii obliga sa respecte contractul daca nu exista intelegere din partea lor.

exista cineva care nu a beneficiat de garantie, desi era scris in acte ca firma e obligata? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

garantia este mai mult o iluzie, din cate stiu, garantia acopera doar motorul, dar ca sa beneficiezi de ea trebuie sa nu delimitezi scuterul si sa faci reviziile la ei (adica sa te jupoaie de bani), o sa renunti singur la garantie cum am facut si eu si multi altii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa renunti singur la garantie cum am facut si eu si multi altii...

printre care si je....conditiile de garantie sunt prea restrictive,practic scuterul trebuie sa il ti in vitrina ca sa poti beneficia de garantie..dar in vitrina nu se strica...asa ca....

Editat de dezkreator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

printre care si je....conditiile de garantie sunt prea restrictive,practic scuterul trebuie sa il ti in vitrina ca sa poti beneficia de garantie..dar in vitrina nu se strica...asa ca....

 

 

am gasit o aprilia sr 50 factory , noua, cu 1700 de euro. merita? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...