Sari la conținut

Salvatorii Duna


WHITE RAVEN
 Share

Postări Recomandate

Am fost acum cateva zile pana la tara cu motocicleta, si cum am iesit din Rosiorii de Vede mi so zarit cu coada ochiului intr-un remat acest exemplar frumos de atas duna ( pannonia) normal ca nu m-am putu abtine si l-am salvat de la topire, iar acum ne-am apucat sa il demontam si sa il restauram si o sa il punem pe un simson in strare originala.

Pt cei care au asemenea atase poate imi spune-ti si mie ce tip de roata intra pe el, sau poate are careva o roata pt el pe acasa care nu o foloseste!

 

 

 

BAFTA!! si voua!!!

post-4210-1214634676_thumb.jpg

post-4210-1214634796_thumb.jpg

Editat de WHITE RAVEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...cat de bine se potrivesc retarzii din planul secund , cu atasul de Panonia!Romania!...niste oligofreni care nici macar nu stiu cum se numeste chestia, sufulcati la buric ca sa nu le fie cald(la cap nu, ca acolo nu sunt probleme , acolo totul este pietrificat...) slapi, culoarea tuciurie, si priviri tembele, dar de smecheri(care se pregatesc sa faca o afacere..)

Mii de chestii de astea, adica cam tot ce nu mai circula , au fost magnetizate de genul asta intreprinzatori, urcate pe tren si trimise in Constantza, sa faca chinezii din ele scutere si sa ni le trimita inapoi! :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos atasul! are un design deosebit! succes la restaurare...

Cat a costat???

 

 

fix si in cap 125 de roni. neah luat cu 2,5 roni kilu de aluminiu si a avut fix 50 de kile :kali:

 

...cat de bine se potrivesc retarzii din planul secund , cu atasul de Panonia!Romania!...niste oligofreni care nici macar nu stiu cum se numeste chestia, sufulcati la buric ca sa nu le fie cald(la cap nu, ca acolo nu sunt probleme , acolo totul este pietrificat...) slapi, culoarea tuciurie, si priviri tembele, dar de smecheri(care se pregatesc sa faca o afacere..)

Mii de chestii de astea, adica cam tot ce nu mai circula , au fost magnetizate de genul asta intreprinzatori, urcate pe tren si trimise in Constantza, sa faca chinezii din ele scutere si sa ni le trimita inapoi! :kali:

 

 

lasa-i mai nene mah ca au fot baietzi buni! adik seful lor ca mi l-au tinut o zi pana a venit aditza sa il ia cu masina ( monkey bussines ) :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...cat de bine se potrivesc retarzii din planul secund , cu atasul de Panonia!Romania!...niste oligofreni care nici macar nu stiu cum se numeste chestia, sufulcati la buric ca sa nu le fie cald(la cap nu, ca acolo nu sunt probleme , acolo totul este pietrificat...) slapi, culoarea tuciurie, si priviri tembele, dar de smecheri(care se pregatesc sa faca o afacere..)

Mii de chestii de astea, adica cam tot ce nu mai circula , au fost magnetizate de genul asta intreprinzatori, urcate pe tren si trimise in Constantza, sa faca chinezii din ele scutere si sa ni le trimita inapoi! :kali:

 

 

 

....cat adevar graiesti :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat de belea arata! Oare ar merge pe Drifteru' meu?

ooo da....sunt curios cum ar arata...da o fuga dupa ce-l restaureaza macar sa faci niste poze sa vedem si noi :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Roata e pe 19" ca si la Pannonia.Ai lipsa acolo si axul de la roata si piulita fluture.Cu axul ala te rezolva usor un strungar dar fa-ti rost de roata inainte.

 

Arata bine pe Simson dar vezi ca atasul e cu 2 prinderi sus si va trebuii sa improvizezi putin.Spor la treaba.

post-19117-1214649809_thumb.jpg

post-19117-1214649840_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fix si in cap 125 de roni. neah luat cu 2,5 roni kilu de aluminiu si a avut fix 50 de kile :kali:

 

este destul de bun pretul... succes la restaurare!

 

 

fix si in cap 125 de roni. neah luat cu 2,5 roni kilu de aluminiu si a avut fix 50 de kile :kali:

 

este destul de bun pretul ... succes la restaurare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Roata e pe 19" ca si la Pannonia.Ai lipsa acolo si axul de la roata si piulita fluture.Cu axul ala te rezolva usor un strungar dar fa-ti rost de roata inainte.

 

Arata bine pe Simson dar vezi ca atasul e cu 2 prinderi sus si va trebuii sa improvizezi putin.Spor la treaba.

 

 

hehe axul si cu piulitza o am! deci de asta am scapat! sa vedem cum facem cu roata! acolo este problema! poate mere una de ij pe 19 ce zici??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82
...cat de bine se potrivesc retarzii din planul secund , cu atasul de Panonia!Romania!...niste oligofreni care nici macar nu stiu cum se numeste chestia, sufulcati la buric ca sa nu le fie cald(la cap nu, ca acolo nu sunt probleme , acolo totul este pietrificat...) slapi, culoarea tuciurie, si priviri tembele, dar de smecheri(care se pregatesc sa faca o afacere..)

Mii de chestii de astea, adica cam tot ce nu mai circula , au fost magnetizate de genul asta intreprinzatori, urcate pe tren si trimise in Constantza, sa faca chinezii din ele scutere si sa ni le trimita inapoi! :kali:

:kali: DROBULE , ESTI TARE! Lasa mah , ca am si un amic de-asta ,mai tuciuriu , care chiar era baiat de treaba(cu jawa)! pana cand a dat de bani si de VFR-750F( acuma nici nu te mai vede pe strada :kali: poti sa-i sari in fatza ca tot te calca da' nu opreste>cred ca e in transa>"el e cel mai mare , cel mai jmecher > cel mai destept" :nono: ma opresc ca o dau in manele :nono: ORICUM E CEVA TIPIC PENTRU UNII ROMANI!)

 

a mai fost un atas de-asta in ramnic , dar nu era asa de bine conservat! avea multe crapaturi > a fost accidentat sigur , ca singur nu putea sa ajunga asa... era din 1961, si a fost mai mult ca sigur TOPIT! :kali:

 

o sa ai de lucru daca e fisurat( nu se sudeaza deloc bine...)doar daca ai vreun aparat de sudura WIG , si nici cu ala n-ai nici o garantie... trebe sa-ti mearga si mana>experientza+electrozi de foarte buna calitate!

:kali:

Editat de DARK-RIDER-82
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hehe axul si cu piulitza o am! deci de asta am scapat! sa vedem cum facem cu roata! acolo este problema! poate mere una de ij pe 19 ce zici??

 

 

Merge si roata de ij dar probabil trebuie schimbati rulmenti si o sa ai nevoie de distantiere pe ax.In schimb nu cred ca ti se va mai potrivi "piulita fluture" ptr. ca butucul de ij nu are acea gaura.Indicata ar fi o roata de Pannonia.

 

 

@DARK-RIDER-82 atasul e de aluminiu si tabla de pe el nu depaseste 1mm si nu merge sudat nici cu wig-tig si nici cu convertizor sau invertor si asta spun din proprie experienta.O chestie noua au astia de la www.durafix.ro si vreau sa incerc si eu ca tocmai mi-am cumparat 5 electrozi sa vad cat is da' buni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

http://durafix.com/

sa stii ca este interesant site-ul , si mai ales metoda de lucru(foarte simpla)!DAR: nu cumva prin topire aluminiul devine putin casant? adica mai dur, si mai predispus la crapare? :kali: imi dau si eu cu parerea...

 

dar arata PROMITZATOR!

spor la treaba! :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...