Sari la conținut

Grecia 15-18 Iunie


Postări Recomandate

Salut Tavi. Am si eu gps Tom Tom, dar nu-l mai iau dupa mine dupa ce m-a enervat de cateva ori bagandu-ma pe niste strazi infundate (desi hartile sunt actualizate). Am un sentiment sporit de aventura si libertate navigand old-school doar cu harta, pozitia soarelui si indicatoarele rutiere. Tot pentru acest sentiment scot din schema cazarea la hotel sau pensiune atunci cand sunt singur (cu fata e altceva), cel mult un camping, dar prefer sa pun cortul oriunde imi place, de preferat pe malul unui rau sau al marii. Cu benzina a fost ok, daca nu alerg am o autonomie de cca 350 km, pentru un motor de 919 cmc eu zic ca e bine.

 

 

 

:) vrei sa spui ca sunt plagiator, sau ca am descris feelingul pe care il are orice biker cand se da cu moto pe un drum virajat si cu asfalt bun?

 

 

Uite d-asta am renuntat azi sa imi iau GPS. e mult mai fun cu harta si indicatoare. tre sa te duca un pic capu ca sa te orientezi dar oricum nu se merita sa pui baza in GPS :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Tavi. Am si eu gps Tom Tom, dar nu-l mai iau dupa mine dupa ce m-a enervat de cateva ori bagandu-ma pe niste strazi infundate (desi hartile sunt actualizate). Am un sentiment sporit de aventura si libertate navigand old-school doar cu harta, pozitia soarelui si indicatoarele rutiere. Tot pentru acest sentiment scot din schema cazarea la hotel sau pensiune atunci cand sunt singur (cu fata e altceva), cel mult un camping, dar prefer sa pun cortul oriunde imi place, de preferat pe malul unui rau sau al marii. Cu benzina a fost ok, daca nu alerg am o autonomie de cca 350 km, pentru un motor de 919 cmc eu zic ca e bine.

 

Da, ai dreptate, sant destule indicatoare, si daca iti pui putin capul la munca... iese mai mult decat un gps. Utilitatea ce i-am gasit-o eu, este sa memoreze puncte de interes (pe care le-am atins), care altfel necesita notite, care le pierzi... si n-ai chef sa le scri. Nu m-am putut obisnui sa fac stanga cand zice Marcel... ha, ha ce mai radeam de el.... pana in Grecia si napoi, la Timisoara, pot spune ca ne-a ajutat, a fost precis, doar in Beograd (unde nu ar fi trebuit sa ajungem, am ratat o bifurcatie). In Atena... ne-a dus pe o strada infundata :) .... ca si al tau... cred ca sant bune pt enduristi. (alea de enduristi)

Cat despre cazare, iar ai dreptate, singur, am dormit si pe marginea drumului, nu mai spun ce fain e singur pe malul unui rau, sau mai fain al marii... foarte fain dormitul pe nisip, nu cred ca s-a inventat pat mai confortabil.

Cu benzina... fain de tine... 350km autonomie.... al meu era mai mic, cred ca vreo 200km, nici pana la Budapesta nu puteam merge in afara sezonului ca sant inchise multe statii pe autostrada.

Cred ca nu as vrea sa merg cu tine in excursie, pentru ca-ti place singur. Si mie :) dar daca te intalnesc pe sosea, o sa-mi faca placere :P deocamdata e cam greu... m-am mutat la mamanaibii, dar vin eu inapoi in Europa

Editat de TaviS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...