Sari la conținut

Mz 175 sau mai astept pentru unu de 250


Cata:)
 Share

Postări Recomandate

Sal motociclistii mei (na ca am zis-o :bounce: ) !!!

Am si eu permis cat A de vreo 3 luni si mor de nerabdare sa imi iau motor.Acum nu stiu cum sa procedez pentru ca de o motocicleta mai sanatoasa nu am bani, am decis sa caut una mai veche pe care sa invat sa merg si chiar am gasit la un mos 2 oferte care mi s-au parut interesante:

-mz 175 in 4.5 mil

-jawa 250 in 6 mil

ambele inmatriculate si in stare buna de functionare (inca nu le-am vazut dar stiu de la vecini,ca mosu' nu era acasa).

 

Care credeti ca e mai valabila tinand cont ca nu doresc performante mari (am mers doar pe minsku' scolii ) si imi doresc sa fie fiabila ( chiar daca voi mai baga bani in ea dupa cumparare ) ?

Sa mai astept totusi pentru un mz 250? (vreau sa se auda cat de cat frumos nu precum un motor de drujba)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti mosii care au avut motociclete si cu care am discutat ziceau ca jawa de 250 a fost o motocicleta exceptionala chiar daca au avut multe motoare la viata lor, inclusiv bmw sau zundapp.

Acum depinde si in ce stare este. Eu n-am avut asa ca nu pot sa-ti recomand din proprie experienta, doar din auzite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu este sa nu iti iei o motocicleta din astea sus-mentionate in nici un caz. Eu am avut mz es 250 si simson 250 si iti pot spune (cu tot riscul sa imi sara in cap unii forumisti) ca nu merita chiar daca au pret atractiv fata de astea mai noi.Ideea este ca caeste motocicleteduc lipsa severa de piese noi, unele merg cu improvizatii, ex. simson (carburi de minsk, pistoane de skoda sau mai rau, de dacie), segmentii ii faci la comanda din materiale proaste, si asta daca ai noroc sa gasesti piston in stare cat de cat. Despre fiabilitate iti spun ca mz-ul este rezistenta, ca dovada ca merge si la 40 si de ani de la fabricatie, dar din pricina vremii si a pieselor nu poate fi numita o motocicleta de sosea propriu -zisa, ci mai mult o clasica. Asa am facut si eu, cum vroiai tu sa faci si am cumparat es-ul la 6 mi.lioane cu numere noi, am schimbat electrica, segmentii, baterie noua si am dat-o fiindca se aratau alte cheltuieli cu ea la orizont.

Daca te gandesti la cele mentionate de tine mai sus inseamna ca ai vro 6 milioane.Eu nu zic sa mergi pana la cele 20 de milioane ale unui ETZ, dar la pragul de 10 milioane gasesti un minsk in stare buna, cu km putini (max 10000), si la care gasesti piese noi la pret rezonabil.

Parerea mea!! :bounce:

Succes si alege c grija! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bogdiV are si el dreptate... ma rezum doar la alegerea minsk si etz...

 

de departe sunt incomaparabile, etz-ul spune multe la capitolul fiabilitate si asptect. daca ai destui bani sa il cumperi si sa il intretii e ft bine; este un motor care nu te lasa cu una cu doua si merge impecabil. un alt dezavantaj pe langa pretul putin ridicat pentru unii dintre noi (pret just de altfel) mai este si faptul ca piesele se gasesc din ce in ce mai greu.

 

minskul este si el destul de fiabil, nu ft aspectuos, nu e pretentios, se repara usor si consuma si ft putin, 2.5-3% daca e bine reglat. piese pt el se gasesc chiar usor, si la cumparare nu dai o mica avere cum se spune. desigur ca la asa pret nici pretentii prea mari nu poti avea de la un motor de 125 cc.

 

mai fac loc aici pt inca un motor. voschod clasic (3m) sau varianta sport (Sova). are 175 cc si la capitolul asemanari a cam pe acolo cu minskul..... la fel si cu piesele. ce are in plus.... cei 50 cc il face ceva mai puternic urca mai bine, deci si consum ceva mai ridicat spre 4%

 

daca mai cautam putin ceva exemple mai gasim, dar ca sa ne limitam si la pret, ma opresc aici.

acum strang bani pt moto. eu deja am ales. minsk :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc petru sfaturi!

binox cred ca ai dreptate pentru ca si eu am auzit cum ca jawa 250 ar fi o motociclea foarte reusita.

In legatura cu piesele cred ca am un atu (sper) deoarece cunosc mai multi rusi care aduc orice le ceri din partile Sucevei si de peste Prut si banuiesc ca acolo se gasesc ceva mai usor.

Alte pareri?

:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca cunosti "rusi", intreaba-i pe ei la ce motoare sunt cele mai bune si multe piese disponibile.

 

jawa de 250 stiu ca s-a fabricat acu vreo 30-50 de ani, in cehia, deci cu piesele mai greu. s-ar putea totusi sa ma insel.

 

etz-ul de 125 e si el rar, si nu stiu daca faci rost de piese de la rusi, fiind nemtesc.

 

dintre minsk si voshod, iti recomand voshod-ul. e la acelasi pret, dar sincer e o clasa superioara. am mers pe ambele si sunt f. fericit ca am ales voshod. singura problema e ca piesele de voshod se gasesc mai greu ca cele de minsk, dar daca ai "surse" cum ziceai....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CRED CA M-AM INSELAT .

NICI NU CRED CA EXISTA VERSIUNEA DE 175 LA MZ.(SPER SA FIE MAI MARE :bounce: )

MZ ETZ = 125,150,251,301

ORICUM MAINE DACA NU PLOUA II FAC O VIZITA MOSULUI SA VAD "OFERTA" SI FAC SI NISTE POZE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mz-ul de care probabil vorbesti tu este modelul ES (gatul de lup) din anii 60 (aparut in 3 variante -61,62,63), care avea set motor de 250 sau 175, seturile putand fi interschimbate. Stiu fiindca am avut ambele tipuri de seturi la a mea. Nu stiu sa mai fi aparut si alte variante de 175 in cadrul seriei de productie TS de prin anii 70, desi s-ar putea sa ma insel.

Pune poze sa ne dumirim si noi care-i treaba. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...