Sari la conținut

Jante


Postări Recomandate

cine si-a polishat jantele? e mult de munca? se poate numai cu kit de pe louis sau si cu alte solutii?. cu ce pot da vopseaua jos ca pana acum am dat vopseaua de pe buza unei jante cu smirghel si nu-mi mai trebuie sa repet procesul in viata mea. ms

 

pe rand va rog nu toti odata ca nu mai inteleg nimic :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

polishat sau revopsit? cred ca e o diferenta intre ele

 

pt polish daca vrei sa o faci tu:

-doar pt lustruire - o perie polish care se ataseaza la bormasina, flex + pasta polish (din cea pt luciu, nu abraziva)

-daca ai si zgarieturi fine - inca o perie pe care o folosesti cu o pasta polish abraziva (sunt mai multe granulatii, in functie de cat de "adanc" vrei sa polishezi) si apoi dai cu peria de mai sus

 

din cate inteleg eu tu vrei sa revopsesti jentile. pt asta te-as sfatui sa apelezi la cineva care are si scule/conditii pt ca la metal e recomandat sa se bage la cuptor piesa vopsita pt cresterea rezistentei stratului de vopsea.

peste se aplica un strat gros de lac de buna calitate, care sa iti protejeze janta de pietre.

apoi se efectueaza o polishare (prima descrisa) pt eliminare impuritati si adaugare strat protector la radiatii, etc.

 

pentru materiale poti apela la cei din vitan :Genolux Serv 344 07 09 sau 0747 35 9333

bafta si sper sa te ajute!

 

pt indepartat vopseaua poti folosi o perie de sarma sub forma de disc, atasata la bormasina. vezi sa nu fie f aspra pt ca iti zgarie si metalul. sau daca ai unde sa sablezi...un amic a facut treaba cu un aspirator vechi si nisip :kali:

Editat de cojo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam asa ceva as vrea. nu sunt din buc deci umblatu pe drumuri sare din schema.

 

cum pot scoate vopseaua de pe jante stie cineva? in afara de smirgheluit sau sablare ca nu face nimeni asa ceva p'aci.

post-35648-1214575796_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Era cineva pe aici,pe sectiunea servicii parca,care facea asa ceva.

Omul era meserias,l-am intrebat si eu odata si nu m-a sfatuit s-o fac.

De ce?

-Aluminiul oxideaza dupa o perioada,ar trebui dat cu lac,dar care nu tine pe janta lustruita.

-Toata vaselina aia de pe lant se va duce pe janta,iar acizii din ea vor ataca lustrul jentii.

Vei sta mai mult cu cirpa sa dai lustru decit calare pe motor si nu se merita.

Le poti vopsi in schimb,exista o vopsea speciala cromata,arata super,dar este foarte scumpa.

Ia legatura cu userul Kerosen de aici de pe forum,el facea d'astea intr-o vreme!

Bafta.

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms de raspuns

se pare k mi-am fwtut zilele degeaba azi mi-am pregatit janta fatza dupa numa eu stiu cat frecat cu smirgelu sa se ia vopseaua de pe ea...macar daca nu intram si in janta spate cu smirghelu..of bine mai era daca raspundeai cu 2-3 ore mai devreme...thx anywhay

 

inca nu m-am interesat si vreau sa va intreb pe voi aici: se gaseste lac auto imbuteliat sub presiune? deci exact ca vopseaua in spray numai k in loc de vopsea sa fie lac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...