Sari la conținut

Trans Carpatic Rally Raid 2005


Postări Recomandate

Atentie, acest regulament atasat s-a schimbat !!!!!Este valabil regulamentul revizuit, pe care-l gasiti peste cateva posturi !!!![attachmentid=29940]Fete si baieti, un lucrul cert. S-a dat publicitatii regulamentul particular al celei mai serioase competitii de gen de la noi (si zic unii din europa), atat ca marime, cat si ca spectaculozitate. Distanta mare, viteza medie mare (vai de mine), vremea supervariabila (avantaj eu), cheltuielile nu prea mici (destul de nasol) si multe alte alea fac ca acest concurs sa separe unii fata de altii, sau cum zicea un coleg de-al nostru "coclaurii" de "motociclistii de internet-cafe".

Cu avizul d-lui Pop, din partea organizatorilor postez fisierul cu regulamentul particular al cursei, conform regulamentelor federatiilor internationale-nationale auto si moto.

Regulament_particular.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Repet: nu este o intalnire de prieteni de cartier.

206032[/snapback]

 

Pai cum?

Nu tu erai cel care acum ceva vreme pretindea in fata tuturor pe forum ca rally-raidul (incluzand Dakarul) e un fel de picnic de duminica, unde mergi cum vrei, nu sunt penalizari, daca vrei te opresti la un mic, la o bere...

 

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cum?

Nu tu erai cel care acum ceva vreme pretindea in fata tuturor pe forum ca rally-raidul (incluzand Dakarul) e un fel de picnic de duminica, unde mergi cum vrei, nu sunt penalizari, daca vrei te opresti la un mic, la o bere...

Dragos

206099[/snapback]

Exact :birthday:

Si vroia sa-i dea lectii lui Zsolt ce ar fi trebuit sa faca la Dakar.

:ok: :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost la szolt acum vreo luna.

am stat la diverse taclale vreo ora, poate si mai bine.

am cumparat de el un topcase pt. aprilia, m-a invatat sa ung lantul cu spray-ul (cumparat tot de la el)-de-a lungul timpului, cu o singura exceptie am avut numai motoare cu cardan-, si la plecare fireste ca i-am atras atentia ca daca nu stie despre moto sa ma intrebe pe mine.

 

despre regulamentul de la RR, poti opri sa mananci cati mici si sa bei cata cola vrei tu, ba chiar poti si sa nu castigi la o adica.

ideea e ca daca te apuci, poti sa te si lasi, iar daca tot termini cursa, e bine sa o faci regulamentar, ca poate te alegi chiar si ceva cupe, sa aibe copii cu ce sa se joace.

 

ideea e ca tot de internet va ocupati, sau va incercati muschii pe ceva coclauri?

hai, ca m-am saturat sa tot citesc de motociclisti virtuali !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

absolut, am si confirmat. Cupa mea deja este scrisa............acu sa vad daca se pot aloca bani de cazare la hotel sau la textila.............daca-mi iau si eu masina de asistenta sau nu.........etc.

mi-a zis nea Victor ieri ca ceva traseu trebuie schimbat, in urma inundatiilor, ca s-a bulit si a devanit "prea greu". Pacat, era ultima mea sansa sa dau fum smecherilor. iar cred ca o sa avem parte de drumuri macadam, forestiere de mare viteza sa alerge handicapatii cu o mie la ora, sa ajung eu dupa 2 ore.........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Datorita ploilor torentiale si a furtunilor care au avut loc in zona muntilor Gurghiului,Ciucului si Harghitei,o serie de podete de pe drumurile forestiere au fost avariate,de asemenea au cazut multi arbori,iar remedierea acestora necesita timp indelungat.

Din aceste motive traseul TCR 2005 a suferit modificari iar acest raid se va desfasura dupa acest regulament - program.

Rugam sportivii sa respecte termenele din program pentru buna desfasurare a cursei,sarcina organizatorului fiind oricum destul de grea.

Multumim

Victor POP

Regulament_particular__TCR.doc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa cum observati cursa s-a micsorat considerabil. Din discutii a reiesit ca traseul devenise mult prea greu (pacat zic eu, fiind avantajat de scula), si multi concurenti ar fi abandonat.

Parerea mea ca a devenit foarte accesibila, mai ales ca plecarea se da acum din PREDEAL si sosirea este la NAVODARI, deci perfect accesibila si Bucurestenilor (care sunt foarte buni la motociclismul virtual pe internet)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
bafta si tie . ne vedem maine .

229796[/snapback]

 

Asteptam impresii de la Dan si de la Vlad.

Pe mine m-a sunat un amic si mi-a zis ca la start s-au aliniat 7 masini, 1 ATV si o motocicleta. Sper sa se fi inselat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-au aliniat mai multe masini , unele din ele meseriase ( vezi echipajul italian...)... dar intr-adevar ma asteptam si eu sa va macar 20 echipaje....initial m-am inscris la incepatori, fiind prima mea participare.....dupa prima zi , o superspeciala cu citeva puncte f. dificile si periculoase (dupa parerea mea...)am fost pe locul 4, iar dupa ziua de ieri , 3 speciale de aprox. 45 km. fiecare, am fost al doilea la general ( si primul la grupa). Timpii au fost insa foarte strinsi, la cateva sec. raportate la zeci de km. Astazi , masina , insuficient pregatita ...poate... ...ne-a fortat sa abandonam , dupa ce luasem un start f. bun si depasisem portiunea dificila si periculoasa.

Este o competitie dificila , dar absolut interesanta...pacat ca organizatorii nu au la dispozitiie mijloacele (fondurile )....necesare... publicitatea este aproape inexistenta, astfel incit nici macar localnicii nu stiau de concurs in zona....e un fel de cerc inchis, afli daca ai pe cineva in el.....asta explica participarea slaba.....publicitatea inseamna insa f. multi bani...asa ca....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari mleo! Pacat ca nu ai reusit sa termini.

 

Publicitatea nu inseamna numai bani; e o meserie ca oricare alta. Poti sa faci treaba si cu bani putini, insa trebuie sa te pricepi. In competitiile sportive moderne cel mai important lucru este MARKETINGUL. Eu cred ca organizatorii sunt pasionati dar nu si priceputi.

Uite cel mai clar exemplu - toate detaliile despre aceasta competitie sunt postate pe acest site de Dan Popescu, un pasionat. Eu cred ca asta e o dovada de ignoranta din partea organizatorilor - nici nu se obosesc sa intre pe-aici, unde ar gasi, cum se spune - core targetul.

 

In acest gen de competitie ar putea fi atrasi usor motociclistii - nu implica costuri f mari de participare din partea lor. Eu stiu cativa oameni (inclusiv subsemnatul) care au fost la un pas de a participa, insa s-au oprit din diverse motive. Cum se spune in marketing - trebuie sa le facilitezi TRIAL-ul. Cu putin efort, organizatorii ar avea o competitie mult mai animata. Insa nu cred ca vor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte mult adevar in ce spui.... eu de multi ani mi-am dorit macar sa merg odata sa vad masinile, sa merg eventual pe sosea intre starturi , cu masinile de interventii , sa chibitez de pe margine... n-am stiut niciodata decat o luna mai tarziu ca s-a organizat ceva pe undeva....de catva timp am un prieten (care mi-a fost copilot acum) care participa de 2 ani...Cat despre pasiune ,DA , in parcarea hotelului Cioplea erau cei mai multi oameni pasionati de ceva anume, pe metru patrat,... oameni care cheltuiesc destui bani, timp,uneori isi forteaza norocul in ceea ce priveste intelegerea din partea familiei (?!)...Anul asta a mai intrat unul in "cerc" (eu), sa speram ca la anul vor mai veni si altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asaaaaaaa, s-a gatat si asta.

deja astept etapa viitoare (se pare ca Bacau), unde sa-i mai dau un pic in gura.

 

Imi pare rau de abandon, cred ca este vorba despre Honda. Intr-adevar, masina era prea putin preparata, si sigur aveai foarte mari probleme in ziua a treia (cea de la predeal la slobozia), inde in pasul predesel a fost ca-n filme (de greu), drum rupt, etc.

 

in rest o sa-l las pe Vlad sa zica el primele impresii de la prima participare intr-o cursa oficiala.

 

nu-mi cereti poze, ca in afara de cele de la festivitatea de premiere, altele n-am.

 

poate au altii, sa le trimita si la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, ne-am hotarat foarte tarziu sa participam si masina am pregatit-o in foarte scurt timp.... personal nici de mine n-am fost foarte convins ca pot face fata...cum am spus, n-am "vazut" niciodata un concurs de aproape, daramite sa conduc in conditii de concurs .... ... rezultatul primelor doua zile parca imi da un pic de incredere , .... mai mult , cred ca castigatori sint toti cei care au participat , iar cei care au ajuns la Navodari sint campioni...Cred ca am gasit miercuri si joi motivatia de a face eforturi in a ma pregati.... veti vedea cu ce masina venim (eu si colegul meu...) data viitoare. Sper ca e Bacaul luna viitoare , desi sint glasuri care spun ca nu se tine din cauza drumurilor rupte de inundatii. Vom tine legatura cu organizatorii , dar , te rog Dane sau Vlad , care aveti primul noutati , sa le postati sau sa dati un mesaj pe privat . Multumesc.

Mihai Leonte

Brasov

0722 56 66 51

mihai_leonte@zappmobile.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...