Sari la conținut

Rostul Arculetelor Pe Tobele Sport?


mugurg
 Share

Postări Recomandate

Va rog sa ma lamuriti si pe mine.

 

De ce unele tobe performate au atasat unul sau mai multe arculete pe ele? Am vazut cu arcul respectiv la silencer dar sunt unele si cu arcurile prinse in zona cotului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa ma lamuriti si pe mine.

 

De ce unele tobe performate au atasat unul sau mai multe arculete pe ele? Am vazut cu arcul respectiv la silencer dar sunt unele si cu arcurile prinse in zona cotului...

Ele acumuleaza vibratiile produse din cauza turatiilor motorului...Toate tobele racing au asa ceva..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, protectia sudurilor si a articulatiilor. Multe tobe sport la ultima articulatie inainte de flansa de pe cilindru au prindere prin arcuri, toba astfel "atarna" insa mobilitatea oferita o protejeaza de o eventuala rupere daca aceasta ar fi fost solida. Cunosc pe cineva care pur si simplu i s'a retezat toba in mers fara nicio explicatie(lovitura, coroziune etc.), cauza? vibratii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu care eram ferm convins ca ele sunt o metoda de a cupla diferitele parti ale esapamentului.

 

NC30repsparksidestandclearance.jpg

 

Pai corect erai convins. Asta e rostul arcurelor, si nu "acumularea vibratiilor". Dragii mei, va ganditi inainte sa spuneti ceva?

Doar tobele racing au arculete pentru ca sunt RACING si sunt destinate curselor. Iar pentru a seta corect un aparat de curse sunt necesare multe schimbari. Arculetele sunt pentru schimbarea rapida a tobei si a Muffleru-lui. Daca nu stiati va spun ca diferite lungimi de muffler sunt pentru a obtine cuplul maxim anume la turatiile dorite. offff... multe sunt de spus.... dar mi-e somn :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorry, eu am gresit. Eu ma refeream la arculetele astea pe care o toba de scuter "sport" le are la silencer. Si fiind doar un arculet/toba , mi-e greu sa cred ca e acolo ca sa tina silencer-ul...ala are 3 suruburi pe o flansa pt prindere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...