Sari la conținut

O Intrebare Va Rog...........


Postări Recomandate

Va salut ! sunt nou posesor de TransAlp, si am o intrebare, cum se regleaza lantul ( intins ) eu am inteles ca ashezat pe roti se intinde pana la un joc de 3,5 - 4,5 cm in sus si in jos fata de pozitia libera a lui sau cam asa ceva ( poate nu explic cum trebuie ) un amic mia zis ca sunt aceleasi cote de lejeritate dar pusa pe cricul central , ?????????? cum este pana la urma ? va multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lantul il reglezi in sarcina, nu pe cricul central, ca nu iese treaba.

motorul pe cricul lateral, si jocul lantului sa fie 3,5-4,5 cm (din punctul inferior cand sta liber, sa poata fi ridicat pe distanta aceea mentionata anterior).

si in functie de cate bagaje mai pui pe motor il mai reglezi.

succese !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si e mai bine de 100 de ori la TA sa fie lantul mai larg decat mai strans! Un lant strans prea tare se uzeaza mai repede, uzeaza pinioane mai repede si cadou: iti poate uza mai usor rulmentul axului pinionului de atac, iti poate uza canelurile de pe axul pinionului... etc... TA-ul nu e vitezana! Lantul trebuie sa aiba burta 4-5 cm, mai ales daca pui bagaje si pasager.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am raspuns si pe topicul celalalt.

Au dreptate baietii.

Cu toate ca in carte spune ca se intinde pe cric eu l-am intins in sarcina, adica cu motoru pe roti si eu pe el. Daca mai pui si pasager si bagaje s-ar intinde lantu ca dracu daca il reglezi pe cricul lateral.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multzumesc pt sfaturi ! am priceput cam cum vine treaba, japonezul zice pe cricul lateral o lejeritate de 3,5 - 4,5 cm si nimic de ce se urca pe mobra, bagaje, pasager etc, dar de la voi care ati intampinat problema cu lantzul inteleg ca e mai bine sal reglez cu un joc mai mare de cat cere cartea, adica in partea de sus a scalei 4,5 spre 6 cm, ok, si va multzumesc inca o data .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci :P important ..

intai de toate lantul se useaza inegal . de ce nu stiu. pui motorul pe cricul central, si incet incet invarti roata spate si vezi care e portiunea pe care lantul este cel mai intins. marchezi zona respectiva si acolo masori ceea ce au zis baietii mai sus.

 

daca vrei sa o faci si mai bine, citeste manualul , e descris cu poze. ceea ce ti-am spus eu este citat din manual :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci :jump: important ..

intai de toate lantul se useaza inegal . de ce nu stiu. pui motorul pe cricul central, si incet incet invarti roata spate si vezi care e portiunea pe care lantul este cel mai intins. marchezi zona respectiva si acolo masori ceea ce au zis baietii mai sus.

 

daca vrei sa o faci si mai bine, citeste manualul , e descris cu poze. ceea ce ti-am spus eu este citat din manual :P

........

Ms, dar nu cred ca mai este cazul sami bat capul cu lantzul, mam hotarat sa o dau, nu stau bine pe ea, de fapt nu ajung bine jos cu picioarele si nu sunt un pitic, am si eu acolo un M si vreo 78 cm dar stau pe varfuri si numi place, nu stiu dc dar nu ma simt bine asa sus, va multumesc la toti pt sfaturi au fost utile, imi pare rau ca o dau dar ...ce sa fac ? de crescut nu mai cresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...