Sari la conținut

bogdiV

EX+
  • Număr conținut

    242
  • Înregistrat

  • Ultima Vizită

Orice postat de bogdiV

  1. Salutari, Ma numesc Bogdan si sunt motociclist de mai bine de 4 ani. Am avut 2 MZ-uri, 1 Simson ( ce vremuri si-alea .... crapau de numa ) 1 KTM LC4 din 97' care l-am cumparat cu 3000E, am mai bagat 1000E in 2 sezoane in el si l-am vandut sub 2000 de euro, si nu in ultimul rand, am avut o Honda Africa Twin de 750 RD02 din '91 care o mers foarte bine in ciuda varstei ei. Mi-o ramas in cap fiabilitatea Honda dintr-un motiv asa ca am inceput recent sa caut pe net un nou motor pentru sezonul viitor avand in vedere ca is pieton momentan. Mi-o placut mult Magna de 750 ( modelele noi ) si am vazut ca pe net se invart in Germania pe undeva pe la 3500-4000E de prin 93-96 anul. O problema care am observat-o la aceasta motocicleta ( mai mult particularitate decat problema ) este exact aceeasi ca si la Honda Africa Twin: 80%-90% din modelele expuse au intre 25.000 si 50.000 de km. Nu conteaza anul, ca ii 92,95,98 ... au toate atatia kilometrii. La Twin faima o preceda si de-aia am avut incredere sa o cumpar ( fiind o legenda in termeni de fiabilitate ). As vrea sa stiu parerile unor posesori relativ la fiabilitatea acestei motocielte ( Magna ), kilometraje parcurse si probleme istorice care pot aparea la acest motor. ( la Twin de exemplu este o problema cu releul de incarcare la modelele post 93 ). Is convins ca motorul trage de rupe ( V4 n-are cum sa nu dea randament ) dar totusi 4000 de euro sunt o suma pe care as prefera sa nu o arunc pe gard ( cum am facut cu KTM-ul ). Spor tuturor si numai bine. Bogdan
  2. Salut. Am cumparat Africanul si am venit pe el Drobeta-Cluj. Merge impecabil :|.Punct. Is foarte multumit de investitie ( fiindca am incredere ca o pot numi asa ).
  3. Salut ... caut si eu niste sfauri fiindca vreau sa imi achizitionez saptamana viitoare o africa twin. Am gasit una din 91, estetic arata impecabil, mecanic el zice ca ii exceptionala ( dar asta voi vedea la fata locului ) kilometrajul este 45000. Singurul lucru care ma jeneaza un pic ii anul ... 91 mi se pare cam veche, dar daca is asa legendare cum se zice la fiabilitate si tot nu m-ar deranja. Vreau sa stiu ce probleme au aceste motocicleta ( am auzit zvonuri cu pompa de benzina si electrica de incarcare ) si vreau niste sfaturi legat de lucrurile la care sa fiu atent cand ma duc sa o verific. Dati cu parerile pentru ca e important !!!
  4. Baga T90 exact cat scrie in manual , nu 0.5 l . La mine la MZ ES era 760 ml de T90 si mergea perfect.
  5. pepsi, aia rosie parcata langa Auto Tudor nu?! Am observat-o si eu si am vazut ca proprietarul o cam neglijeaza (lantul avea burta serioasa ). De fapt l-am vazut pe proprietar plimbandu-se fara casca asha cu pletele in vant prin orash. In rest bine mersi, 200 cmc, turbina, toba "sexi", pornire la buton (singura comunista cu asha ceva din cate stiu), ruseasca- > piese proaste si rare,. Din cate stiu eu astea se vroiau a fi motoare de agricultori, de aia au asha rotzi.
  6. 1. Ulei XCEL folosesc si eu de ceva timp si itzi pot spune ca protejeaza bine, desi ceva calamina tot o sa faci si fum o sa scoata. 2. Eu folosesc 35 ml la litru si merge bine, iar despre chestia cu fumul nu-i da importanta si nu te lua dupa chestii de genu "baga mai putin ulei ca nu scoate atata fum". Cat timp iese fum pe teava de esapament stii ca ungerea decurge cum trebuie. In rest nu itzi pasa de fum ca doar nu tu il inspiri...(decat la stopuri si la porniri )
  7. Salutari TomCat si felicitari pentru achizitie. Sa te duca cati kilometrii vrei fara probleme!!! Apropos: si a mea are 43 de ani, iar si eu am acelasi model de casca SafeBet!!! Numa bine
  8. Salut!!! Imi pare rau ca nu iti merge cum trebuie dar ideea ii acuma sa o repari cu ceva efort si sa o vinzi inainte sa ti se inmulteasca pierderile. Crede-ma ca stiu ca si eu am luat o teapa de asta anul trecut si numai dupa 4 milioane bagate am realizat si am vandut. NU ASTEPTA CU EL CA O SA SE INMULTEASCA cOSTURILE. Parera mea ii ca daca ambreiajul ii defunct atunci sigur cutia il va urma, moment in care motorul de ETZ ii terminat.
  9. Ciao este cel mai de jos model din gama piaggio. Teoretic nu ar trebui sa mearga mai mult de 45. Este limitat ca viteza de fabricanti pt. a putea fi calarit in siguranta cu suspensiile aproape inexistente care le are. Celelalte modele prind intre 50-60, dar au suspensii integrale fata spate calumea si fac fata mai bine gropilor chiar si la viteza maxima.
  10. wolf, lamureste-ma si pe mine, aia rosie e un IFA BK 350 modificat??
  11. cica in cotton club joi la ora 19 (sau p-acolo). Eu am fost odata si eram singuru de pe-acolo (ce-i drept ca la 18.30) . Mi-am strans catrafusele si am plecat cand am vazut ca nu ii nimeni....
  12. Bravos omule, era si timpul sa te bucuri si tu de MZ-ul ala!!!! Acuma numa sa mai intarzie iarna aia vro 2-3 luni pe putin...
  13. la MZ ii destul de simpla procedura. Cu cama in in punctul cel mai inalt distanta dintre platini trebuie sa fie 0,4mm(teoretic). Av. centrifugal asigura aprindere k-lumea si pt. cresterea in ture. Problema ii ca la motoare mai "obosite" sa zicem avansul trebuie reglat sa compenseze uzura si scaderea de compresie a motorului. Aici ii partea mai dubioasa in care experienta conteaza. Amintindu-ne placut de acel instructor de B care ne spunea ca la Dacie trebuie "sa simti motorul"...
  14. Maniax, daca esti din cluj da o fuga pana la Fieru (ABC Ferari) de pe Eroilor cu 9 lei si ia-ti un set de Lere (acele tije de care vorbeai tu). Eu mi-am luat si sunt tot ce ai nevoie pt. avans si bujie (in cazul meu 0,4 si 0,63 mm).
  15. Motocicleta arata exact ca si un alien din seria Alien. Ziceti de nu?!
  16. Fred's guide on how to fix youtr moped. Sper ca stii engleza bine. Mai explicit de atata nu poti fi... http://www.mopedarmy.com/resources/articles/fredsguide/
  17. Moshule Pantera, continua sa bagi tu M30 ochiometric in rezervor si dupa o vreme desfa setul si uita-te unde a ajuns calamina (poate gasesti calamina in zone inca neexplorate ale motorului ). Asta daca nu cumva ai pus prea putin ulei si iti gripeaza inainte sa apuci tu sa desfaci de buna voie. Cat despre claxoane, in jungla urbana sa circuli fara claxon ii sinucidere zic eu. Eu de asta mi-am luat si casca fara aparatoare la gura, ca pe langa claxon sa pot interactiona si verbal cu ceilalti participanti la trafic si cu pietonii
  18. Cu placere pepsi!!! Vino cand treci prin cluj sa iti dau piesa aceea ca se termina sezonu'!!!! Eu inca sunt in vacanta asa ca poti trece cam oricand.
  19. bogdiV

    Calamina

    La ceva tutorial de iernat motocicleta am prins cum respectivul zicea ca el a demontat sistemul de evacuare si le-a lasat trei zile in apa cu soda caustica si dupa trei zile erau "luna si bec". Cred ca respectivul tutorial este pe http://www.motoguru.net
  20. Eu l-am luat pe-al meu la 6.7 milioane, m-am plimbat o vara cu el prin oras si l-am vandut in toamna cu 7.2 milioane. Mopedul in cauza este un Piaggio Ciao. Asa ca zic eu ca pretul de 9-10 mil pt. unul bun nu este exagerat.
  21. Nu cred ca renteaza sa cumperi o ap. electronica pt o motoreta carpati (costa vro 80+ de lei). Mai bine pui niste bani si cumperi un carpati functional sau unul de piese.
  22. Eu am trusa originala de la MZ, pe care o tin sub scaunul din fata. Sub cel din spate este loc pt. trusa medicala dar fostul proprietar a pierdut cheia asa ca nu cred ca voi afla in curand ce sa afla sub acel scaun (decat daca incerc cu o ranga ) .... Trusa mea contine: 1.Chei fixe de toate dimensiunile utile (6 chei in total) 2.Cheia de bujie 3. 1 buc ranga in miniatura + una mai mare 4. O cheie tubulara de prezoane + levierul pt. acea cheie 5. 1 set de lere de toate dim. utile pt. aprindere si electrozii bujiei 6. 1 buc bujie de rezerva 7. 2 surubelnite cu cap normal 8. O hexagonala cu maner lung Cred ca nu am uitat nimic.... Nemtii o fost inspirati, dar am auzit ca acesta idee cu trusa a fost discontinuata la aparitia modelelor mai sportive (ETZ). Cat despre Ivan cred ca nu s-a gandit vreodata ca motocicletele lui vor ramane in drum asa ca nu a inclus loc de trusa de scule....
  23. SA-L PRINZI TREAZ ?! Mai bine faci tu treaba,incet si sigur. Daca stii germana mergi pe http://www.ostmotorrad.de/, unde gasesti manual de reparatie (si de intretinere pt. orice manual). Daca nu stii mai bine babelfish sau un traducator decat mecanic de-asta.Sincer imi pare rau ca nu te poti da cu motorul, cunosc si eu astepatrea asta ca am trecut si eu pe mana multor mecanici (care mi-au mancat timp,bani si nervi) pana am invatat singur, incet cum sa fac chestiile astea.
×
×
  • Creează nouă...