Sari la conținut

Rulmenti Dnepr


motorist1
 Share

Postări Recomandate

ma straduiesc sa restaurez o nipra.

piesele usor de identificat, gen pistoane, cuzineti, biele, etc le-am procurat, in mare parte, insa m-am lovit acum de o mare problema: RULMENTII.

motorul si cutia era demontate, iar din celelalte "ansamble" , putine mai erau la un loc, asa acum cand vreau sa cumpar rulmenti, nu stiu care sunt, deoarece cei vechi nu mai exist, iar sa masor cote imi este imposibil, pt ca eu nu stiu si nici pe cineva priceput in treaba asta nu stiu.

asa ca , va rog, daca vreunul stiti ce rulmenti imi trebuie, ziceti-mi si mie. am gasit ceva manuale si "ghiduri de reparatie" , insa dificil, mai ales ca sunt in rusa, ori sunt doar schite.

am gasit un magazin de rulmenti, in bucuresti, pe strada plevnei, care vinde cam orice rulment sau semering, dar si scule (aschietoare inclusiv), chei, tevi inox, etc, insa nu stiu ce sa cer............... :kali:

multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in principiu nu ar trebui sa fie prea greu sa masori cu un subler (interiorul, exteriorul si adancimea) si cei de pe plevnei iti recomanda ce sa iei pentru dimensiunile alea, chiar daca dimensiunile tale sunt aproximative, rulmentii sunt standard si nu prea ai cum sa ratezi. Din cate imi amintesc doar rulmentul de pe vibrochen era special, cu ace, restul rulmentilor erau normali.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot ce pot sa spun, tot din experienta, este ca niprul are cote la rulmenti pe care nu le gasesti la magazinele specializate care aduc rulmeniti dinspre vestul europei, de cate ori mi-am cautat rulmenti nu am gasit (la cutie, motor sau butucii de la roti). eu am ajuns la concluzia ca e mai simplu sa-i cauti la ei acasa, asa ca intreaba-l pe dani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde se afla acest magazin pe calea plevnei?

Eu am gasit rulmenti in reprezentanta SKF, au un catalog de echivalente. Au acelasi rulment produs de mai multe firme, ai de unde alege!

Editat de cristi 57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot ce pot sa spun, tot din experienta, este ca niprul are cote la rulmenti pe care nu le gasesti la magazinele specializate care aduc rulmeniti dinspre vestul europei, de cate ori mi-am cautat rulmenti nu am gasit (la cutie, motor sau butucii de la roti). eu am ajuns la concluzia ca e mai simplu sa-i cauti la ei acasa, asa ca intreaba-l pe dani.

Absolut toti rulmentii sunt uzuali(cu exceptia celui cu role de pe arborele primar din cutie care nu are o echivalentza exacta, dar exista ceva similar ca si cote...)

6209/NJ 209 la vibrochen...toata lumea fabrica rulmentii astia...

6303/6204 in cutie(plus cel cu role)(vorbesc de cutia de M sau K750 , ca eu asa ceva am...)

6205(?)/6204 axa cu came..

6207 transmisie+ cel cu role din varful pinionului de atac ...si celalat oscilant care are ceva echivalent romanesc...

Cei de la roti sunt de Dacia :kali: ...unul din perechea de rulmenti conici de la roatele de dacia...ceva cu22.204...

Ce naiba , sunt europeni!Au sistemul metric adoptat de sute de ani spre deosebire de alti civilizati, si chiar fabrica lucruri simple...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu as fi mers in magazine si as fi intrebat nu mi-as mai fi racit gura pe aici, intodeauna au fost in catalog dar nu-i aveau in stoc, si la simeringuri lafel, mai ales cele de la butuci. era un magazin langa bucur obor unde gaseam ce-mi trebuie, dar s-a inchis. oricum se adauga si problema pretului, chiar daca lumea o sa spuna ca cei adusi din rep moldova sint gunoaie, la mine functioneaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc tuturor.

pt cei ce vor rulmeti: www.rulmenti.ro

tel: 0744365507; 021/3178041 ( 42).

mi-au zis ca la telefon iti dau orice informatie vrei ( pret, producator, cote, etc)

am gasit acolo o multime de lucruri interesante: chei, teava inox, suruburi, scul, tarozi, filiere, o gramada.

adresa Calea Plevnei, nr 164 - vis a vis de primaria sect 6, dar catre spitalul militar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...